piątek, 3 maja 2024 13:30, aktualizacja 7 miesięcy temu

Sezon na kleszcze. Jak rozpoznać i leczyć boreliozę? [WIDEO]

Autor Marzena Gitler
Sezon na kleszcze. Jak rozpoznać i leczyć boreliozę? [WIDEO]

Letnie wycieczki to okazja, aby złapać kleszcza. Ukąszenie kleszcza, a zwłaszcza pozostawanie dłuższy czas wbitego w naszą skórę, grozi nam zarażeniem poważną chorobą – boreliozą. Jak chronić się przed zakażeniem? Jak diagnozować, rozpoznać objawy i leczyć boreliozę wyjaśnia dr Lidia Stopyra, specjalista chorób zakaźnych i pediatrii z krakowskiego Szpitala im. Żeromskiego.

  • Przypominamy artykuł, który ukazał się na Głos24 w czerwcu 2021 roku.

- Borelioza jest chorobą bakteryjną, przenoszoną przez kleszcze i ostatnio coraz bardziej powszechną, tak bardzo, że nazywa się ją "malarią północy" - mówi dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Żeromskiego. - Mnóstwo osób styka się z borelią, wytwarza przeciwciała, chociaż nie wszyscy chorują.

Kiedy zrobić badania w kierunku boreliozy, jak przebiega diagnostyka - wyjaśnia dr Stopyra, na której oddziale leczone są osoby z boreliozą.

Okazuje się, że profilaktyką boreliozy, oprócz stosowania repelentów, jest nie dopuszczenie, aby kleszcz pasożytował na nas zbyt długo. - Trzeba uważnie się obserwować i usuwać kleszcza, jeżeli go zauważymy - przypomina lekarz.

Czy badać kleszcza?

Dr. Lidia Stopyra odpowiada też na częste pytanie: czy badać kleszcza? - Generalnie nie zalecamy tego - mówi lekarz. - Nawet jeśli kleszcz jest zakażony, to w większości przypadków nie dochodzi do zakażenia człowieka.

Co gdy jednak dojdzie do zakażenia? Jakie są objawy boreliozy? Jak ją rozpoznać? Okazuje się, że nie jest to łatwe, bo pierwsze objawy albo w ogóle nie występują, albo łatwo je przegapić.

- Najbardziej obawiamy się neuroboreliozy, czyli zajęcia centralnego układu nerwowego: mózgu oraz rdzenia kręgowego - mówi dr Lidia Stopyra. -  Hospitalizujemy na oddziale pacjentów, którzy taka postać boreliozy mają. Leczenie jest długie, podajemy antybiotyk dożylnie przez trzy - cztery tygodnie, w warunkach szpitalnych. Natomiast nawet na tym bardzo zaawansowanym etapie borelioza jest chorobą uleczalną - podkreśla lekarz.

Zdrowie - najnowsze informacje

Rozrywka