wtorek, 19 marca 2024 12:45

Ekostrefa w Wieliczce rozpoczęła wiosnę

Autor Marzena Gitler
Ekostrefa w Wieliczce rozpoczęła wiosnę

W sobotę 16 marca w Wieliczce odbył się ekopiknik gminny, promujący wiedzę i postawy dobre dla środowiska, połączony z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży. Wydarzenia jak co roku spotkało się z ogromnym zainteresowaniem mieszkanców.

Tym razem Ekostrefa gościła w holu Solnego Miasta w Wieliczce. Celem wydarzenia było propagowanie wśród mieszkańców gminy Wieliczka pomysłów na to, jak lokalnie dbać o naszą planetę.

Spotkanie cieszyło się ogromną popularnością. Na kilka godzin patio Solnego Miasta zamieniło się w zielone, gwarne miejsce, pełne ludzi, którym bliska jest idea ekologii. Mieszkańcy bardzo chętnie wymieniali elektroodpady na rośliny, korzystali z porad dotyczących wymiany pieców i termomodernizacji budynków oraz możliwości uzyskania dofinansowania z programu Czyste Powietrze.

Wydarzenie uświetnił "ekologiczny" program artystyczny. Uczestnicy bawili się na pokazie Jump up czyli ćwiczeń na trampolinach, podziwiali wspaniałe kreacje wykonane przez dzieci ze szkół podstawowych w ramach pokazu eko-mody oraz występy członków Stowarzyszenia "Wielickie Dzieci z Niepełnosprawnością".  Nasi najmłodsi goście pikniku spędzili czas na warsztatach plastycznych i florystycznych, zabawach i animacjach, specjalnie dla nich wystawiono również spektakl pt. "Drzewo życia".  

Nie zabrakło promocji adopcji psów i kotów - podopiecznych fundacji Dog Rescue z Wieliczki. Z kolei zwolennicy bicykli mogli za darmo sprawdzić swoje pojazdy po zimie.  

Jednym z punktów kulminacyjnych Ekostrefy było ogłoszenie wyników konkursu na ekoupominek wykonany zgodnie z hasłem "Nie wyrzucaj, wykorzystaj!". "Liczba prac złożonych na konkurs przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Kilkunastoosobowa komisja musiała dokonać wyboru tych najlepszych spośród dwustu wspaniałych prac. Dziecięca pomysłowość i zaangażowanie nie zna granic, wszystkie prace były piękne!" - podsumowali organizatorzy.

Wśród dzieci z przedszkola zwycięzcami zostali:

  • I miejsce - Amelia Baran
  • II miejsce - Laura Ptak
  • III miejsce - ex aequo Łucja Pirowska i Milena Górnisiewicz.

Wśród uczniów szkoły zwycięzcami zostali:

  • I miejsce - Filip Jurkiewicz
  • II miejsce - Damian Kwinta
  • III miejsce - ex aequo Antoni Budny i Natan Danek.

Wyróżnienia otrzymali: Filip Piwowarczyk, Paulina Rzepa, Kinga Marcinek, Martyna Oleś, Kornelia Sewioł, Alan Grzywacz, Oliwia Tulicka, Filip Karczmarczyk, Patrycja Satora.

Atrakcyjne nagrody i dyplomy wręczył zwycięzcom wiceburmistrz Piotr Krupa wraz z radnymi Elżbietą Sikorą i Małgorzatą Krasoń oraz dyrektorem Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Krzysztofem Kałużą.

Spotkanie zakończył koncert zespołu "MarWer".

Organizatorami wydarzenia były: Eko Wieliczka - wieliccy ekodoradcy, Mediateka, Solne Miasto oraz Miasto i Gmina Wieliczka.  

fot. Eko Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka