wtorek, 16 kwietnia 2024 13:28

Będzie rewolucja? Polscy specjaliści zbudowali pionierski tomograf

Autor Katarzyna Domagała
Będzie rewolucja? Polscy specjaliści zbudowali pionierski tomograf

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu J-PET (pozytonowej emisyjnej tomografii), który zbudowano z polimerowych (plastikowych) scyntylatorów. To pierwsze tego typu urządzenie na świecie.

Tomograf został zaprojektowany i wykonany przez prof. Pawła Moskala oraz jego zespół z Zakładu Fizyki Cząstek i ich Zastosowań Uniwersytetu Jagiellońskiego. Urządzenie wykorzystuje innowacyjne materiały polimerowe do budowy detektorów, co znacząco obniża koszty produkcji, a także zwiększa dostępność badań PET dla Pacjentów.

Pierwsze badania

Obecnie trwa testowanie urządzenia. Badanie tomografem J-PET jest przeprowadzane w Szpitalu Uniwersyteckim u pacjentów, którzy posiadają skierowanie na badanie diagnostyczne z wykorzystaniem rutynowych radiofarmaceutyków. Skany wykonywane bez dodatkowej interwencji, po wykonaniu tradycyjnego badania. Celem jest ocena jakości obrazu uzyskanego z nowego urządzenia oraz porównanie go z obrazami z tradycyjnych tomografów PET zbudowanych z krystalicznych scyntylatorów.

Przygotowanie dwóch części tomografu J-PET do złożenia / Fot.: Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Nowoczesna technologia

W informacji prasowej szpitala, czytamy o nowatorskiej technologii, która została wykorzystana do opracowania urządzenia.

Scyntylatory plastikowe są wykonane z polimerów organicznych, które mają właściwości scyntylacyjne, czyli emitują światło pod wpływem promieniowania jonizującego. W tomografie J-PET światło to jest wykorzystywane do wykrywania promieniowania gamma, emitowanego w wyniku anihilacji pozytonów. Pozwala to na zrekonstruowanie trójwymiarowego obrazu wnętrza ciała pacjenta. Oprócz tego scyntylatory plastikowe to materiały znacznie tańsze od tych stosowanych w tradycyjnych detektorach PET. Są łatwiejsze w obróbce i znacznie lżejsze, co pozwala na zbudowanie bardziej kompaktowych i przenośnych tomografów.

Czeka nas rewolucja?

Według specjalistów odpowiedzialnych za budowę i działanie tomografu J-PET, urządzenie ma potencjał zrewolucjonizować diagnostykę obrazową PET. Dzięki niższym kosztom i większej dostępności badań PET, z metody tej będzie mogła skorzystać większa liczba pacjentów.

Źródło: Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka