środa, 22 marca 2023 05:11

[Wywiad] Grupa licealistów z Krakowa, chcąc pomóc seniorom, buduje wyjątkowy MOST!

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
[Wywiad] Grupa licealistów z Krakowa, chcąc pomóc seniorom, buduje wyjątkowy MOST!

Uczniowie krakowskiego V LO postanowili zbudować MOST łączący pokolenia. Podjęta w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii" inicjatywa ma na celu promowanie komunikacji międzypokoleniowej.

Sześcioro licealistów z Krakowa postanowiło w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii" stworzyć projekt Most - Łączymy Pokolenia.

– Dostrzegamy stale rosnące różnice między seniorami a osobami młodymi. Pragniemy temu zadziałać! Wierzymy w naszą moc sprawczą

– wyjaśniają Kasia, Zosia, Emilka, Maja, Dobrochna i Igor.

Licealiści prowadzą profile na Instagramie i Facebooku, gdzie nie tylko dzielą się posiadaną wiedzą, ale i zamieszczają ciekawe rozmowy z ekspertami. Jednym z ich rozmówców był dr Stanisław Garlicki, który opowiedział im m.in. o działalności Muzeum Życia Codziennego 1939-1989. Z kolei ze spotkania z Barbarą Kazior (Prezesem Zarządu Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych) młodzi dowiedzieli się m.in.: czym zajmują się liderzy senioralni, po co tworzone są rady seniorów, co jest ważne w identyfikowaniu potrzeb i problemów osób starszych, a także czy młodzi mogą czerpać korzyści ze współpracy z seniorami. W budynku swojej szkoły członkowie projektu zorganizowali spotkanie, którego gościem była dr Anna Okońska-Walkowicz, pełniąca w latach 2011-2013 funkcję II Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa, a obecnie Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej. Wydarzenie dotyczyło: polityki senioralnej w Krakowie, działań miasta w tej tematyce, współczesnych problemów seniorów, starzenia się społeczeństwa, opiekunów nieformalnych oraz roli młodzieży w tematyce senioralnej.

Spotkanie z Barbarą Kazior/ Fot.: Facebook: MOST - Łączymy Pokolenia
Spotkanie z Barbarą Kazior/ Fot.: Facebook: MOST - Łączymy Pokolenia

W rozmowie z Głosem24 Kasia, Zosia, Emilka, Maja, Dobrochna i Igor opowiadają o stworzonym przez siebie projekcie.

Dlaczego wybraliście właśnie taki temat projektu?

– Temat oddalenia pokoleń wydał się nam najciekawszy spośród wielu propozycji, przede wszystkim dlatego, że dotyczy naszego otoczenia. Wiedzieliśmy, że ta tematyka nie jest zbyt popularna w mediach. Społeczeństwa nastawione na młodość i zdrowie nie chcą myśleć o starości. Wśród młodzieży jest to temat bardzo rzadko podejmowany. To też był dla nas impuls. Uważamy, że warto podejmować tematy trudne i w jakiś sposób wyjątkowe, podążać własnymi ścieżkami. I to był strzał w dziesiątkę!

Jest was sześcioro. Jak podzieliliście się pracami w projekcie?

– Pracy w projekcie nigdy nie brakuje, toteż podział obowiązków był konieczny. Początkowo ustaliliśmy zadania dla każdego, ale jak to zwykle bywa - i tak większość robi teraz coś innego! Staramy się, aby zadania były przydzielone do członków według ich umiejętności i możliwości. Jedni piszą, drudzy robią grafiki, inni zajmują się organizacją. Jest wiele tematów do ogarnięcia, dużo czynności do podjęcia, których w ogóle nie widać, a dzięki nim można stworzyć post, przeprowadzić wywiad, pozyskać partnerów czy zorganizować spotkanie.

Spotkanie ze Stanisławem Garlickim/ Fot.: Facebook: MOST - Łączymy Pokolenia
Spotkanie z dr. Stanisławem Garlickim/ Fot.: Facebook: MOST - Łączymy Pokolenia

Co wam daje praca na rzecz projektu?

– Satysfakcję, wiedzę i umiejętności. Poprzez współpracę w zespole uczymy się pracy w grupie. Relacje z partnerami uczą nas nawiązywania kontaktów z osobami często o wiele od nas starszymi. Niezwykłe jest to, ile życzliwości spotkało nas ze strony osób, do których zwróciliśmy się w różnych sprawach. Traktują nas jak partnerów, doceniają inicjatywę i oferują pomoc. Właśnie ta wspólna praca daje nam satysfakcję, zwłaszcza, gdy widzimy jej efekty. Poza tym mamy szansę zobaczyć, jak wygląda profesjonalne przeprowadzanie projektu!

Jak na wasz projekt zareagowali Wasi koledzy?

– Bardzo się nim zainteresowali. Kiedy potrzebowaliśmy promocji, sami nas zaobserwowali, a także zachęcili do tego swoich bliskich. Jesteśmy im wdzięczni, gdyż naprawdę możemy liczyć na pomoc i wsparcie rówieśników. Ich zainteresowanie projektem widzimy choćby poprzez już wspomnianą aktywność w naszych mediach społecznościowych. Warto też wspomnieć, że nasi koledzy bardzo się zaangażowali w czasie naszego ostatniego spotkania z dr Anną Okońską – Walkowicz - Pełnomocnikiem Prezydenta ds. polityki senioralnej.

Spotkanie z dr Anną Okońska-Walkowicz/ Fot.: Facebook: MOST - Łączymy Pokolenia
Spotkanie z dr Anną Okońska-Walkowicz/ Fot.: Facebook: MOST - Łączymy Pokolenia

W ramach projektu zorganizowaliście spotkania z ekspertami. Czego się dowiedzieliście?

– Spotkanie z panią Pełnomocnik Prezydenta ds. polityki senioralnej wspominamy bardzo mile. Było to nasze pierwsze takie wydarzenie. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby wypadło ono jak najlepiej i by było ciekawe. I według opinii uczestników to się udało. Najbardziej nas ucieszyło, że uczniowie prawdziwie zainteresowali się tematem polityki senioralnej i problemami seniorów. A tych w starzejącym się społeczeństwie jest wiele i niestety będzie ich przybywać. Rozmowy z naszym gościem trwały jeszcze długo po zakończeniu oficjalnego spotkania. I o to właśnie chodzi w naszym projekcie - by młodych zainteresować problemami starszych i by starszych zainteresować problemami młodych. Chcemy pokazać młodym, że kontakt z seniorami nie musi być tylko poświęceniem, ale też ciekawym, budującym doświadczeniem. Dlatego staramy się o interesujące wywiady i rozmowy z osobami, których działania służą seniorom.

Co jeszcze planujecie w ramach MOSTU?

– Co jeszcze planujemy? Dużo rzeczy! Jednak zależy nam także, by kontynuować rzeczy już rozpoczęte - zwłaszcza serie w naszych mediach, np. cykl ciekawostek oraz cykl postów merytorycznych. A poza tym chcemy więcej opowiedzieć o problemach seniorów, zaprezentować dane uzyskane w wyniku ankiet, które sami przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy. Pragniemy także sami angażować się w pomoc seniorom (wolontariat), by zachęcić do tego innych. Myślimy o konkursie plastycznym. Pomysłów w naszych głowach jest wiele, dlatego zachęcamy do bycia na bieżąco!

Czy myślicie o kolejnych projektach?

– Na razie skupiamy się nad tym, by solidnie wykonać projekt, który prowadzimy. Jednak myślimy, że warto wciąż próbować nowych rzeczy, więc oczywiście myślimy również o kolejnych wyzwaniach. Zwłaszcza, że niestety problemów wokół nas nie brakuje…

Spotkanie ze Zbigniewem Wilkiem/ Fot.: Facebook: MOST - Łączymy Pokolenia
Spotkanie ze Zbigniewem Wilkiem/ Fot.: Facebook: MOST - Łączymy Pokolenia

Zwolnieni z Teorii

To ogólnopolska olimpiada projektów społecznych. Polega na praktycznej nauce kompetencji przydatnych w życiu zawodowym poprzez zorganizowanie prawdziwego projektu społecznego. Przez wszystkie etapy projektu prowadzi platforma www.zwolnienizteorii.pl. Na koniec uczestnicy i uczestniczki otrzymują międzynarodowe certyfikaty, z takich dziedzin jak zarządzanie projektami, marketing czy kompetencje cyfrowe. Najlepsze projekty wyróżniane zostają Wilkami. Nagrody wręczane są na oficjalnej gali finałowej z rąk szefów wielkich firm podczas dorocznego Wielkiego Finału Zwolnionych z Teorii, czyli właśnie tego wydarzenia!

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka