sobota, 6 maja 2023 12:54

Ekstremalnie pod górę. Znów ścigali się na skocznię

Autor Marzena Gitler
Ekstremalnie pod górę. Znów ścigali się na skocznię

W dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja pasjonaci biegów ekstremalnych wzięli udział w drugiej edycji Myślenickiego Biegu na Skocznię. Wśród kobiet najlepsza okazała się Iwona Piekarz, w gronie mężczyzn triumfował Adam Wójcik, natomiast w kategorii 50+ najszybciej trasę pokonał Robert Łabędź.

Bieg po raz kolejny cieszył się dużym zainteresowaniem, a w dotarciu do celu biegaczom nie przeszkodziły nawet opady, sprawiające, że trasa była jeszcze bardziej wymagająca. W zawodach wzięli udział uczestnicy z Myślenic i innych małopolskich miejscowości. W tym roku śmiałkowie musieli zmierzyć się nie tylko z depczącymi po piętach przeciwnikami, ale również własnymi słabościami. Zadaniem zawodników było pokonanie trasy o długości 1,7 km, natomiast suma przewyższeń wynosiła 114 metrów.

Biegacze wystartowali w samo południe z punktu wyznaczonego przy belce startowej na skoczni K-45 w kierunku drogi szutrowej z Uklejny w stronę zeskoku. Następnie zawodnicy mieli do pokonania podbieg o nachyleniu rzędu 45 stopni. Trasa biegła również czerwonym szlakiem wzdłuż wąwozu w kierunku Rezerwatu Zamczysko. Na zakończenie biegacze musieli po raz drugi zmierzyć się z rozbiegiem skoczni, by później zakończyć zawody przy belce startowej. W połowie prawie 120. metrowej długości skoczni do pokonania był betonowy próg o wysokości 110 cm, a na górnej i dolnej belce startowej we wspinaczce pomagały 20-metrowe konopne liny.

W trakcie zmagań stosowany był elektroniczny pomiar czasu, natomiast po zakończeniu rywalizacji na biegaczy czekał regeneracyjny posiłek oraz napoje.

Zwycięzcom nagrody wręczyli zastępca burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Mateusz Suder oraz przedstawiciele zarządu Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Myślenicach Marek Mikoś i Zbigniew Trzciński. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale, a najlepsi piękne szklane statuetki.

Wiceburmistrz Mateusz Suder witając biegaczy i kibiców podkreślił, że dzięki temu wydarzeniu rozpoczęło się drugie sportowe życie starej skoczni K-45 w Myślenicach. Na myślenicką skocznię przybyli także kibice, a najlepsi i najbardziej aktywni otrzymali w nagrodę kosze wypełnione słodyczami.

W organizację imprezy zaangażowały się Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Myślenice, Klub Sportowy Dalin Myślenice, Nadleśnictwo Myślenice oraz Miasto i Gmina Myślenice. Zabezpieczenie medyczne zawodnikom zapewnił myślenicki oddział Służby Medycznej Malta, a za pomoc logistyczną odpowiedzialni byli druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej Myślenice Zarabie.

Druga edycja Myślenickiego Biegu na Skocznię pełniła funkcję wydarzenia towarzyszącego obchodom 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Wyniki:

Kategoria OPEN kobiet:

  1. Iwona Piekarz
  2. Aneta Wilk-Zaleśna
  3. Paulina Pawłowska-Jurek

Kategoria OPEN mężczyzn:

  1. Adam Wójcik
  2. Adrian Król
  3. Bartłomiej Kupiec

Kategoria 50+:

  1. Robert Łabędź
  2. Stanisław Hodurek
  3. Stanisław Radzik

inf. i fot. UMiG Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje