wtorek, 26 lipca 2022 10:24

Gang Gruzinów w rękach policji. Działali na krakowskich osiedlach

Autor Patryk Trzaska
Gang Gruzinów w rękach policji. Działali na krakowskich osiedlach

Krakowscy policjanci rozbili gang złodziei katalizatorów. Swoją działalność szajka prowadziła na m.in. krakowskich osiedlach. Zatrzymani to czworo obywateli Gruzji i jeden Polak. Teraz grozi im długa odsiadka.

Do szeregu kradzieży katalizatorów z samochodów zaparkowanych na krakowskich osiedlach dochodziło regularnie w ostatnich miesiącach. Policjanci z Komisariatu Policji VI w Krakowie badając zdarzenia wpadli na trop złodziei.

Ustalono, że kradzieżami zajmuje się gang Gruzinów specjalizujący się w tego typu przestępstwach dokonywanych nie tylko w Krakowie ale i w całym kraju. W toku postępowania, kryminalni  z „szóstki”  tropiąc złodziei przyjechali do Zabrza, gdzie dwaj Gruzini pojawili się by odsprzedać paserowi skradzione podzespoły. Tam policjanci przystąpili do akcji i  na posesji pasera zatrzymali obcokrajowców: 23 i 28-latka.

Policjanci  przeszukali pojazd należący do mężczyzn, w którym znaleźli katalizator pochodzący najprawdopodobniej z kradzieży. Funkcjonariusze przeszukali również zabudowania i pojazdy znajdujące się na posesji należącej do 31-letniego mieszkańca Zabrza ujawniając ponad  130 sztuk katalizatorów niewiadomego pochodzenia. Mieszkaniec Śląska również został  zatrzymany.  Cała trójka została przewieziona do Krakowa do komisariatu  przy ul. Ćwiklińskiej w Krakowie a następnie przesłuchana.  

W tym samym momencie kryminalni udali do Legnicy, gdzie jak ustalili, zamieszkuje zamieszany w sprawę 24-letni Gruzin, który również został zatrzymany. Policjanci łącząc poszlaki wybrali się  do Zawiercia, gdzie zatrzymali czwartego z szajki, 30-letniego obywatela Gruzji. Mężczyźni ci zostali również przewiezieni do Komisariatu Policji VI w Krakowie, przesłuchani i doprowadzani do prokuratury.

23 lipca sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze i zastosował wobec czwórki Gruzinów środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec 31-letniego mieszkańca Zabrza prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego.

Obcokrajowcy odpowiedzą za kradzieże oraz uszkodzenie mienia, za co każdy z nich może spędzić w więzieniu nawet do 5 lat. 31-letni Polak odpowie karnie za paserstwo umyślne, za co kodeks karny również przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności. Jak dotąd policjanci powiązali działania obcokrajowców z kradzieżami co najmniej 30 katalizatorów (o łącznej wartości około 35 000 zł) na terenie kraju, z czego 5 spraw dotyczy Krakowa. Sprawa ma charakter rozwojowy. Ustalane jest,  czy Gruzini mają związek z szeregiem innych kradzieży katalizatorów.

Krakowscy policjanci rozbili szajkę złodziei katalizatorów, zatrzymano czterech Gruzinów i Polaka W marcu br. doszło do szeregu kradzieży katalizatorów z samochodów zaparkowanych na krakowskich osiedlach. Policjanci z Komisariatu Policji VI w Krakowie badając zdarzenia zaistniałe na terenie działania swej jednostki, wpadli na trop złodziei. Ustalili, że kradzieżami zajmuje się szajka Gruzinów specjalizująca się w tego typu przestępstwach dokonywanych nie tylko w Krakowie ale i w całym kraju. W toku postępowania, 20 lipca, kryminalni z „szóstki” tropiąc złodziei przyjechali do Zabrza, gdzie dwaj Gruzini pojawili się by odsprzedać paserowi skradzione podzespoły. Tam policjanci przystąpili do akcji i na posesji pasera zatrzymali obcokrajowców: 23 i 28-latka. Policjanci przeszukali pojazd należący do mężczyzn, w którym znaleźli katalizator pochodzący najprawdopodobniej z kradzieży. Funkcjonariusze przeszukali również zabudowania i pojazdy znajdujące się na posesji należącej do 31-letniego mieszkańca Zabrza ujawniając ponad 130 sztuk katalizatorów niewiadomego pochodzenia, prawdopodobnie z kradzieży. Mieszkaniec Śląska został również zatrzymany. Cała trójka została przewieziona do Krakowa do komisariatu przy ul. Ćwiklińskiej w Krakowie a następnie przesłuchana. Tymczasem kryminalni udali się także do Legnicy, gdzie jak ustalili, zamieszkuje zamieszany w sprawę 24-letni Gruzin, który również został zatrzymany. Policjanci pojechali także do Zawiercia, gdzie zatrzymali czwartego z szajki, 30-letniego obywatela Gruzji. Mężczyźni ci zostali również przewiezieni do Komisariatu Policji VI w Krakowie, przesłuchani i doprowadzani do prokuratury. 23 lipca br. sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze i zastosował wobec czwórki Gruzinów środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec 31-letniego mieszkańca Zabrza prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego. Obcokrajowcy odpowiedzą za kradzieże oraz uszkodzenie mienia, za co każdy z nich może spędzić w więzieniu nawet do 5 lat. 31-letni Polak odpowie karnie za paserstwo umyślne, za co kodeks karny również przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności. Jak dotąd policjanci powiązali działania obcokrajowców z kradzieżami co najmniej 30 katalizatorów (o łącznej wartości około 35 000 zł) na terenie kraju, z czego 5 spraw dotyczy Krakowa. Sprawa ma charakter rozwojowy. Ustalane jest, czy Gruzini mają związek z szeregiem innych kradzieży katalizatorów.

Opublikowany przez Małopolska Policja Wtorek, 26 lipca 2022

To nie pierwszy przypadek w ostatnim czasie, kiedy zatrzymano gang złożony z obywateli Gruzji.

Zobacz: Gruzini okradali mieszkania w Olkuszu. Ich łupem padały pieniądze i biżuteria

inf. Małopolska Policja

Kraków

Kraków - najnowsze informacje