wtorek, 14 maja 2024 08:07

Gdzie kręcono "Listę Schindlera"? Spacer po Krakowie

Autor Katarzyna Domagała
Gdzie kręcono "Listę Schindlera"? Spacer po Krakowie

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w kolejnym cyklu spacerów Akademii Kraków. W najbliższą sobotę, 18 maja, będzie można poznać Kraków szlakiem "Listy Schindlera".

Stolica Małopolski jest odwiedzana ze względu na swój unikatowy charakter, mnogość zabytków czy szereg interesujących instytucji – jedną z ważniejszych składowych jej fenomenu jest również film, którego światowa premiera odbyła się w 1993 r. Nikt chyba nie przypuszczał, jaki sukces odniesie nagrodzony Oscarami film Stevena Spielberga pt. "Lista Schindlera" – dość powiedzieć, że co roku wystawę stałą w dawnej Fabryce Emalii Oskara Schindlera odwiedza kilkaset tysięcy osób zainteresowanych tą historią, a spora część na własną rękę podążą szlakiem scen znanych z filmu.

Przedstawiona w "Liście Schindlera" historia niemieckiego przedsiębiorcy, który uratował 1198 Żydów od śmierci – w przeważającej mierze została zrealizowana właśnie w Krakowie. To tu funkcjonowała wspomniana wcześniej fabryka, jak i również getto oraz obóz koncentracyjny. Mimo wielu nieścisłości ekipa filmowa starała się jak najwierniej oddać charakter tej historii, czasem realizując sceny w lokalizacjach autentycznych, najczęściej jednak tworząc wierne rekonstrukcje.

Podczas spaceru edukacyjnego uczestnicy nie tylko zobaczą miejsca znane z filmu, ale zostaną one również skonfrontowane z oryginalnymi scenami i opatrzone profesjonalnym komentarzem merytorycznym.

Plan wydarzenia

Spacer rozpocznie się w sobotę, 18 maja, o godz. 11.00. Miejsce zbiórki: Dworzec Główny (od strony placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, przed tablicą upamiętniającą robotników przymusowych wywiezionych na roboty do Niemiec).

  • Prowadzący: Jan Jakub Grabowski
  • Czas trwania: 3 godziny
  • Limit osób: 30 osób (zestawy słuchawkowe)
  • Bilety w cenie 20 zł do nabycia online lub w kasach Muzeum Krakowa.

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji Muzeum Krakowa, e-mail: edukacja@muzeumkrakowa.pl.

Źródło: krakow.pl

Fot.: Wikipedia / Noaa

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka