piątek, 28 maja 2021 10:38

Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem w Krakowie i okolicach?

Autor Artykuł sponsorowany
Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem w Krakowie i okolicach?

Sprawdzenie samochodu używanego przed zakupem jest kluczowe, by nie zdecydować się na pojazd jedynie pozornie sprawny, a finalnie wymagający sporego dofinansowania tuż po zakupie. Niestety, wiele osób cały czas samodzielnie nie jest w stanie sprawdzić realnego stanu danego samochodu – brak im wiedzy, doświadczenia, czy odpowiedniego sprzętu, jak miernik grubości lakieru.

W takich sytuacjach istnieją dwie alternatywne opcje. Warto albo zdecydować się na oględziny i jazdę próbną wraz z osobą, która posiada odpowiednią wiedzę, doświadczenie i sprzęt – może to być ktoś z rodziny, znajomy czy nawet nasz zaufany mechanik. Inną opcją jest zdecydowanie się na usługi zewnętrznych firm, które sprawdzają używane samochody przed zakupem dla klientów indywidualnych. Usługi takie oczywiście świadczone są również w Krakowie i okolicach.

Zanim jednak zdecydujemy się na oględziny i jazdę testową konkretnego samochodu, warto upewnić się, że jego historia jest nam dobrze znana.

Sprawdzanie historii pojazdu przed zakupem

Przed oględzinami i jazdą testową warto sprawdzić historię danego pojazdu. Moment ten jest istotny z dwóch głównych powodów. Przede wszystkim, podczas sprawdzania historii możemy dowiedzieć się wiele o samochodzie, dzięki czemu wszelakie wątpliwości będzie można rozwiać na oględzinach, dopytując o interesujące nas kwestie. Sprzedający nie informuje o kolizji, która miała miejsce kilka lat temu? Warto dopytać, jak poważna ona była. To idealny przykład informacji, które niekoniecznie zdobędziemy od właściciela czy z samego ogłoszenia, a poinformuje nas o nich rozkodowanie numeru VIN.

Historię warto również sprawdzić, aby nie tracić swojego czasu. Jeżeli samochód miał wiele kolizji czy wypadków, lub były one bardzo poważne, często nie ma sensu umawiać się na oględziny czy rozmowę, gdyż i tak nie będziemy zainteresowani zakupem takiego samochodu.

Jak sprawdzić historię samochodu?

Do sprawdzenia historii samochodu potrzebny nam będzie numer VIN pojazdu, ale także data jego pierwszej rejestracji oraz obecne numery rejestracyjne.

Po uzyskaniu takich danach, czy to z ogłoszenia, czy od sprzedającego, możemy rozkodować numer VIN na jednej z wielu internetowych platform. Uzyskamy tam informacje o ostatnim zarejestrowanym przebiegu, wyposażeniu samochodu, kolizjach i wypadkach, które miały miejsce czy o tym, że samochód został skradziony. Jest szansa, że w przypadku kolizji i wypadków dowiemy się, gdzie i kiedy miały miejsce, jaka była szkoda, a także jest szansa nawet na zdjęcia samochodu po wypadku, dzięki czemu bez problemu uda nam się określić, jak poważne one były.

Na co uważać przy zakupie samochodu używanego?

Detali, na które należy uważać, jest naprawdę wiele, ale przede wszystkim trzeba nastawić się na to, by nie dać się oszukać. Niestety, zwłaszcza w przypadku samochodów sprowadzonych do Polski, jest o to naprawdę łatwo, a sprzedający ukrywają mniej lub więcej istotnych detali dotyczących danego samochodu.

Niech na wyobraźnię zadziała fakt, że nawet do 80% samochodów sprowadzanych do Polski, ma cofany licznik, a statystyki takich firma sprawdzających samochody używane, jak Motocontroler wskazują, że również nawet 80% sprzedających próbuje coś ukryć przed osobami sprawdzającymi samochody używane przed kupnem.

Na samochody sprowadzane należy uważać zwłaszcza, gdyż wtedy cofanie liczników czy fałszowanie ich historii jest znacznie prostsze, niż w przypadku samochodów krajowych. Dodatkowo sprowadzanie samochodu zawsze kosztuje, a jeżeli samochód sprowadzony, pomimo tych kosztów, jest tańszy, niż pojazdy z rynku rodzimego, należy zastanowić się, jak tanio musiał go ktoś sprzedać (i dlaczego?), by nadal osoba sprzedająca zarabiała na nim przynajmniej kilkanaście procent jego finalnej ceny?

Pamiętajcie, ceny samochodów za zachodnią granicą nie są niższe!

Firmy sprawdzające samochody używane w Krakowie i okolicach

Jeżeli wykazujemy zainteresowanie danym samochodem, sprawdziliśmy numer VIN, rozkodowaliśmy go i nie mamy większych zastrzeżeń do zdobytych informacji, ale jednocześnie nie potrafimy sami dokonać oględzin i jazdy testowej w sposób profesjonalny, merytoryczny i dokładny, warto zdecydować się na firmy sprawdzające samochody używane, takie, jak Motocontroler.

Działają one w Krakowie i okolicach, chociaż również na terenie całej Polskie. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które zainteresowane są zakupem samochodu oddalonego od swojego aktualnego miejsca zamieszkania o setki kilometrów. W takich przypadkach lepiej zlecić sprawdzenie samochodu niż tracić cały dzień na dojazd i powrót, które również będą generować dla nas koszty.

Jak wygląda sprawdzanie samochodu używanego przez firmę?

Całość jest szybka i prosta. Wybieramy konkretną firmą, opłacamy wybrany pakiet, a następnie przesyłamy informację o samochodzie, który ma być sprawdzony – najczęściej wystarczy tutaj link do danego ogłoszenia. Ze sprzedającym będzie kontaktowała się już osoba sprawdzająca, która następnie, często w ciągu 2 dni, dostarczy drogą internetową raport z oględzin.

Dla osób, które nie znają się na motoryzacji, kluczowe, poza wszystkimi zdjęciami czy informacjami technicznymi, będą informacje o tym, czy samochód wygląda, jakby jego przebieg był prawdziwy, czy sprzedający próbował coś ukryć przed sprzedajnym, lub w końcu, czy zdaniem osoby sprawdzającej, zakup danego samochodu w danej cenie, jest dobrym rozwiązaniem, czy też nie.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje