poniedziałek, 3 stycznia 2022 08:58

Firmy rekrutacyjne stają się coraz popularniejsze. Jakie są ich największe zalety?

Autor Artykuł sponsorowany
Firmy rekrutacyjne stają się coraz popularniejsze. Jakie są ich największe zalety?

W Europie firmy rekrutacyjne mają długą i bogatą tradycję, ale również w Polsce współpraca z nimi staje się coraz bardziej popularna i potrzebna. Profesjonalna agencja dysponuje wiedzą, doświadczeniem i narzędziami, które pozwalają na pozyskanie najwartościowszych pracowników nawet w dobie rynku kandydata.

Jak działa firma rekrutacyjna?

Polskie przedsiębiorstwa i korporacje najczęściej zwracają się o pomoc do firm rekrutacyjnych, gdy poszukiwanie odpowiedniej osoby do pracy przedłuża się, jest nieefektywne lub wymaga dyskrecji. Obecnie jednym z największych wyzwań dla pracodawców jest pozyskanie członków kadry zarządzającej, wybitnych talentów, menedżerów wysokiego szczebla lub specjalistów w wąskiej dziedzinie. Procesy rekrutacyjne są w tych przypadkach wyjątkowo trudne, długotrwałe i narażają pracodawcę na duże koszty – również te związane z zatrudnieniem niewłaściwej osoby. Zwrócenie się o pomoc do fachowców w swojej dziedzinie, jest tu najlepszym rozwiązaniem. Firma rekrutacyjna może zaoferować m.in.:

• Execituve search – wysokiej klasy usługę, pozwalającą na dotarcie do biernych kandydatów i pozyskanie najwybitniejszych talentów czy menedżerów;

• Assessment centre – metodę kompleksowej oceny kandydatów o skuteczności porównywanej z okresem próbnym;

• Wolumenowe projekty rekrutacyjne – pozyskanie dużej grupy pracowników na stanowiska specjalistyczne;

• Leasing wykwalifikowanych pracowników;

• Opracowanie strategii employer branding – budowanie marki pracodawcy z wyboru oznacza skuteczniejsze i krótsze rekrutacje, a także zredukowanie rotacji pracowników.

Zalety współpracy z firmą rekrutacyjną

Korzyści, które przynosi współpraca z profesjonalną agencją, znacznie przekraczają samo pozyskanie do firmy pracownika. Wśród największych zalet można wymienić:

• Redukcja kosztów związanych z rekrutacją – poszukiwania pracowników na własną rękę często nie przynoszą pożądanych skutków. Spływające aplikacje nie spełniają wymagań pracodawcy, a interesujący kandydaci przerywają rozmowy lub, co gorsze, rezygnują z pracy po kilku dniach. Firma rekrutacyjna zbada, gdzie leży problem. Być może jest nim źle sformułowane ogłoszenie, niesprecyzowane oczekiwania, brak widełek zarobkowych lub niedopasowanie kanałów dotarcia do kandydatów;

• Kandydat idealnie dopasowany do firmy – czasem udaje się zrekrutować na własną rękę pracownika, który wydawał się najlepszym kandydatem, po czasie jednak okazuje się, że nie wpisuje się on w środowisko pracy i kulturę firmy, co nastręcza wielu problemów. Firma rekrutacyjna bada potrzeby pracodawcy i szuka kandydatów, którzy spełnią je nie tylko pod względem merytorycznym;

• Lepszy wizerunek firmy – kandydaci mają zazwyczaj wiele zastrzeżeń do procesów prowadzonych przez różnych pracodawców. Do największych błędów należą niesprecyzowane ogłoszenia, brak informacji zwrotnej o postępach w rekrutacji, co jest odbierane jako lekceważenie. Oczywiście najczęściej pracodawca nie ma złych intencji, trudno mu jednak pogodzić sprawną rekrutację z innymi ważnymi obowiązkami. Powierzenie procesu firmie rekrutacyjnej, która przeprowadzi projekt w fachowy sposób, zdejmie ten ciężar z przedsiębiorcy.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://antal.pl

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje