czwartek, 7 października 2021 10:52, aktualizacja 4 lata temu

Dzięki koronawirusowi cały świat mówi o tarnowiance. Polka znalazła się na liście magazynu „Time”

Autor Mirosław Haładyj
Dzięki koronawirusowi cały świat mówi o tarnowiance. Polka znalazła się na liście magazynu „Time”

Dzięki badaniom zainicjowanym przez profesor Lidię Morawską WHO zmieniło wytyczne dotyczące koronawirusa.

Dzięki badaniom profesor Lidii Morawskiej WHO zmieniło wytyczne dotyczące koronawirusa. Poskutkowało to zmniejszeniem liczby zachorowań i zgonów. Polka znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych osób magazynu "Time".

-Zobaczyłam tweet dyrektora generalnego WHO, w którym napisał, że wirusa "nie ma w powietrzu", a rozprzestrzenia się wyłącznie w przypadku bardzo bliskiego kontaktu, w sytuacji, gdy największe cząsteczki lądują bezpośrednio na twarzy, czyli podczas mówienia, kichania i kaszlu lub przez powierzchnie, na których ląduje. Wiedziałam, że natychmiast trzeba coś zrobić – z zaleceń WHO korzystają przecież wszystkie rządy, a takie podejście oznaczało jeszcze więcej zachorowań i śmierci

-wyjaśnia w rozmowie z WP Kobieta i dodaje:

-W ciągu trzech dni zorganizowałam grupę badawczą, napisałam list do dyrektora generalnego, a następne cztery miesiące upłynęły nam na przekonywaniu WHO, by wspomniany zapis został zmieniony. Dopiero publikacja w czasopiśmie o międzynarodowej randze - "Clinical Infectious Diseases", która obecnie nazywa się listem otwartym, sprawiła, że zwołano konferencję prasową, a kilka dni później dodano zapis, że do transmisji wirusa dochodzi również przez powietrze. Udało nam się zmienić bieg historii, natomiast czujemy niedosyt, ponieważ w dokumencie napisano, że "istnieje taka możliwość", a nacisk wciąż położony jest przede wszystkim na bezpośredni kontakt. To błąd.

Profesor Lidia Morawska urodziła się w Tarnowie, dorastała w Przemyślu, a doktorat obroniła w 1982 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Następnie pracowała na AGH i wyjechała na stypendium, które otrzymała z Międzynarodowej Agencji Atomowej na McMaster University w Hamilton. Od 30 lat pracuje w Australii.

Prywatnie profesor Morawska jest córką kapitana Henryka Jaskuły, który zasłynął tym, że jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii na jachcie Dar Przemyśla, samotnie, bez zawijania do portów opłynął kulę ziemską.

Inf.: wp.pl, przemysl.pl

Fot.: przemysl.pl

Obserwuj nas w Google News

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka