poniedziałek, 11 stycznia 2021 10:19

Emocje sportowe podczas zawodów

Autor Artykuł sponsorowany
Emocje sportowe podczas zawodów

To normalne, że wielu sportowców podczas przygotowania się do zawodów odczuwa wielkie emocje, oraz presję pokazania się z jak najlepszej strony. Nie dotyczy to tylko sportowców, bo nawet osoby prywatne, które obstawiają dany wynik meczu swojej ulubionej drużyny odczuwają podobne emocje. Typują zakłady bukmacherskie, a potem czują strach i niepokój. To jednak nie to samo. Bo u bukmacherów nie mamy wpływu na przebieg danego wydarzenia, jednak zawodowi sportowcy rozgrywają pierwsze skrzypce i potrafią zmieniać rezultat zawodów.

Dlatego też dziś przedstawimy wam pewne kwestie związane z tym, jakie sportowe emocje udzielają się sportowcom podczas gry na zawodach sportowych!

Każda dyscyplina sportu ma swoją własną specyfikę

Czy Twój ulubiony sportowiec uprawia sporty zimowe lub letnie, sporty zespołowe lub indywidualne treningi sportowe – tak naprawdę musisz pamiętać o tym, że każda dyscyplina sportowa jest inna. W kontekście startu w zawodach odpowiedzi na te pytania są ważne, bo każdy sport wymaga innego przygotowania do startu, pielęgnowania i skupiania się na innych elementach. Jeżeli dobrze rozumiesz daną dyscyplinę sportu i jej specyfikę, to odpowiedzi na poniższe pytania nie powinny być problematyczne – i tak naprawdę będziesz wiedział jakie emocje odczuwa dany gracz przed ważnym meczem. Jeśli jednak nie znasz sportu, który trenuje Twój ulubiony sportowiec, nie musisz się martwić. Aby zrozumieć specyfikę konkretnego sportu, najlepiej skorzystać z wiedzy, którą można znaleźć na forach sportowych.

Wielu sportowców przygotowuje się mentalnie do rozgrywki

To specjalny etap treningowy przed zawodami, którego treść coraz bardziej zbliżona jest do początku zawodów, a jego celem jest umożliwienie sportowcowi jak największego przygotowania i osiągnięcia najwyższej formy. Wielu zawodników coraz bardziej skupia się na początku rozgrywki. Przygotowanie stopniowo zaczyna odpowiadać na najefektywniejszą kumulację różnych funkcji treningowych – takich jak jedzenie, spanie czy właśnie kondycja mentalna. Jedną z cech tego preparowania się jest przygotowanie psychologiczne. Taki mentalny trening jest przeprowadzany równolegle z innymi treściami treningowymi, dzięki czemu organizm przechodzi odpowiednią adaptację fizjologiczną w celu uwolnienia tremy, oraz podwyższenia sprawności technicznej i taktycznej. Zwykle treść przygotowania psychologicznego jest w centrum uwagi trenera i samego sportowca.

Przed laty zwykle omijano temat psychologii, aby pomóc sportowcom w odpowiednim przygotowaniu się do gry, co często powodowało że dany sportowiec czuł tremę, oraz po prostu grał gorzej. Jednocześnie jest wiele rzeczy, które można zrobić w tej dziedzinie, co ma na celu bezpośrednie przygotowanie się do startu. Jego celem jest „doskonalenie” i uaktywnienie początkowej zdolności wypracowanej przez pracę treningową, a tym samym uaktywnienie pełnego potencjału organizmu, uwolnienie energii emocjonalnej i wykorzystanie sprawności myśli – w ten sposób sportowiec czuje zapał do walki, oraz jego emocje są nakierowane na zwycięstwo.

Rutyna

Rutynowe i działania automatyzacyjne można omawiać zarówno w pozytywnych, jak i negatywnych aspektach – w końcu to też wpływa na emocje danego gracza. Dobrą praktyką stosowaną przez graczy są  tzw. rytuały, które można stosować przed grą, pomiędzy różnymi etapami gry, po jej zakończeniu oraz w trakcie treningu. W tym drugim optymalizują przygotowania do startu, potęgują poczucie doskonałości i skupiają się na celu. Rutynowe czynności wykonywane podczas zawodów pozwalają utrzymać wysoki poziom wykonywanych zadań i świadomie przenieść cenne doświadczenie na przyszłe zawody.

Tak naprawdę te rutynowe czynności mogą obejmować: rozmowę, przemyślaną koncentrację, próby wyobraźni, pobudzenie psychiczne. Istnieją niezliczone strategie zachowań graczy, specyficzne zachowania, które mają za zadanie zwiększyć zdolność przygotowania się do bieżącego zadania jakie stoi przed sportowcem.

Zachowanie tych zawodników może również obejmować inne zachowania, takie jak wpatrywanie się w cel, głębokie oddychanie, a czasem nawet i słowa modlitwy. W sportach walki, boksie i szermierce zmierza do sprawdzenia własnego charakteru i przygotowania przeciwnika. Mogą to być również działania ofensywne, wywołujące reakcję, która dostarczy informacji o aktualnych możliwościach przeciwnika. W chwilach osobistego zainteresowania, konkurencji lub błędów rutynowe czynności zwykle pomagają w podjęciu właściwej decyzji. Pomagają szybko korygować plany taktyczne i dostosowywać się do nowych sytuacji. Jednym z przykładów jest uderzenie pięścią, które znacznie zakłóca równowagę przeciwnika.

A co odczuwają sportowcy po kontakcie z kibicami?

No teraz niestety nic, ponieważ te kontakty z powodu koronawirusa są nadal mocno ograniczone. Tak naprawdę jedyne, co teraz gracze mogą zrobić, to krzyknąć w kamerę słowa otuchy dla swoich kibiców, bądź też hasło reklamowe typu ,, oglądaj mecze na meczyki.net.pl” – i na tym się kończy. Naturalnie w normalnej sytuacji to wygląda nieco inaczej, bo w wypadku kiedy kibice ubóstwiają danego gracza, to naturalnie taki gracz odczuwa chęć jeszcze zacieklejszej walki, aby pokazać swoim kibicom, że jest tego wart.

Sport

Sport - najnowsze informacje

Rozrywka