poniedziałek, 1 czerwca 2020 07:17

Dokształcanie się fizjoterapeuty

Autor Głos 24
Dokształcanie się fizjoterapeuty

Tryb życia współczesnego człowieka nie sprzyja aktywności fizycznej. Praca w wielu zawodach wymaga pozycji stojącej lub siedzącej. Spędzanie czasu wolnego przy komputerze lub przed telewizorem, przemieszczanie się samochodem sprzyja ograniczeniu ruchu. To z kolei przyczynia się do problemów z kręgosłupem, układem ruchu i kłopotów ze stawami. Chorobami społecznymi stały się nadciśnienie, zwyrodnienie stawów, osteoporoza. Chorzy potrzebują pomocy w odzyskaniu sprawności. Profesjonalną pomoc mogą uzyskać u fizjoterapeuty.

Wykształcenie i dokształcanie się fizjoterapeuty

Fizjoterapeuta jest specjalistą z wykształceniem medycznym - ukończył dwustopniowe studia (licencjackie i magisterskie) z zakresu fizjoterapii. Program studiów zawiera wiele przedmiotów takich samych jak dla lekarzy. Jak widać, dalekie od prawdy jest przekonanie dużej części społeczeństwa, że fizjoterapeuta to człowiek po kilku fizjokursach. Jak każdy fachowiec, który chce być na bieżąco z wiedzą w swoim fachu i chce skutecznie pomagać pacjentom, fizjoterapeuta musi się dokształcać, np.: na fizjokursach kursy-fizjoterapia.eu/. Daje to pacjentowi pewność, że zrobi postępy w rehabilitacji, a jego ćwiczenia będą nadzorowane przez fachowca.

Fizjoterapeuta potrafi wykonywać masaże i profesjonalnie zajmuje się rehabilitacją pacjentów po ciężkich urazach i osób cierpiących na schorzenia układu krwionośnego i ruchu oraz mięśni. Program studiów fizjoterapii obejmuje także zagadnienia typowe jedynie dla specjalizacji fizjoterapeutów, np.: poznają zasady zalecania ćwiczeń i zabiegów fizykoterapii uczą się o zapobieganiu różnym deformacjom i dolegliwościom bólowym, poznają zasady dobierania sprzętu ortopedycznego oraz badania pacjentów. Z kolei na fizjokursach poznają nowe odkrycia medyczne i metody leczenia.

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty

W Polsce pracę fizjoterapeuty reguluje „Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty”. Określa ona jego prawa, obowiązki i kompetencje. W wyniku działania ustawy powstał rejestr fizjoterapeutów, którzy mają odpowiednie kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie. To cenna informacja dla pacjenta, który może sprawdzić, czy jego fizjoterapeuta znajduje się w rejestrze. Ustawa zakazuje wykonywania zawodu fizjoterapeuty osobom bez kierunkowego wykształcenia w zakresie fizjoterapii. Reguluje też kwestie fizjokursów -  mogą w nich uczestniczyć osoby z wykształceniem kierunkowym w tym zakresie. Prawo do wykonywania zawodu fizjoterapeuty jest zarezerwowane jedynie dla specjalistów. Jest to też ochrona praw pacjentów przed dostaniem się w ręce osób nie mających odpowiednich kwalifikacji.

Zdrowie jest bezcenne, a pacjent, który płaci składki zdrowotne lub korzysta z prywatnej opieki fizjoterapeuty, musi mieć pewność, że jego rehabilitacją zajmuje się osoba z odpowiednim wykształceniem, która ma wiedzę na temat proponowanej terapii. Niezbędne dla dobrych relacji między pacjentem a fizjoterapeutą jest zaufanie i zbudowanie poczucia bezpieczeństwa osoby korzystającej z fizjoterapii. Omawiana ustawa uregulowała zawód fizjoterapeuty i w dużej mierze wyeliminowała z rynku usługodawców, którzy nie mieli kierunkowego wykształcenia.

Najlepsze kursy są znajdowane w sieci dzięki pozycjonowaniu u specjalistów SEO: wildmoose.pl/pozycjonowanie-stron-szczecin .

fizjokursy

Tematyka fizjokursów

Fizjoterapeuta musi uzupełniać swoją wiedzę. Fizjokursy kursy-fizjoterapia.info.pl/ to okazja do poznania wyników nowych badań naukowych, zdobycia wiedzy o diagnozowaniu i leczenia pacjenta, o nowych technologiach w medycynie, itp. Tematyka obejmuje różne grupy wiekowe pacjentów – od niemowląt do seniorów. Kursy pomagają zrozumieć potrzeby poszczególnych grup pacjentów, co ułatwia diagnozowanie, leczenie oraz rozmowę z pacjentami lub opiekunami prawnymi. Zajęcia są prowadzone przez certyfikowanych i doświadczonych specjalistów, również z zagranicy.

Zalecane jest, aby każdy fizjoterapeuta odbył przynajmniej kilka kursów rocznie, ponieważ stan wiedzy w medycynie szybko ulega zmianom. Informacje o schorzeniach i nowoczesnych terapiach najlepiej uzyskiwać z pierwszej ręki, od specjalistów, którzy od dawna zajmują się fizjoterapią i potrafią przekazywać wiedzę. Dokładny spis i opis fizjokursów oraz plan i cena znajdują się na stronach internetowych ośrodków kursowych. W fizjokursach mogą brać udział jedynie grupy zawodowe, dla których przeznaczony jest dany kurs fizjoterapeutów, terapeutów manualnych, osteopatów i studentów tych kierunków. Szkolenia i coraz szersza wiedzy fizjoterapeuty to najlepsza droga do bezpiecznego leczenia pacjenta. Uczestnictwo w kursie pomaga unikać błędów w diagnostyce i doborze terapii.

Badania konsumenckie w dziedzinie ochrony zdrowia pokazują, że pacjenci oczekują od fizjoterapeutów regularnego uzupełniania wiedzy i oferowania szerokich usług terapeutycznych. Pacjenci zwracają uwagę na dyplomy ukończenia fizjokursów, ponieważ dzięki temu nabierają zaufania do fizjoterapeuty. Fizjokursy to inwestycja nie tylko w wiedzę, ale także swoją karierę i poczucie bezpieczeństwa osób, które powierzają fizjoterapeucie swoją rehabilitację. Tylko dobre gabinety fizjoterapii utrzymują się na lokalnym rynku i są polecane przez pacjentów.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje