Od 10 grudnia ruszą społeczne konsultacje dotyczące nadania statusu miasta miejscowości Gdów. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Gminy Gdów pod koniec listopada.
Zdaniem samorządu Gdów spełnia kryteria, aby stać się miastem – ma odpowiedni układ urbanistyczny z rynkiem, zwartą zabudowę typu miejskiego.
Gdów może się poszczycić bogatą historią sięgającą XIII wieku. Pierwsza wzmianka o miejscowości jest datowana na 1272 rok, a w 2022 roku będzie już obchodził 750. rocznicę lokacji.
Obecnie Gdów liczy ponad 4 300 mieszkańców, co stawia go na pozycji jednej z najliczniejszych wsi nie tylko w województwie małopolskim, ale w Polsce. W miejscowości funkcjonuje szereg instytucji publicznych: Urząd Gminy, Centrum Kultury, Biblioteka, kościół parafialny, szkoła podstawowa i średnia, przedszkola, hala sportowo-widowiskowa, praktyki lekarskie, apteki, liczne markety i strefy rekreacji z bogatą ofertą spędzania czasu wolnego….
Procedura zmiany statusu ze wsi na miasto jest długa, ale w pierwszej kolejności muszą się o tym wypowiedzieć sami mieszkańcy. Od 11 grudnia 2021 r. do 12 stycznia 2022 r. na terenie gminy Gdów odbędą się konsultacje w tej sprawie. Mogą wziąć w nich udział nie tylko mieszkańcy samego Gdowa, ale całej gminy.
Konsultacje odbędą się w formie pisemnej przy wykorzystaniu formularza ankiety konsultacyjnej, poprzez oddanie głosu w odpowiedzi na pytanie: „Czy jesteś za nadaniem miejscowości Gdów statusu miasta”. Wyrażenie opinii polegać będzie na wypełnieniu formularza ankiety konsultacyjnej umieszczeniu znaku „X” w odpowiednim polu oraz złożeniu podpisu.
Formularze ankiety udostępnione będą w Urzędzie Gminy Gdów (Dziennik Podawczy), na stronie internetowej Urzędu Gminy Gdów, u przewodniczących jednostek pomocniczych (Sołtysów).
Wypełnione formularze ankiety konsultacyjnej można składać do dnia zakończenia konsultacji: osobiście w Urzędzie Gminy Gdów w godzinach pracy Urzędu Gminy Gdów oraz w dniach 8.01.2022 r. (sobota), 9.01.2022 r. (niedziela), w godz. 11:00 – 18:00, adres Gdów 40, 32-420 Gdów (Dziennik Podawczy), przesyłką listową przesłaną na adres Urzędu Gminy Gdów (decyduje data wpływu), za pośrednictwem przewodniczących jednostek pomocniczych (sołtysów) poprzez wrzucenie formularza ankiety do urny.
fot. UG Gdów