sobota, 30 maja 2020 13:07

Gmina Plaśna rusza z akcją promującą turystykę

Autor Marzena Gitler
Gmina Plaśna rusza z akcją promującą turystykę

Zdobądź odznakę turystyczną „Znam Gminę Pleśna” to zaproszenie do odwiedzenia najciekawszych miejsc tej gminy. Jak zdobyć odznakę?

- Odwiedź i poznaj 34 miejsca i obiekty w Gminie Pleśna, a przy okazji zdobądź unikatową odznakę turystyczną! - zapraszają organizator akcji - Centrum Kultury w Pleśnej.

Na zaprojektowanej specjalnie odznace widać trzy charakterystyczne dla Gminy Pleśna obiekty: zabytkowy dwór w Rzuchowej, kaplicę na cmentarzu wojennym nr 192 w Lubince i wieżę widokową w Dąbrówce Szczepanowskiej.
Pomocą do zorganizowania wycieczki po gminie mogą być wydane przez Centrum Kultury przewodniki turystyczne: Szlak „Śladami Wielkiej Wojny” i „Poznaj Gminę Pleśna” – przewodnik indywidualnego turysty.

Żeby wziąć udział w akcji trzeba odwiedzić każde z 34 wyznaczonych miejsc. Oprócz już wspomnianych, na liście są cmentarze wojenne w Dąbrówce Szczepnowskiej (nr. 193), Janowicach (nr 190), Lichwinie (nr 159, 185, 186 i 187), Lubince (nr 189, 191, 192), Łowczówku (nr 171, 172), Pleśnej (nr 173) Rychwałdzie (nr 188) i Wożniczej (nr 177, 178 i 179).

W Lichwinie „do zaliczenia” jest Centrum Pamięci Narodowej, Miejsce upamiętnienia rozformowania batalionu „Barbara” AK, ścieżka geologiczna (kamieniołom łupka mioceńskiego, skamieniałe pnie drzew), kapliczka NMP na Halendrówce, ostaniec piaskowcowy „Diabli Kamień” i pozostałości fabryki farb. W Lubince na turystów czeka stanica rowerowa, a w Łowczówku - ścieżka przyrodnicza (zabytkowy dąb).

W Plaśnej na zdobywców odznaki zaplanowano wizytę przy krzyżu milenijnym przy żółtym szlaku PTTK i zwiedzenie kościoła parafialnego z XVII wiecznym obrazem Jezusa Miłosiernego. Na liście znalazły się zabytkowy dwór, pomnik zamordowanych i Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej. W Szczepanowicach na odkrywców gminy Pleśna czeka obelisk upamiętniający „Akcję Maślaną” i inne działania dywersyjne AK oraz kościół parafialny.

- Załóż wygodne buty, spakuj plecaczek, weź aparat i "Znaj Gminę Pleśna"! - zachęcają pomysłodawcy turystycznej przygody, której ważnym elementem jest skompletowanie dokumentacji podróżniczej. Wystarczy sfotografować swój wizerunek na tle każdego z miejsc z listy i dostarczyć w formie elektronicznej (e-mailem lub na nośniku danych) na adres: Centrum Kultury w Pleśnej, 33-171 Pleśna 240 lub wysłać na ckplesna@gmail.com. Jakość fotografii nie będzie brana pod uwagę. Zdjęcie można wykonać telefonem. Na zdjęciu musi być widoczna twarz ubiegającego się o odznakę oraz charakterystyczny element danego miejsca ze spisu. Dokumentacja fotograficzna przechodzi na własność dystrybutora odznaczenia, który zobowiązuje się do jej niepublikowania.

Odznakę mogą zdobywać wszyscy turyści, którzy ukończyli 8 rok życia, niezależnie od uprawianej dyscypliny turystyki. Nie przewiduje się ograniczeń czasowych dla ubiegających się o odznakę.

Odznaka jest przyznawana turystom, którzy odwiedzili wszystkie najbardziej atrakcyjne miejsca i obiekty w gminie Pleśna, a jej koszt to 12 zł.

foto: UG Pleśna

Tarnów - najnowsze informacje