poniedziałek, 3 kwietnia 2023 09:02

Gorączka przedświątecznych zakupów. Uwaga na kieszenie

Autor (red)
Gorączka przedświątecznych zakupów. Uwaga na kieszenie

Każdego roku przed świętami policjanci przyjmują więcej zgłoszeń o kradzieżach i oszustwach internetowych. Nie trudno się temu dziwić, gdyż ze względu na natłok obowiazków często tracimy czujność, co może doprowadzić do wielu przykrych wydarzeń. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo swoje i bliskich.

Olkuscy policjanci zwracają szczególną uwagę na kieszonkowców. Nie  brakuje ich w sklepach, na ulicy, czy w autobusach. Tłok, który panuje w takich miejscach jest okazją dla przestępców.  Uważajmy na osoby podejrzanie zachowujące się. Często nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy obserwowani przez złodziei, którzy czekają tylko na naszą nieuwagę. Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:

  • Sprawdzajmy, czy nie jesteśmy obserwowani w trakcie robienia zakupów, a w szczególności podczas wyjmowania i wkładania portfela.
  • Wsiadając do autobusu zachowajmy wzmożoną uwagę, zwłaszcza gdy jest tłoczno.
  • Nie wkładajmy wartościowych rzeczy do zewnętrznej kieszeni marynarki, kurtki, a w szczególności do tylnej kieszeni spodni.
  • Gotówkę nośmy w kilku różnych miejscach, dzięki czemu nie stracimy wszystkich pieniędzy.
  • Kobietom odradza się przechowywania dużej ilości gotówki w torebkach. Złodziej może rozciąć jej uchwyt, a potem spenetrować całą zawartość.
  • Nie nośmy portfela ani wartościowych rzeczy w reklamówce, gdyż łatwo ją przeciąć.

Ofiarą przestępstwa często stajemy się ze względu na naszą łatwowierność, lekkomyślność i pośpiech. Podczas gorączki świątecznych zakupów pozostawiamy w samochodzie cenne przedmioty. Mogą to być drogie prezenty, telefon, czy dokumenty.  Taka okazja czyni złodzieja.

Jeżeli zdecydujemy się na zakupy przez Internet, unikajmy korzystania z komputera w kafejce internetowej lub z otwartej sieci publicznej. Najbezpieczniejsze będzie użycie komputera domowego, z zainstalowanym programem antywirusowym. W ten sposób zmniejszymy ryzyko dostania się naszych danych (w tym np. haseł logowania) w niepowołane ręce.

Uważajmy na nieuczciwych sprzedawców, których nie brakuje w serwisach aukcyjnych  i na portalach ogłoszeniowych. Często oferują bezwartościowe towary lub pochodzące z przestępstwa. Tak jak w realnym świecie,  podczas wirtualnych zakupów kierujmy  się zasadą ograniczonego zaufania. Zanim dojdzie do transakcji, sprawdźmy jak długo prowadzona jest działalność sprzedawcy, czy osoba ta jest zarejestrowana, czy odbiera telefony i odpowiada na maile. Czytaj komentarze o sprzedawcy i o oferowanych przez niego produktach, jednocześnie zawsze zwracaj uwagę na cenę oferowanego produktu, a jeśli jest ona „wyjątkowo” korzystna w porównaniu do cen, jakie podają sklepy lub inni sprzedawcy, to powinno wzbudzić Twoją czujność.

Policjanci ostrzegają również przed włamaniami do mieszkań i domów jednorodzinnych. Pamiętajmy o ich zabezpieczeniu np. poprzez zamocowanie dodatkowych zamków lub rolet antywłamaniowych. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników np. korespondencji w skrzynce pocztowej itp. Jeśli wyjeżdżamy na dłuższy okres, przekażmy swój najcenniejszy dobytek na przechowanie komuś godnemu zaufania.

Warto pamiętać, że najlepszy sposób ochrony mieszkania, to czujni sąsiedzi.

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje