czwartek, 3 października 2019 09:08, aktualizacja 5 lat temu

Fedorowicz: "Moje hasło to: praca, wiedza i doświadczenie"

Autor Manuel Langer
Fedorowicz: "Moje hasło to: praca, wiedza i doświadczenie"

Jerzy Feliks Fedorowicz to aktor teatralny i filmowy, reżyser spektakli teatralnych, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej V i VI kadencji, Senator RP IX kadencji. Przewodniczący senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Obecnie kandyduje w wyborach do Senatu z listy KO. Dlaczego na to się zdecydował? Jakimi sprawami chciałby się zajmować?

- Od 1989 roku działa Pan w samorządzie i polityce. Jak to się stało, że aktor i reżyser nagle znalazł się w działalności społeczno – politycznej?

- Przyszła wolność i nastała taka potrzeba. Będąc dyrektorem Teatru Ludowego zostałem także dyrektorem Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa, następnie radnym miejskim i wojewódzkim, aż wreszcie posłem i senatorem. Wszędzie pełniłem rolę przewodniczącego albo zastępcy przewodniczącego komisji kultury.

- Działa Pan także na niwie społecznej.

- Będący dyrektorem Teatru Ludowego rozpocząłem pracę z tzw. „trudną młodzieżą”. Zaprosiłem skinheadów i punków do zagrania w przedstawieniu „Romeo i Julia” Szekspira. Z tym spektaklem zwiedziliśmy cały świat! Potem udzielałem się w wielu organizacjach społecznych, między innymi byłem wolontariuszem w MONAR-ze. Teraz mam fundację „Ukryte Skrzydła”, która zajmuje się pomocą osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym: seniorom, dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych. Fundacja działa na terenie Nowej Huty, gdzie mieści się nasz klub „Fruwająca Ryba”. Pracą dla obywateli zaraziła mnie moja matka Alina Fedorowicz, która założyła szkołę w szpitalu dziecięcym i pomagała przy powstaniu hospicjum. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym jest Szkoła Podstawowa Specjalna nr 108, która nosi jej imię.

- Miał Pan także swój program telewizyjny.

- Tak, program „Zadyma” był emitowany przez ponad dwa lata w TVP Kraków.

- Czym zajmował się Pan w parlamencie?

- Oprócz przewodniczenia Komisji Kultury i Środków Przekazu byłem także członkiem komisji Łączności z Polakami za Granicą i grupy parlamentarnej Polska – Litwa - Ukraina. W poprzedniej kadencji miałem 303 wystąpienia i 27 oświadczeń. Reprezentowałem polski parlament za granicą, między innymi w Parlamencie Europejskim w Brukseli, w Moskwie czy Santiago de Compostella.  W moim biurze senatorskim odbywałem także cotygodniowe dyżury i podejmowałem interwencje na prośbę mieszkańców Krakowa.

- Czy pomimo natłoku obowiązków znajduje Pan czas na działalność artystyczną?

-Mniej niż przed laty, ale czasem występuję w filmie albo na scenie.

- Dlaczego pan kandyduje?

- Chcę żyć w kraju, w którym przestrzega się prawa i szanuje Konstytucję. Gdzie dobrze funkcjonuje służba zdrowia, a osoby starsze i niepełnosprawne mają odpowiednią opiekę. Chcę także, by dzieci i młodzież miały łatwy dostęp do sportu, jako profilaktyki zdrowotnej. Będę także walczył o wolność w kulturze i mediach.

Jerzy Feliks Fedorowicz, (ur. 29 października 1947 w Polanicy-Zdroju) - aktor teatralny i filmowy, reżyser spektakli teatralnych, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej V i VI kadencji, Senator RP IX kadencji. Przewodniczący senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Po ukończeniu studiów na PWST w Krakowie został aktorem krakowskiego Teatru Rozmaitości, następnie Dramatycznego w Szczecinie (1970-71), Starego Teatru w Krakowie (1971-89). Od 1989 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Ludowego w Nowej Hucie. W latach 1990-91 dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa. Od 1994 zasiadał w Radzie Miasta Krakowa pełniąc funkcję przewodniczącego Komisji Kultury i Ochrony Zabytków. W latach 1999 - 2004 przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Małopolskiego. We wrześniu 2005 w wyborach parlamentarnych zdobywa mandat poselski z ramienia Platformy Obywatelskiej w okręgu wyborczym 13 Kraków. W Sejmie V kadencji członek Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu. W październiku 2007 roku ponownie uzyskał mandat poselski. W Sejmie VI kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu, zasiadał także w Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Należał także do Delegacji Parlamentarnej do Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP, Seimasu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy.

Poza aktywnością artystyczną i polityczną zajmuje się także praca z trudną młodzieżą. Był jednym z prekursorów nowatorskiej metody „Terapii przez sztukę”. Wyreżyserował przedstawienie „Romea i Julii” w Teatrze Ludowym z udziałem skinheadów i punków (1991-92), od 1995 prowadził program „Zadyma” w II programie TVP, a także warsztaty terapeutyczne i aktorskie dla upośledzonych umysłowo w Meinz w RFN (1998) oraz międzynarodowe warsztaty „Naród, narodowość, nacjonalizm” w Weimarze (1999). Jest przewodniczącym Rady Fundacji „Ukryte Skrzydła” (dawniej „Fundacja Teatru Ludowego”).

Nagrody i wyróżnienia:

  • Nagroda Polcul Fundation
  • Nagroda Wojewody Krakowskiego
  • Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa
  • Nagroda Towarzystwa Krzewienia Kultury Teatralnej
  • CTN "MONAR" Kraków - Wolontariusz Roku 1996
  • Złoty Krzyż Zasługi RP
  • Krzyż Honorowy Republiki Austrii za działalność w obszarze kultury, nauki i sztuki w roku 2004
  • Nagroda Główna Prezydenta RP za sztukę dla dzieci i młodzieży w roku 2005
  • Honoris Gratia Miasta Krakowa w roku 2010 ( z okazji 40-lecia pracy twórczej)
  • Order „Przyjaciel dziecka” w roku 2010, nadany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci
  • Medal „Dziękujemy za wolność” w roku 2019

Kontakt:

Jerzy.Fedorowicz@onet.eu

http://facebook.com/jerzy.fedorowicz

Wyborczy Tygiel - najnowsze informacje

Rozrywka