środa, 9 czerwca 2021 08:04

Fotowoltaika w Małopolsce, porównanie z innymi regionami w Polsce

Autor Artykuł sponsorowany
Fotowoltaika w Małopolsce, porównanie z innymi regionami w Polsce

Fotowoltaika, czyli pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych, staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w kwestii pobierania prądu z odnawialnych źródeł energii. Jest zatem nie tylko jedną z opcji wykorzystywania niemal niewyczerpalnych zasobów energii, ale również pozwala zmniejszyć kwoty rachunków i przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Warto zatem przemyśleć sprawę i zainwestować w panele słoneczne, aby cieszyć się praktycznie darmowym prądem i chronić środowisko. Dzisiaj zajmujemy się kwestią tego, co charakteryzuje fotowoltaikę w Małopolsce.

Fotowoltaika – energia elektryczna ze słońca

Działanie fotowoltaiki polega na absorbowaniu energii z promieni słońca przez panele krzemowe, gdzie powstaje ładunek elektryczny. Uformowany w ten sposób prąd stały wędruje do falownika, który przetwarza go w prąd zmienny i pozwala mu trafić do sieci elektrycznej. Jeśli wyprodukowanej dzięki temu energii elektrycznej będzie za dużo, nadprodukcję można przesłać do operatora i później wykorzystać. Prąd wytwarzany w wyniku tego procesu może zasilać niewielkie urządzenia oraz całe budynki czy gospodarstwa. Panele słoneczne pozwalają na utworzenie darmowego źródła energii o praktycznie niewyczerpywalnych zasobach.

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce – Małopolska i inne regiony

Badania wykazały, że na początku marca 2021 r. w Polsce zainstalowano o ponad 134,1 % więcej paneli fotowoltaicznych niż w ubiegłym roku. Na ten moment fotowoltaika ma 34% udziału w sektorze związanym z odnawialnymi źródłami energii i zajmuje drugie miejsce po elektrowniach wiatrowych. Technologia ta rozwija się w naszym kraju coraz lepiej i zyskuje na popularności.

Tak duży skok ma związek nie tylko z różnego rodzaju programami dofinansowania instalacji fotowoltaicznych (zarówno krajowych, jak i lokalnych, np. w Małopolsce – fotowoltaika jest szczególnie tutaj powszechna na gospodarstwach rolnych), ale też ze zmianą pogody i większym nasłonecznieniem. Tereny Małopolski są niezwykle mocno nasłonecznione, więc mieszkańcom tego regionu inwestycja w fotowoltaikę z pewnością szybko się zwróci. Podobne warunki panują także na Podkarpaciu i w centralnej części kraju. Przy tak sprzyjającym warunkach słonecznych zamontowanie paneli fotowoltaicznych w tych rejonach oznacza szybki zwrot inwestycji. Fotowoltaika w Małopolsce może być także sposobem na walkę z zatruwającym te rejony smogiem, który jest szkodliwy dla zdrowia.

O ile w północnych rejonach kraju dominuje energia wiatrowa, o tyle na południu warunki atmosferyczne oraz ukształtowanie terenu sprawiają, że popularniejsza jest fotowoltaika. Profesjonalny montaż wysokiej jakości paneli słonecznych sprawia, że fotowoltaika w Krakowie, Rzeszowie czy innych miejscowościach w tym regionie jest szczególnie opłacalna.

Warto również zauważyć, że fotowoltaika w Małopolsce jest finansowana z wielu rozmaitych programów. Poza programami ogólnokrajowymi można również liczyć na wsparcie z licznych programów lokalnych, jak choćby Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego.

Zaufaj sprawdzonemu instalatorowi https://sm-project.pl/

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje