środa, 24 lutego 2021 08:48

Historia Dietlów na wystawie w olkuskiej bibliotece

Autor Wiktoria Mitura
Historia Dietlów na wystawie w olkuskiej bibliotece

Czytelnicy odwiedzający Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu mogą obejrzeć zorganizowaną przez bibliotekę wystawę. Poświęcona jest ona historii rodzin Dietlów i Mauve oraz zabytkowym pałacykom znajdującym się w Kluczach, wybudowanym na początku XX wieku.

Na  wystawie przedstawiono m.in. archiwalne zdjęcia związane z historią rodzin Dietlów i Mauve, przemysłowców, przedwojennych właścicieli  kluczewskich dóbr (Ludwik Mauve był m.in. założycielem kluczewskiej  papierni).

Część zdjęć na wystawę zostało użyczonych przez Gminę Klucze, w której posiadaniu jest duży zbiór rodzinnych zdjęć Dietlów. Przekazała go gminie Heide Marie Dietel, wnuczka Ludwika Mauve. Te wartościowe pod względem dokumentacyjnym fotografie zostały zdigitalizowane przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w  Olkuszu, dzięki czemu każde zdjęcie analogowe posiada swoją bardzo  dobrej jakości kopię cyfrową.

W przyszłości te fotografie wzbogacą  cyfrowy zbiór ilustrujący historię powiatu olkuskiego. Zostaną też  wykorzystane do przygotowania ekspozycji w wyremontowanym pałacyku  Dietlów w Kluczach.

Wystawę  zdjęć można obejrzeć w holu na parterze (przy wejściu do biblioteki).

info i foto: UG Klucze

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje