piątek, 20 września 2019 09:59

Gołcza. Seniorzy i juniorzy odwiedzili Centrum Leonardo da Vinci w Chęcinach

Autor Mirosław Haładyj
Gołcza. Seniorzy i juniorzy odwiedzili Centrum Leonardo da Vinci w Chęcinach

We wtorek 17 września uczniowie z klasy Va Szkoły Podstawowej w Gołczy i kl. I  Szkoły Podstawowej w Szreniawie wraz z seniorami z Klubu Senior + w Mostku odwiedzili Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz Dwór Starostów Chęcińskich w Podzamczu. Wyjazd zorganizowany został w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2019”, zadanie pod nazwą „W poszukiwaniu straconego czasu – wyprawa w świat książek i nie tylko”.

Centrum Nauki Leonardo da Vinci jest oddziałem Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. To niezwykłe miejsce przeznaczone do aktywnego i inspirującego wypoczynku dla rodzin z dziećmi, grup szkolnych, aktywnych seniorów.

Główną ideą działania Centrum jest wzbudzenie zainteresowania wśród zwiedzających naukami przyrodniczymi, poprzez aktywne i wzmacniające postawę kreatywną działania edukacyjne.

To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie cała ekspozycja oraz działania edukacyjne, skupiają się na zdrowym i dobrze funkcjonującym organizmie ludzkim oraz jego otoczeniu.

Centrum Nauki promuje nowoczesną komunikację naukową, wzbudza ciekawość i zachęca do samodzielnego myślenia.

Podczas warsztatów laboratoryjnych grupa uczniów zdobyła wiedzę dotyczącą techniki i jej obecności w codziennym życiu. Pozyskane informacje wykorzystała  do samodzielnego wykonania mydła zapachowego. Po zakończonych zajęciach wszyscy uczestnicy zwiedzali dwie ekspozycje  o charakterze multimedialno-mechatronicznym  „Człowiek – niezwykła maszyna” oraz „Człowiek – trybik w machinie przyrody. Oprócz plansz wystawienniczych była również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i sprawności ruchowej w różnorodnych zadaniach umysłowych i fizycznych. Dla uczniów były to niezwykłe doświadczenia połączone z wyśmienita zabawą.

Niezapomniane chwile uczestnicy przeżyli również w Dworze Starostów Chęcińskich, po którym oprowadzał przewodnik w stroju szlacheckim opowiadając przepiękną historię powstania dworu i jego właścicieli.

Na zakończenie wszyscy podziwiali ekspozycję zewnętrzną otaczającą Centrum w postaci pięknego ogrodu zawierającego eksponaty naukowe.

Więcej zdjęć w galerii.

Fot. i inf.: BiOAK Gołcza

Miechów - najnowsze informacje