środa, 25 lipca 2018 13:30

Powiat limanowski: Dziesiąty raz pod Ostrą. Sprawdź atrakcje i ograniczenia w ruchu.

Autor Marzena Gitler
Powiat limanowski: Dziesiąty raz pod Ostrą. Sprawdź atrakcje i ograniczenia w ruchu.

Wyjątkowe emocje, atrakcje dla każdego, bezpłatny serwis samochodów i utrudnienia dla zwykłych kierowców.  10. Wyścig Górski Limanowa Przełęcz pod Ostrą, który odbędzie się w najbliższy weekend to gratka dla fanów motorsportu, ale duże ograniczenia dla mieszkańców.

10. Wyścig Górski Limanowa Przełęcz pod Ostrą to gratka dla fanów motorsportu. W najbliższy weekend 27 – 28 lipca będzie rywalizować ponad 100 zawodników z całej Europy. Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji.

Rekordowa frekwencja

Aż 114 zawodników znalazło się na opublikowanej przez organizatora 10 Wyścigu Górskiego Limanowa – Przełęcz pod Ostrą Liście Zgłoszeń. Na liczącej 5493 metry trasie pojawią się zawodnicy z Polski, Włoch, Czech, Austrii, Francji, Słowacji, Luxemburga, Szwajcarii i Chorwacji.

Kibice na pewno nie będą narzekać na brak wrażeń związanych z ogromnymi prędkościami: na starcie powinno pojawić się aż 17 bolidów, w tym dwa z Polski! O punkty w 9 Rundzie Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich właśnie w bolidach powalczą Adam Stopka (POL, Intech gxr 1000) i Paweł Rzadkosz (POL, Radical RS 3).

Łącznie o punkty Mistrzostw Europy walczyć będzie 55 kierowców, najwięcej, bo aż 22 w Grupie E2 SH, w której znajdują się także Polacy z pierwszej trójki GSMP: Waldemar Kluza (POL, Skoda Fabia 2000), Michał Ratajczyk (POL, Mitsubishi Lancer EVO IX 7 Motorsport) i DUBAI (POL, Mitsubishi Lancer Berg Monster).

Do 5 i 6 Rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski zgłosiło się 76 kierowców. Oprócz wspomnianych liderów klasyfikacji generalnej GSMP, zobaczymy także najszybszych zawodników Grupy N (Karol Krupa, Herbi i Łukasz Kabaciński), Grupy A (Szymon Piękoś, Marcin Wrona i Radosław Ćwięczek) i grup narodowych: A/PL (Jacek Handl, Wojciech Socha i Michał Żywarski) i E0/PL z jej liderem Mariuszem Białym.

Do Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski w kategorii aut historycznych zgłoszono 7 kierowców, wśród nich zajmującego po czterech rundach pierwsze miejsce Wojciecha Koczeskiego. (Subaru Legacy RS).

Na żywo i on-line

Kibice obecni na wyścigu, jak i obserwujący wydarzenie poprzez Internet, będą mogli oglądać wydarzenia na trasie pokazywane przez rozstawione kamery internetowe, oczywiście dostępne będą także wyniki on-line. Komentatorów relacjonujących wydarzenie, oprócz sieci głośników słuchać będzie można w działającym już drugi rok Radiu Wyścigowym, nadającym na częstotliwości 100,3 FM. Aktywne będą oczywiście profile facebookowe wyścigu, GSMP oraz profile kibiców wyścigów górskich.

Impreza dla każdego

Kilkanaście tysięcy kibiców, którzy pojawią się na jubileuszowym, 10. Wyścigu Górskim Limanowa – Przełęcz pod Ostrą, nie będzie mogło narzekać na brak atrakcji. W sobotę 28 lipca od strony mety po trasie wyścigu przejedzie kawalkada kilkudziesięciu pojazdów zabytkowych, które następnie udadzą się na limanowski Rynek, gdzie będzie je można oglądać z bliska.

Wyścig będzie też kolejną okazją do podziwiania w akcji elektrycznego auta rajdowego: Fiata 500 e, który będzie jednym z VIP – carów imprezy, szczęśliwcy będą mogli zasiąść na prawym fotelu przygotowanej przez GO+ EAuto rajdówki.

Niewątpliwą atrakcją będą także loty śmigłowcem, należącym do jednego z partnerów wyścigu, Bukovina Resort.

Czy padną nowe rekordy?

17 lipca w Limanowej odbyła się prezentacja 10. Wyścigu Górskiego Limanowa – Przełęcz pod Ostrą dla mediów oraz parlamentarzystów, przedstawicieli samorządów i służb zaangażowanych w organizację wydarzenia.

Podkreślano zarówno ogromne wkłady finansowe samorządu wojewódzkiego i powiatowego w przygotowanie trasy (w szczególności 4 kilometry nowej nawierzchni asfaltowej) jak i coroczne działania Powiatowego Zarządu Dróg w Limanowej: czyszczenie nawierzchni, koszenie, uzupełnianie i wzmacnianie poboczy, krawędziowe oznakowanie poziome i naprawy uszkodzonych barier energochłonnych. W realizację wydarzenia zaangażowanych będzie ponad 300 osób; zarówno sędziów i wolontariuszy, służbę zdrowia jak i służb mundurowych: policji, zawodowej i ochotniczej straży pożarnej.

W spotkaniu uczestniczyli także zawodnicy: Waldemar Kluza, Konrad Biela, Radosław Ćwięczek, Szymon Łukaszczyk i Marcin Wrona, którzy zapowiedzieli walkę o jak najwyższe pozycje w klasyfikacjach wyścigu i pobicie własnych rekordów trasy, o ile warunki pogodowe to umożliwią.

Sprawdź auto za darmo

Dla wszystkich kierowców wyścig to okazja o zadbanie swojego auta przed wakacyjnymi wyjazdami. 28 i 29 lipca na limanowskim rynku działać będzie Pit Stop – przygotowane przez Profi Auto stanowisko, na którym nieodpłatnie będzie można sprawdzić stan techniczny swojego samochodu, na telebimie będzie można śledzić przebieg zawodów. przegląd za darmo.

W mobilnym namiocie serwisowym ProfiAuto PitStop mechanicy skontrolują poziom płynów eksploatacyjnych i oleju, stan hamulców, ogumienia i zawieszenia, układ elektryczny i kierowniczy, akumulator oraz oświetlenie. Nowością będą kontrole płynu chłodniczego, filtra kabinowego (mogącego stanowić pożywkę dla grzybów i pleśni) oraz temperatury wrzenia płynu hamulcowego.

– Zapraszamy zmotoryzowanych kibiców wyścigu oraz wszystkich kierowców na rynek w Limanowej, gdzie wspólnie ze specjalistami dokonamy profesjonalnego przeglądu samochodu i odpowiemy na nurtujące pytania – powiedział Leszek Król z firmy Lim-Cars, należącej do sieci ProfiAuto – Zainteresowanie poprzednimi edycjami PitStopu pokazuje coraz większą świadomość kierowców na temat tego, jak sprawny technicznie pojazd przekłada się na bezpieczeństwo – dodaje.

ProfiAuto PitStop to także okazja do rozmowy z ekspertami i spędzenia czasu w motoryzacyjnej atmosferze. Na uczestników biorących udział w akcji czeka wiele niespodzianek i drobne upominki. Organizatorami wydarzenia są: marka ProfiAuto, firmy ATE, MANN-FILTER, OSRAM i VARTA oraz LIM-CARS.

Utrudnienia i zamknięcia

Impreza to również utrudnienia w ruchu. W związku z 10. Wyścigiem Górskim – Limanowa „Przełęcz pod Ostrą” od piątku 27 lipca do niedzieli 29 lipca zostanie zamknięta droga powiatowa nr K1609 na odcinku Limanowa – Zalesie.

Od 27 lipca (piątek) od godz. 16:00 do 15 lipca (sobota) godz. 6:00: zamknięcie drogi K1609 od skrzyżowania na Starą Wieś Wola „przy kapliczce” (początek dolnego parku maszyn) do skrzyżowania na osiedle „Zakopane” i Słopnice (start).

Od 28 lipca (sobota) od godz. 6:00 do 29 lipca (niedziela) do godz. 21:00: zamknięcie drogi K1609 od skrzyżowania na Starą Wieś Wola „przy kapliczce” (początek dolnego parku maszyn) do skrzyżowania na Młyńczyska.

Od 28 lipca (sobota) od godz. 21:00 do 29 lipca (niedziela) do godz. 7:00: zamknięcie drogi K1609 od skrzyżowania na Starą Wieś Wola „przy kapliczce” (początek dolnego parku maszyn) do skrzyżowania na osiedle „Zakopane” i Słopnice (start).

Od 28 lipca (sobota) od godz. 7:00 do 28 lipca (niedziela) do godz. 21:00: zamknięcie drogi K1609 od skrzyżowania na Starą Wieś Wola „przy kapliczce” (początek dolnego parku maszyn) do skrzyżowania na Młyńczyska.

Dla zamkniętych dróg zostały wyznaczone objazdy przez Młyńczyska, Jastrzębie, Łukowicę i Siekierczynę. Można też pojechać alternatywną trasą krótszą: Limanowa – Zamieście – Słopnice – Zalesie - Kamienica.

Dodatkowo 27 lipca (piątek) zamknięta będzie ulica Bronisława Czecha w Limanowej (od skrzyżowania z ulicą Grunwaldzką do cmentarza).


mat. prasowe, foto i inf: Powiat Limanowski

Limanowa - najnowsze informacje

Rozrywka