czwartek, 27 października 2022 10:14

Fajne miejsca na Kaszubach, które zdecydowanie warto zobaczyć

Autor Artykuł sponsorowany
Fajne miejsca na Kaszubach, które zdecydowanie warto zobaczyć

Kaszuby to jeden z najciekawszych w Polsce regionów kulturowych. Znajdują się one w północnej Polsce w części Pomorza Gdańskiego wśród gęstych, szumiących lasów i czystych jezior. Jest to region zamieszkały przez Kaszubów, którzy posługują się tradycyjnym językiem kaszubskim. Nazwa tej niesamowitej krainy pochodzi prawdopodobnie od słowa kaszuby, które oznaczało „wody niezbyt głębokie, wysoką trawą porosłe". Jakie są fajne miejsca na Kaszubach, które zdecydowanie warto zobaczyć ? Gęste lasy i jeziora.

Wzgórza Szymbarskie

Jest to pasmo wzniesień na Kaszubach, które powstało po przejściu lodowca. Najwyższym wzgórzem tego pasma jest szczyt Wieżyca. Jest to najwyższe wzniesienie polskich pojezierzy mierzące aż 328,1 m.n.p.m. Wierzchołek szczytu Wieżyca porasta gesty bukowy las. Kilka metrów od szczytu możemy skorzystać z Kaszubskiej Wieży Widokowej im. Jana Pawła II. Na Wieżycy znajduje się stok narciarski i wyciąg. Jest to niezwykle popularne miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego.

Niesamowity Szymbark

Szymbark to duża wieś, która leży u podnóża Wieżycy. Jest to miejsce, w którym nie można narzekać na nudę, głównie dzięki miejscowemu Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Jedną z największych atrakcji Szymbarku jest dom do góry nogami. Spacer po tym obiekcie, choć z pozoru wydaje się błahym doświadczeniem, z pewnością zapadnie każdemu odwiedzającemu w pamięci. W Szymbarku znajduje się również najdłuższa deska na świecie, która została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. Odwiedzając Szymbark można również zobaczyć Dom Sybiraka, który został przywieziony do Polski z Irkucka.

Szwajcaria Kaszubska

Szwajcaria Kaszubska to część regionu, która pokryta jest licznymi polodowcowymi jeziorami, które wraz z licznymi rzeczkami i strumykami tworzą niesamowity szlak wodny. Całość otoczona jest gęstymi szumiącymi lasami. Jest to idealne miejsce dla osób kochających kontakt z naturą. Chętnie odwiedzane jest też przez żaglarzy i kajakarzy, a także osoby lubiące pływać na rowerach wodnych. W okolicy znajduje się wiele miejsc, w których bez problemu można wypożyczyć sprzęt do wodnych wycieczek.

Kartuzy

Kartuzy to jedno z najpiękniejszych kaszubskich miast, które leży nad czterema jeziorami. Są to Karczemne, Klasztorne Duże, Klasztorne Małe i Mielenko. Kartuzy to miasto otoczone zalesionymi górami. Będąc w miasteczku warto odwiedzić Muzeum Kaszubskie, czy też wybudowaną przez samych Kaszubów kolegiatę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zakonu Kartuzów z dachem, który przypomina wieko trumny.

Kaszubski Park Miniatur

W miejscowości Strysza Buda znajduje się Kaszubski Park Miniatur z modelami w skali 1:25 znanych obiektów z Polski jak i z całego świata. W parku znajdują się między innymi miniatury takich budowli jak Big Ben, Statua Wolności czy też Krzywa Wieża w Pizie.

Jak widać, atrakcji na Kaszubach nie brakuje. Jest to naprawdę niesamowity region Polski, który warto odwiedzić. Na Kaszubach znajdą coś dla siebie zarówno amatorzy aktywnego spędzania czasu jak i osoby kochające kontakt z naturą, czy też uwielbiające zwiedzać. Szczyt Wieżyca, dom do góry nogami, a może relaks nad wodą ? Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ta niesamowita kraina ma wiele do zaoferowania, warto z tego skorzystać.

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje

Rozrywka