poniedziałek, 23 października 2023 08:04

Himalajska trasa motocyklistów dla Filipka - Slajdowisko w Wielickiej Mediatece

Autor Marzena Gitler
Himalajska trasa motocyklistów dla Filipka - Slajdowisko w Wielickiej Mediatece

13 października w sali kinowej Wielickiej Mediateki zorganizowano Slajdowisko dla Filipka. Chłopiec urodził się z wrodzoną wadą serca i jego rodzice prowadzą zbiórkę na kosztowną operację w Bostonie.

Slajdowisko dla Filipka, czyli prezentacja zdjęć i filmów było relacją z niezwykłej przygody garstki ludzi, którzy postanowili pomóc w dość nietypowy sposób ciężko choremu 4-letniemu chłopcu. Kilku motocyklistów i motocyklistek wybrało się na przejażdżkę jednośladami po Himalajach, Bośni i Pakistanie, zabierając ze sobą w wirtualną podróż małego Filipa, by w ten właśnie nietypowy sposób nieść pomoc dla jego serca, które wymaga ciągłych operacji.

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł apeluje o pomoc dla Filipka - fot. UMiG Wieliczka

- Każdy z nas ma do zdobycia jakiś swój szczyt, jakieś swoje Himalaje. Nasz mały przyjaciel Filip walczy o najważniejszy szczyt, walczy o swoje życie. Spotkaliśmy się tutaj dzisiaj, aby wesprzeć i pomóc małemu Filipkowi w zdobyciu tego szczytu. Wspólnie chcemy zawalczyć o jego marzenia - podkreślił Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem.

Dzięki prezentacji zdjęć i filmów uczestnicy spotkania przenieśli się w świat gór, w świat falujących chorągiewek, niosących dobro, w świat lazurowego nieba. Oglądając widowiskowe przełęcze powyżej 5000 m npm można było poczuć rozrzedzone powietrze i mrowiejącą skórę na dłoniach. Niezapomniane przeżycie! Podczas wydarzenia odbyły się licytacje pamiątek z wyjazdów, pokazy motocykli oraz zbiórka do puszek. Wszystko, aby wesprzeć zbiórkę na operację chorego chłopca.

Filipek na Slajdowisku - fot. UMiG Wieliczka

Filipek urodził się 14 sierpnia 2019 roku. Wydawało się, że rodzice powitali na świecie zdrowego chłopczyka, jednak w trzeciej dobie życia, dzień przed wyjściem do domu, pani doktor usłyszała szmery nad serduszkiem... W 5. dobie życia Filipek został zabrany do szpitala w Prokocimiu. Tam potwierdziło się, że ma wadę serca - ciężkie zwężenie aorty tzw. koarktację. W 6. dobie był już na stole operacyjnym i przeszedł ratującą życie operację.

@siepomaga_official KRYTYCZNIE PILNE🙏 Filipek ma 4 latka, jego życie jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie! Pomocy! 👉🏻 https://www.siepomaga.pl/filip-kotik Filipek, mój synek, urodził się z poważną wadą serca. Ma zaledwie 4 latka, a za sobą już 4 operacje... Wada wciąż powraca, stan synka pogarsza się dramatycznie. Szukaliśmy ratunku wszędzie... W szpitalu w Bostonie synek dostanie szansę na to, by jego serce mogło dalej bić, by kolejna operacja nie była już potrzebna.🫀 Kwota za ratunek przeraża... To, że miałabym stracić moje maleństwo, przeraża jeszcze bardziej. Ja nie proszę, ale błagam Cię - pomóż nam, uratuj życie Filipka! #siepomaga #fani #razem #pomagamudostepniam #pomocy #pilne #wspieram #naratunek #zbiorka #mama #wesprzyj #zbiorkapieniedzy #zrzutka #serce #wadaserca #uratuj #choredziecko #rodzicenatiktoku #pomocy ♬ dźwięk oryginalny - siepomaga.pl

Obecnie jest po czterech ciężkich operacjach, niestety po ostatniej w listopadzie 2022 roku, już po miesiącu okazało się, że zwężenie znów wraca... Poziom gradientu w sercu, który kwalifikuje do operacji, to ok. 75. U Filipka doszedł już do poziomu 66...

Jednym z ośrodków, który dał rodzicom Filipka nadzieję, jest Boston Children's Hospital. Chcą zoperować chłopca w taki sposób, aby nie potrzebował kolejnych interwencji kardiochirurgicznych. To dla niego szansa na pozbycie się strachu, ryzyka i ograniczeń... Szansa, by mógł żyć! Koszt operacji to aż blisko 1,4 mln zł. Do tej pory udało się zebrać już ponad milion złotych, ale wciąż brakuje prawie 200 tysięcy.

Filipek z mamą - fot. sieponaga.pl

Zbiórkę na operację Filipka można wspomóc wpłacając pieniądze na stronie siepomaga.pl.

Filipka można też wspomóc dołączając do grupy Zdrowe Serce dla Filipka-licytacje na Facebooku.

Artykuł sponsorowany

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka