czwartek, 9 lutego 2023 15:44

Filtry powietrza — kluczowe elementy układu dolotowego

Autor Artykuł sponsorowany
Filtry powietrza — kluczowe elementy układu dolotowego

Aby nie dochodziło do awarii i usterek, każdy z układów i ich elementów w samochodzie, musi działać w prawidłowy sposób. Aby to było możliwe, należy używać jedynie takiego paliwa, jak jest dedykowane do danego auta oraz pamiętać o kontrolowaniu podzespołów. Istotne jest też reagowanie na każde nieprawidłowości, które usłyszymy lub wyczujemy podczas jazdy. Tylko szybko reagując, mamy szansę na zapobieganie, dlatego warto być czujnym i dbać o swój samochód na co dzień.

Czym jest układ dolotowy i jakie są jego elementy?

Układ dolotowy powietrza w samochodzie to jeden z systemów, bez których auto nie mogłoby działać prawidłowo. Układ ten jest odpowiedzialny za doprowadzenie powietrza, czy też paliwa, z kanału dolotowego do cylindrów znajdujących się w silniku. Najważniejsze jego elementy, to:

  • filtr powietrza,
  • przewody dolotowe
  • chłodnica,
  • kolektor dolotowy.

Jeżeli któryś z elementów układu dolotowego nie będzie działał prawidłowo, może nie dojść do rozruchu silnika, a więc niemożliwe będzie użytkowanie auta. Najczęstszym problemem jest nieszczelność układu, która zwykle spowodowana jest jakimś uszkodzeniem mechanicznym. Czasami uszkodzenie jest na tyle niewielkie, że jazda jest możliwa, ale układ nie pracuje, tak jak powinien. Niestety brak kontroli i naprawy wspomnianego uszkodzenia może doprowadzić do szybszego zużywania się silnika.

Do czego służą filtry powietrza?

Filtr powietrza to jedna z najważniejszych części auta. Zwykle wymieniany dopiero wtedy, gdy się zapycha, a powinien być kontrolowany i podmieniany znacznie częściej. Jest to jedna z najmniej docenianych części samochodu, ale nie jest to prawidłowa postawa kierowców. Filtr powietrza odpowiada bowiem za ochronę silnika przed dostawaniem się do niego wszechobecnych zanieczyszczeń. Dzięki niemu wyłapywane są wszystkie pyłki, piasek i kamyki, które mogłyby uszkodzić silnik, a więc i samochód. Ponadto dzięki niemu możliwe jest zachowanie optymalnego poziomu spalania paliwa.

Prawidłowe funkcjonowanie samochodu wymaga od jego właściciela właściwego podejścia do kontroli auta i dbania o wszystkie jego podzespoły. Będąc odpowiedzialnym za swoje auta, warto sięgać jedynie po oryginalne części eksploatacyjne, albo też takie, które są sprawdzone i dedykowane do samochodu. Kierując się rozsądkiem, można korzystać ze swojego samochodu przez długi, satysfakcjonujący czas bez większych awarii i usterek zmieniających wszystkie plany.

Asortyment spełniający nawet największe wymagania jest dostępny na stronie https://filterland.pl/pl/c/Filtry-powietrza/9

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje