czwartek, 10 grudnia 2020 17:08

Gdów. Od nowego roku więcej za odpady

Autor Marzena Gitler
Gdów. Od nowego roku więcej za odpady

W 2021 roku wzrosną opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie gminy Gdów. Ile trzeba będzie zapłacić?

Wczoraj Rada Gminy Gdów uchwaliła podwyżki cen odpadów komunalnych. W 2021 roku miesięczna opłata będzie wynosić 31 zł od osoby (o 5 zł wiecej niż obecnie). Gmina chce zachęcić do samodzielnego kompostowania odpadów wprowadzajac 4 zł zniżki od osoby miesięcznie za kompostownik na posesji (do tej pory było to  5 zł znizki od całego gospodarstwa). Mieszkańcy kompostujący odpady zapłacą w nowym roku 27 zł miesiecznie od osoby.

Jesteśmy gminą wiejską i wydawać by się mogło, że przydomowe kompostowniki ma każdy z nas. Tak jednak nie jest. Z raportów za okres od stycznia do listopada wynika, że nasi mieszkańcy oddali około 670 ton takich odpadów, a cena jaką gmina będzie płacić w 2021r. za odbiór i za gospodarowanie jednej tony tych odpadów to około 1000 zł! Uchwalona bonifikata ma zachęcić mieszkańców do kompostowania odpadów ulegających biodegradacji we własnym zakresie, tak by odpadów organicznych nie wozić „ze wsi do miasta” – mówi kierownik Tomasz Miszczyk z Urzędu Gminy.

Dlaczego tak drogo?

Jak wyjasnia Gmina Gdów podnoszenie opłat od mieszkańców jest wynikiem rosnących kosztów gospodarowania odpadami. Wynika to przede wszystkim z coraz większej ilości wytwarzanych odpadów komunalnych.

2020 rok jest w tym kontekście szczególny. Epidemia spowodowała, że wielu mieszkańców pozostało  w domach i wykorzystało ten czas na remonty i porządki. Stąd od wiosny zdecydowanie więcej mieliśmy odpadów wielkogabarytowych i poremontowych. Dużo więcej jest też różnego rodzaju opakowań kartonowych czy folii będących efektem zakupów dokonywanych przez internet – mówi wójt Zbigniew Wojas.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na podnoszenie opłat od mieszkańców jest podniesienie kwot za składowanie odpadów w instalacjach przetwarzania oraz lawinowy wzrostu opłat za korzystanie ze środowiska. Tzw. „opłata środowiskowa” jest odprowadzana do Skarbu Państwa m.in. przez firmy zajmujące się odbieraniem odpadów. Za tonę śmieci jest to obecnie 270zł., podczas gdy w roku ubiegłym było to 170zł., w roku 2018 – 140 zł., a w roku 2017 tylko 24,15zł.

Ile śmieci wytwarzają mieszkańcy gminy?

W 2020 roku odpady od mieszkańców wynisoły w sumie:

  • ok. 2 600 ton – odpady zmieszane (w kubłach),
  • ok. 670 ton – bioodpady,
  • ok. 440 ton – tworzywa sztuczne,
  • ok. 360 ton – szkoło,
  • ok. 130 ton – papier i tektura,
  • ok. 30 ton – zużyte opony,
  • ok. 350 ton – odpady wielkogabarytowe.

Warto dodać, że podobna podwyżke wprowadziła sąsiednia Wieliczka. Piszemy o tym tu:

Czy śmieci w Wieliczce muszą być tak drogie?
Na ostatniej sesji Rady Miasta Wieliczka radni zadecydowali o podwyżkach opłat za odpady. O tym dlaczego wprowadzono podwyżkę i dlaczego śmieci są tak drogie rozmawiamy z Krzysztofem Kałużą, dyrektorem Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Mieszkańcy i opozycyjni radni zamierzają doprowadzić do zmiany uchwały i cofnięcia wprowadzonych podwyżek. W całej gminie trwa akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem uchwały w tej sprawie.

Wieliczka. Zagłosuj albo zapłać 30zł/os. Ruszyła społeczna akcja!
Mieszkańcy gminy Wieliczka nie chcą podwyżek. Zbierają podpisy w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Chcą zmienić podjętą 30 listopada uchwałę o podwyżkach opłat za odpady.

foto: UG Gdów

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje