poniedziałek, 21 lutego 2022 11:03

GPS monitoring – dlaczego warto monitorować flotę pojazdów w swojej firmie transportowej czy spedycyjnej?

Autor Artykuł sponsorowany
GPS monitoring – dlaczego warto monitorować flotę pojazdów w swojej firmie transportowej czy spedycyjnej?

GPS monitoring to dziś wręcz obowiązkowy system w pracy każdego spedytora. Dzięki korzystaniu z systemu monitorowania pojazdów GPS można ograniczyć koszty oraz podnieść efektywność pracy. Firma posiadająca ten system podniesie swoją wydajność bez zwiększenia wydatków.

GPS monitoring – czym jest i jak działa?

Monitoring GPS to system satelitarna, który pozwala na śledzenie położenia obserwowanego pojazdu oraz pozyskania takich danych jak wybrana trasa, aktualne położenie, a nawet czas jazdy. Mając takie dane, system może wyliczyć na przykład koszt paliwa, a także zoptymalizować trasę, aby uzyskać najlepszy czas przejazdu, a to wszystko biorąc pod uwagę między innymi natężenie ruchu w czasie rzeczywistym, warunki pogodowe i inne utrudnienia na drodze. Dziś, gdyby nie systemy GPS, zarządzanie flotą pojazdów nie byłoby możliwe.

Sam GPS nie jest niczym nowym i dziś jest niemal w każdym telefonie komórkowym. Jak działa system? W uproszczeniu satelita wysyła sygnał radiowy, a odbiornik oblicza czas, który minął od wysłania do odbioru. W ten sposób można określić położenie danego obiektu. GPS monitoring zaczęto wykorzystywać w wielu firmach, głównie dostawczych i transportowych. Tak powstały zaawansowane narzędzia, które ułatwiają pracę między innymi spedytorom, przedstawicielom handlowym i kurierom.

Korzyści z monitorowania pojazdów GPS

GPS monitoring ma wiele zalet. Zebranie danych i poddanie ich dokładnej analizie pozwala na ocenę produktywności pracowników mobilnych. Systemy monitorowania pojazdów GPS pozwalają na optymalizowanie tras w sposób umożliwiających ograniczenie zużycia paliwa.

Do głównych zalet systemu GPS w firmach zalicza się na przykład:

  • możliwość lokalizacji wybranego pojazdu w czasie rzeczywistym,
  • możliwość wyznaczania optymalnej trasy,
  • możliwość monitoringu historii przebiegu pojazdu,
  • możliwość budowy bazy danych, która zoptymalizuje koszty dostaw (między innymi przez zmniejszenie kosztów paliwa i części zamiennych pojazdu),
  • możliwość mierzenie wydajności i efektywności pracy kierowców,
  • możliwość wyznaczania optymalnej trasy i unikania korków, co wpływa na szybszy czas dostawy.

Monitoring GPS ma wiele zalet i dziś wielu spedytorów nie wyobraża sobie pracy bez podobnych systemów.

Jak wybrać GPS monitoring dla swojej firmy?

Wybierając system GPS dla swojej firmy, nie warto brać pod uwagę jedynie ceny dostępnych narzędzi. Trzeba pamiętać, że system będzie odpowiadał za wiele procesów w firmie, dlatego powinien być niezawodny. Istotne jest także dokładność monitoringu oraz wsparcie producenta.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka