niedziela, 23 lutego 2025 15:00, aktualizacja 5 godzin temu

Historia niezwykłego pucharu. Nowy eksponat Zamku na Wawelu

Autor Krystian Kwiecień
Historia niezwykłego pucharu. Nowy eksponat Zamku na Wawelu

Najstarsza wzmianka o losach barokowego pucharu pochodzi z 1816 roku, a kolejne informacje pojawiały się w latach 1897, 1914 i 1983. W ostatnich dekadach zabytek kilkukrotnie trafiał na rynek dzieł sztuki.

Ostatecznie został wylicytowany na aukcji Christie's w Paryżu przez Krystynę Piórkowską, która postanowiła przekazać go do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu.

Bezcenny dar dla Skarbca Koronnego

Dzięki hojności Krystyny Piórkowskiej XVII-wieczny srebrny i złocony puchar wzbogacił kolekcję Skarbca Koronnego. Imponujący zabytek mierzy 53 cm wysokości i został wykonany w warsztacie Petera II Rode – wybitnego gdańskiego złotnika drugiej połowy XVII wieku. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorskich zostanie udostępniony zwiedzającym.

– Jesteśmy zaszczyceni, że decyzją Pani Krystyny Piórkowskiej puchar staje się częścią naszej wspólnej historii i dziedzictwa. Ten wspaniały gest przyczynia się do realizacji misji naszego muzeum, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni. – podkreśla prof. dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Najnowszy eksponat Zamku na Wawelu / Fot: Zamek Królewski na Wawelu / Materiały prasowe

Misja przywracania utraconych skarbów

Krystyna Piórkowska od lat angażuje się w działalność charytatywną na rzecz polskich instytucji w kraju, takich jak Biblioteka Narodowa w Warszawie, oraz w Stanach Zjednoczonych, wspierając m.in. Fundację Kościuszkowską w Nowym Jorku. Jej darowizna dla Zamku Królewskiego na Wawelu to kolejny krok w przywracaniu cennych dzieł sztuki do polskich zbiorów.

– Czuję ogromną radość, mogąc przekazać ten wyjątkowy puchar do kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu. Dzięki wiedzy i doświadczeniu kuratora ekspozycji, pana Dariusza Nowackiego, mam pewność, że trafił on w najlepsze ręce. Świadomość, że moje działania przyczyniają się do odbudowy narodowego dziedzictwa, jest dla mnie wartością bezcenną – mówi Krystyna Piórkowska.

Dzieło mistrza gdańskiego złotnictwa

Peter II Rode to jeden z najwybitniejszych złotników gdańskich XVII wieku. Jego warsztat zasłynął m.in. z wykonania elementów dekoracyjnych sarkofagu św. Stanisława w katedrze wawelskiej, w tym rzeźb klęczących aniołów.

– Ten wyjątkowy puchar znacząco wzbogaca nasze zbiory, podkreślając kunszt gdańskiego złotnictwa. Cieszymy się, że dzięki darowiźnie pani Piórkowskiej dzieło Rodego wraca do polskiej kolekcji i będzie dostępne dla szerokiej publiczności – podsumowuje Dariusz Nowacki, kurator Skarbca Koronnego.

Barokowy puchar podarowany przez Krystynę Piórkowską doskonale wpisuje się w kolekcję Skarbca Koronnego, gdzie znajdują się już dwa srebrne kubki tego samego mistrza. Jeden z nich zdobią podobizny Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery.

Fot: Zamek Królewski na Wawelu / Materiały prasowe

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka