środa, 25 września 2019 09:24

Granaty i ładunki wybuchowe. Małopolscy Terytorialsi przeszli chrzest bojowy

Autor Mirosław Haładyj
Granaty i ładunki wybuchowe. Małopolscy Terytorialsi przeszli chrzest bojowy

Na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Dębie około 350 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyło czternastodniowe szkolenie poligonowe. To pierwszy chrzest bojowy z użyciem granatów i ładunków wybuchowych.

Od 9 do 22 września br., w upale i deszczu, od świtu do nocy małopolscy terytorialsi „szlifowali” swoje umiejętności bojowe podczas szkolenia zintegrowanego w Dębie. Szkolenie poligonowe było podsumowaniem pierwszego etapu szkolenia 11 Brygady - szkolenia indywidualnego. Na zajęciach dominowała taktyka i szkolenie strzeleckie, na rzutni granatem - ręczny granat RG-42, a na placu bojowym popularny „plastik” czyli ładunki wybuchowe PMW8 oraz kostki trotylu 75g, 200g oraz 400g.

– Celem szkolenia indywidualnego było opanowanie przez żołnierzy właściwych nawyków w zakresie zachowania bojowego, prawidłowej reakcji na działanie przeciwnika, wykonywanie zadań ogniowych z wykorzystaniem etatowej broni strzeleckiej oraz utrzymanie sprawności fizycznej na odpowiednim poziomie – mówi Zastępca Dowódcy 11 Brygady ppłk Jerzy KLOCEK. – Szkolenie indywidualne miało za zadanie przygotować żołnierzy Obrony Terytorialnej do realizacji drugiego etapu szkolenia - specjalistycznego – dodaje.

Szkolenie specjalistyczne, które rozpocznie się w styczniu 2020 r. będzie skupiało się na przygotowaniu żołnierzy OT jako specjalistów do wykonywania zadań na zajmowanym stanowisku w sekcji lekkiej piechoty, w innych pododdziałach Brygady oraz komórkach organizacyjnych sztabu Brygady i 111 batalionu lekkiej piechoty.

Model szkolenia żołnierza Obrony Terytorialnej obejmuje szkolenie wstępne (podstawowe, dla ochotników którzy nie byli dotychczas w wojsku – 16 dni lub wyrównawcze, dla żołnierzy rezerwy – 8 dni) oraz trzyletnie szkolenie praktyczne (indywidualne – 1 rok, specjalistyczne – 1 rok, zgrywające – 1 rok).

Służba w Brygadzie cieszy się ogromną popularnością. Od stycznia 2018 roku złożono ponad 1600 wniosków o powołanie do służby, z jednostką zapoznało się ponad 1400 ochotników. Najbliższe szkolenie podstawowe zaplanowano na 16 listopada bieżącego roku.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze szkolenia.


Dowódcą 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest płk Krzysztof GONCERZ wywodzący się z Wojsk Specjalnych. Dowództwo Brygady i pierwszy z planowanych trzech batalionów lekkiej piechoty stacjonują w Krakowie (Kraków-Rząska).

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym Rodzajem Sił Zbrojnych obok Wojsk Specjalnych, Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej, stanowią komplementarną część potencjału obronnego Polski.


Fot. i inf.: BP 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka