czwartek, 25 czerwca 2020 06:23

Hospicjum domowe - jakie choroby kwalifikują do objęcia opieką hospicjum?

Autor Głos 24
Hospicjum domowe - jakie choroby kwalifikują do objęcia opieką hospicjum?

Hospicjum domowe może stanowić nieocenioną pomoc dla nieuleczalnie chorych pacjentów i ich rodzin. Ośrodki medycyny paliatywnej udostępniają specjalistyczny sprzęt, dzięki czemu chory może spędzić ostatnie miesiące w znajomym otoczeniu. Jeśli tylko rodzina lub przyjaciele mogą zapewnić mu w tym czasie opiekę, podjęcie decyzji o organizacji hospicjum w domu jest dość naturalne. Często taki wybór przyczynia się do poprawy komfortu chorego i pozwala maksymalnie wykorzystać czas, który pozostał, dlatego wiele osób wybiera opcję jaką jest hospicjum domowe.

Hospicjum domowe może zapewnić prawidłową opiekę paliatywną pacjentom w terminalnym stadium choroby.

Pomoc hospicjum jest zawsze nastawiona na wielowymiarowe działania, które mogą ograniczyć fizyczny i psychiczny ból towarzyszący odchodzeniu. Nie chodzi tu tylko o odpowiednio dobrane środki przeciwbólowe, ale także o skuteczne zapobieganie powikłaniom.

NFZ zapewnia pacjentom hospicyjnym przebywającym w domu całodobowy dostęp do świadczeń medycznych. Porady lekarskie udzielane są w tej sytuacji w miarę zapotrzebowania, nie rzadziej niż 2 razy w miesiącu. Chorego co najmniej 2 razy w tygodniu odwiedza też pielęgniarka.

Ważnym elementem opieki paliatywnej jest pomoc psychologa, która obejmuje całą rodzinę i trwa również po śmierci pacjenta. Hospicja współpracują także z osobami duchownymi, jednak nie narzucają tego rodzaju wizyt swoim podopiecznym. W razie trudności z organizacją życia domowego w tym trudnym okresie, można z kolei liczyć na wsparcie wolontariuszy.

Z opieki hospicjum mogą skorzystać nie tylko osoby chore na nowotwory.

Jednostki chorobowe, które umożliwiają objęcie opieką hospicjum, reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Wbrew pozorom nie są to tylko nowotwory, choć w praktyce aż około 90% pacjentów hospicyjnych cierpi właśnie na nie. Przepis wymienia jednak także takie schorzenia, jak:

  • choroba wywołana przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV)
  • następstwa zapalnych chorób ośrodkowego układu nerwowego,
  • układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy,
  • kardiomiopatia,
  • niewydolność oddechowa niesklasyfikowana gdzie indziej,
  • owrzodzenia odleżynowe.

Wykaz ten dotyczy wyłącznie osób dorosłych.

W przypadku dzieci lista chorób kwalifikujących do objęcia opieką w ramach hospicjum domowego jest dłuższa.

Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, również mogą korzystać ze świadczeń hospicyjnych w ramach NFZ. Prócz chorób wymienionych powyżej jest to możliwe także w przypadku wad genetycznych, chorób metabolicznych, chorób nerwowo-mięśniowych, czy nieodwracalnych niewydolności wielonarządowych. Opieka hospicjum jest także przyznawana przy całościowych zaburzeniach rozwojowych. Obejmuje się nią również dzieci zmagające się z następstwami różnorodnych urazów.

Jeśli nie wiesz, czy w Twoim przypadku możliwe jest skorzystanie z opieki hospicyjnej w warunkach domowych, koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem NFZ. Pomoc paliatywną przyznaje się na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza rodzinnego lub specjalistę, które zawiera zaświadczenie o zakończeniu leczenia przyczynowego.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka