niedziela, 17 marzec 2019 16:19

Ruszyła rewitalizacja linii kolejowej Padew - Mielec - Dębica.

Napisała

15 marca na miejscu budowy konferencję prasową zorganizowało PKP PLK, samorząd województwa podkarpackiego i europoseł Tomasz Poręba, który wraz z marszałkiem podkarpackim Władysławem Ortylem od lat pracowlił nad przywróceniem tego połączenia. 

 

Cztery kilometry nowego toru na trasie Mielec – Dębica, to pierwsze efekty inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Wygodne i szybkie podróże oraz 9 komfortowych stacji i przystanków – taka będzie oferta kolei dla pasażerów po przebudowie trasy. Sprawniej pojadą po torach także towary. Przedsięwzięcie za 188 mln zł realizowane jest z Regionalnego Programu Województwa Podkarpackiego. Zgromadzono już ok. 68 km szyn, 17 tys. podkładów i 10 tys. ton materiału na wzmocnienie podtorza. Następnie prace obejmą budowę peronów, przebudowę przejazdów kolejowo-drogowych i obiektów inżynieryjnych (mostów, przepustów). 

Inwestycja realizowana jest w trybie „projektuj i buduj”. Oprócz robót w terenie, trwa projektowanie m.in. w zakresie branży automatyki, elektroenergetyki.

– Bardzo cieszę się, że rozpoczynają się roboty na linii kolejowej 25. Jest to jedna z kilku inwestycji kolejowych, które zaplanowaliśmy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, wiedząc jakie znaczenie ma dla rozwoju Podkarpacia nowoczesna infrastruktura kolejowego transportu pasażerskiego i towarowego. Stąd nasze wsparcie tego projektu kwotą w wysokości prawie 170 mln złotych. Ta inwestycja otwiera nowe możliwości dla przedsiębiorstw zlokalizowanych na północy regionu, także w kontekście wykorzystania terminalna multimodalnego w Woli Baranowskiej – podkreśla Władysław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego.

Stacja Mielec z windami i przejściem pod torami

Na stacji Mielec, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują peron dwukrawędziowy. Będzie wyposażony w ławki, wiaty, oświetlenie i tablice informacyjne. Istniejącą kładkę zastąpi nowe przejście pod torami, które zapewni podróżnym bezpieczne dojście do pociągów. Trzy windy na stacji ułatwią komunikację osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dźwigi będą umieszczone przy wyjściu na peron oraz na krańcach przejścia podziemnego. Nowy obiekt pod torami, zapewni mieszkańcom dogodną komunikację między dzielnicami po obu stronach stacji.

– Spełniają się oczekiwania mieszkańców, kolej wróci na podkarpacką trasę Mielec – Dębica. Inwestycja PLK, pozwoli na lepsze wykorzystanie potencjału regionu, poprawi dostępność transportową, a to zdecydowanie przełoży się na rozwój działalności gospodarczej. Przedsięwzięcie, realizowane w ramach Krajowego Programu Kolejowego jest przykładem naszych konsekwentnych dążeń i działań dla zapewnienia sprawnej, komfortowej i bezpiecznej kolei w Polsce – powiedział Tomasz Poręba, Poseł Parlamentu Europejskiego.

Lepsza dostępność kolei na Podkarpaciu

Rewitalizacja trasy Mielec – Dębica, oznacza przywrócenie atrakcyjnych warunków przewozów na podkarpackiej linii. Zwiększy się przez to prędkość pociągów pasażerskich do 120 km/h a towarowych do 70 km/h. Mielec, Wojsław, Rzochów, Rzemień, Przecław Tuszyma, Dąbie koło Dębicy, Pustków, Kochanówka Pustków, Pustynia – to stacje i przystanki, które będą przebudowane. Podróżni skorzystają z komfortowych peronów z wiatami i funkcjonalnym oświetleniem. Będzie czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa na 40 przejazdach kolejowo-drogowych, m. in. na terenie Mielca (ul. Witosa, Wiesiołowskiego, Jagodowa, Kolejowa) oraz w gminie Przecław. Przebudowa obejmie 32 km linii.

– Dzięki rewitalizacji trasy Mielec – Dębica, stworzymy możliwości sprawnych i bezpiecznych połączeń kolejowych. Prace zapewnią wygodną obsługę pasażerów na stacjach i przystankach oraz komfort i bezpieczeństwo podróżowania na Podkarpaciu i między regionami. W grudniu 2020 r. będą mogły pojechać pierwsze pociągi pasażerskie z prędkością 120 km/h a towarowe – 70 km/h – powiedział Ireneusz Merchel, Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

- To jest moment historyczny, niezwykły dla Mielca, dla Dębicy i Tarnobrzega, dla stref ekonomicznych, które leżą na tej linii. To jest moment, który pozwoli cieszyć się z tego, że na trasę Mielec – Dębica – Ocice wrócą wagony pasażerskie oraz będzie odbywał się ruch towarowy - nie ukrywał radości podczas briefingu prasowego w Mielcu poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba. 

- Dla mnie jest to dzień szczególny. Jesteśmy świadkami czegoś, o czym jeszcze kilka lat temu niewielu z nas marzyło i wierzyło, że uda się rozpocząć prace modernizacyjne na trasie linii kolejowej Mielec – Dębica, potencjalnie docelowo również Mielec – Padew. To odcinek linii L 25, który jeszcze kilka lat temu miał zostać zlikwidowany. W 2009 roku razem z marszałkiem Władysławem Ortylem podjęliśmy inicjatywę przywrócenia kolei do Mielca. Udało nam się przekonać i samorządowców i polityków, aby przygotować studium wykonalności na przebudowę tej linii. Minęło kilka lat i udało się doprowadzić do sytuacji, w której zaczynamy przebudowę – podkreślał europoseł.

Prace na odcinku Mielec – Dębica, są częścią umowy PLK za 188 mln zł netto, podpisanej w październiku 2018 r. Wykonawca ma jednocześnie zaprojektować inwestycje na trasie Padew – Mielec – Dębica.

Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 25, na odcinku Padew - Mielec - Dębica” wpisany jest w Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to 246 472 628,56 PLN, kwota dofinansowania unijnego - 166 355 438,06 PLN. Prace wykonuje PNUIK z Krakowa, spółka zależna PLK. Umowę podpisano po procedurze przetargowej.

inf. PKP PLK, UMWP, foto: UMWP

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.