czwartek, 17 listopada 2022 09:40

Gdów. Już w niedzielę wielka gala bokserska. Chcą pomóc chorej Lidii

Autor Marzena Gitler
Gdów. Już w niedzielę wielka gala bokserska. Chcą pomóc chorej Lidii

W najbliższą niedzielę w Gdowie odbędzie się VI Międzynarodowe Grand Prix Małopolski w Boksie 2022 - "Małopolska Na Sportowo" - pod patronatem Wójta Gminy Gdów. Wydarzenie będzie także okazją do wsparcia mieszkanki Gdowa - Lidii Kwietniewskiej w jej walce z chorobą.

Już w najbliższą niedzielę 20 listopada gminna hala sportowa w Gdowie będzie miejscem rywalizacji najlepszych bokserów. VI Międzynarodowe Grand Prix Małopolski w Boksie 2022 - "Małopolska na sportowo" pod patronatem wójta Gminy Gdów rozpocznie się o godzinie 12.00.

Organizatorzy zadbali, by na kibiców przybyłych w niedzielne południe do hali czekało wiele niespodzianek. W przerwach między walkami będzie można zobaczyć pokaz tańca nowoczesnego w wykonaniu grupy działającej przy Centrum Kultury w Gdowie oraz Studia Tańca Dance Omnia. Ponadto podczas zawodów będzie można obejrzeć wystawę obrazów Krzysztofa Paciorka, których tematyką będzie oczywiście boks.

Grand Prix będzie także okazją do wsparcia mieszkanki Gdowa - 35-letniej Lidii Kwietniewskiej, która od wielu lat zmaga się z przewlekłą chorobą centralnego układu nerwowego o nieznanej przyczynie. Choroba Lidii powoduje problemy neurologiczne: drżenie mięśni, osłabienie, przewlekłe problemy ze wzrokiem, częste zapalenia nerwu wzrokowego, problemy z chodzeniem i równowagą, oraz spastykę czyli nadmierne napięcie mięśni, które towarzyszy jej 24 godziny na dobę. Z tego powodu Lidia musi porusza się o kulach i w specjalistycznych ortezach kolan i stóp. Nawet proste czynności sprawiają jej ból. Jedyną ulgę przynosi kosztowna rehabilitacja.

Lidia Kwietniewska od lat zmaga się z chorobą naurologiczną - fot. www.licytuje-pomagam.pl.

Choroba Lidii nie została zdiagnozowana, dlatego nie otrzymuje terapii refundowanej przez NFZ. Nie spełnia spełnia też wytycznych programu lekowego. Koszt miesięczny interferonu, który mógłby jej pomóc to od 16 do 20 tysięcy miesięcznie. Zostaje jej więc tylko leczenie zachowawcze, które niestety również nie jest refundowane. Za inne preparaty- nivalin lub tiogam thurbo set płaci więc sama ok. 1500 zł miesięcznie, ale nie przynoszą one oczekiwanych efektów i Lidia zmaga się z coraz większymi i częstszymi rzutami choroby. W lipcu br miała już trzeci rzut choroby. Mimo, że pracuje nie jest w stanie zapewnić sobie dostatecznej ilości rehabilitacji. Zbiera też na koszty leków i niezbędny sprzęt medyczny w tym ortezy. tym roku jest to mój 3 rzut choroby (2022 lipiec )

Podczas Gali Boksu w Gdowie środki dla Lidii zbierać będą wolontariusze z Centrum Wolontariatu w Podolanach. Wspomóc ją można też wpłacając środki na www.licytuje-pomagam.pl.

Do rywalizacji i kibicowania zawodnikom zaprasza Małopolski Związek Bokserski, który w tym roku świętuje 90-lecie istnienia oraz Gmina Gdów i Centrum Kultury w Gdowie oraz wójt Zbigniew Wojtas, który objął wydarzenie swoim patronatem.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

for. UG Gdów i www.licytuje-pomagam.pl

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje