środa, 12 czerwiec 2019 13:30

Tuszów Narodowy: Uhonorowali lokalnych bohaterów i ich potomków

Napisała

Od 6 do 7 czerwca w Szydłowcu, Tuszowie Narodowym i Grochowem odbywała się Retrospektywa gdyńskiego X Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci 1939-1989 Przywracamy Pamięć.

Podczas wydarzenia nie zabrakło spotkań, prelekcji i konkursów, które zwieńczyła Gala Retrospektyw Festiwalu NNW w Tuszowie Narodowym, podczas której uhonorowano statuetkami Drzwi do Wolności i Sygnet Niepodległości żołnierzy podziemia niepodległościowego, działaczy społecznych, nauczycieli, osoby pomagające prześladowanym, Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata i wielu innych żyjących i nieżyjących już świadków historii. W tym roku Sygnet Niepodległości otrzymali pośmiertnie lokalni bohaterowie: Andrzej Bik, Jan Bieniek, Józef Bik ps. „Ostry” i Jan Rydzowski. Statuetkę Drzwi do Wolności otrzymali:95-letnia sybiraczka Helena Nowak, Andrzej Osnowski, Antoni Kopaczewski, Franciszek Batory oraz Zofia i Maciej Dudzikowie. Ich sylwetki na swojej stronie na Facebooku przypominają inicjatorzy budowy Pomnika Żołniarzy Wyklętych w Mielcu. 

Można też znależć je na stronie Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci wraz z szeroką relacją z wydarzenia. 

Retrospektywa Festiwalu Niepokorni Niezłomni na ziemi mieleckiej odbyła się po raz trzeci. Inicjatorem wydarzenia jest Romuald Rzeszutek, prezes Stowarzyszenia Klub Historyczny Prawda i Pamięć oraz pomysłodawca budowy w Mielcu Pomnika Żołnierzy Wyklętych. Dwa lata temu konkurs filmowy NNW w Gdyni w ramach projektu Młodzi dla Historii, wygrali uczniowie z Mielca. Film przygotowali podczas warsztatów Nagraj dziadka komórką, zorganizowanych w ramach mieleckiej Retrospektywy. W ubiegłym roku mielczanie zorganizowali wystąp zespołu Chelydra ze Stanów Zjednoczonych podczas X edycji festiwalu.

W tym roku po raz pierwszy Retrospektywy zorganizowano w mniejszych gminach, w których stały się okazją do patriotycznego świętowania. Mieszkańcy mogli zobaczyć inscenizację militarną którą na Polanie Niezłomnych w Szydłowcu zaprezentowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa „Mściciela”. Warsztaty modowe poprowadziła Joanna Mruk, historyk mody, autorka książki „Moda w czasie II wojny światowej”, a filmowe „Nagraj dziadka komórką” - znani filmowcy: reżyser Maria Wiśnicka oraz operatorzy Andrzej Wyrozębski i Michał Bożek. Wyjątkowym gościem warsztatów był Franciszek Batory – laureat Drzwi do Wolności, który dzielił się swoimi wspomnieniami.

Największym przeżyciem były spotkania ze świadkami historii i ich rodzinami. Podczas uroczystej Gali w Gminnym Ośrodku Kultury w Grochowem, wójt Gminy Tuszów Narodowy Andrzej Głaz odczytał specjalny list od Prezydenta Andrzeja Dudy, skierowany do Stowarzyszenia „Prawda i Pamięć”, z podziękowaniem za działania stowarzyszenia w celu wybudowania Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu. List odebrał Romuald Rzeszutek, pomysłodawca i realizator inicjatywy, przyjaciel Festiwalu NNW.

- Bardzo się cieszę, że w gminie, w której urodził się generał Sikorski, nasz naczelny wódz, w której serce dla Polski bije mocniej, odbywa się taka inicjatywa, jak Retrospektywa Festiwalu NNW. To ogromna radość móc uhonorować naszych lokalnych bohaterów i ich potomków, za to, co zrobili dla nas, dla naszego społeczeństwa. Cieszy też, że to wydarzenie wpływa na kształtowanie się charakterów młodego pokolenia — powiedział wójt gminy Tuszów Narodowy Andrzej Głaz.

Obecnie trwają przygotowania do XI edycji Festiwalu NNW, która odbędzie się w dniach 26-29 września, w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Złoty Opornik – nagroda główna w festiwalowym konkursie filmowym – już czeka na zwycięzcę tegorocznej edycji! Co roku walczy o nią ok. 30 filmów opisujących najnowszą historię Polski.

Projekt Retrospektywy Festiwalu NNW dofinansowany jest z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Marzena Gitler, foto: SKH Prawda i Pamięć

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.