środa, 10 kwietnia 2024 11:24, aktualizacja 7 miesięcy temu

Psycholożka przestrzega przed trenerami personalnymi bez wykształcenia i apeluje do MZ

Autor Katarzyna Domagała
Psycholożka przestrzega przed trenerami personalnymi bez wykształcenia i apeluje do MZ

"Niepokoi istnienie praktyk i aktywność osób, które tytułują się jako trenerzy mentalni czy coachowie. W sieci pojawiają się oferty szkoleń, które nie spełniają wymogów rzetelności i etyki" - mówi Daria Abramowicz, psycholożka sportowa. Abramowicz zaapelowała również do Ministerstwa Zdrowia o to, by podjęło konkretne działania naprawcze systemu opieki zdrowia psychicznego w Polsce.

Coaching i trenerzy personalni są obecnie bardzo popularni. Ludzie chętnie korzystają z ich usług, ponieważ są na topie czy oferują szybkie efekty pracy - w przeciwieństwie do niejednej psychoterapii, która wymaga sporo wysiłku i czasu. Trenerzy personalni są również wyraźnie obecni w mediach społecznościowych, gdzie mają sporą rzeszę obserwatorów - to rzecz jasna wpływa pozytywnie na ich popularność.

Okazuje się jednak, że nie każdy trener personalny ma odpowiednie wykształcenie, aby zajmować się rozwojem osobistym. Przed niepożądanymi efektami takich sytuacji przestrzega m.in. psycholożka sportowa Daria Abramowicz. W rozmowie z Onetem wyraża swoje zaniepokojenie rosnącym problemem niekompetentnych trenerów mentalnych i coachów w Polsce. Abramowicz alarmuje, że brak regulacji w obszarze psychoterapii i psychologii umożliwia prowadzenie praktyk przez osoby nieposiadające odpowiedniego wykształcenia i kompetencji.

Niepokoi istnienie praktyk i aktywność osób, które tytułują się jako trenerzy mentalni czy coachowie — choć w rzeczywistości nie są to osoby, które posiadałyby stosowne wykształcenie. Od dawna w sieci pojawiają się oferty szkoleń, które nie spełniają wymogów rzetelności i etyki - ostrzega Abramowicz.

Według psycholożki, brakuje efektywnego nadzoru nad tym obszarem działalności, co daje pole do działania osobom, które mogą wykorzystywać lukę w systemie w celu zarobienie łatwych pieniędzy w dziedzinie psychologii i psychoterapii.

Abramowicz podkreśla, że w obecnej sytuacji, kiedy brakuje skutecznego systemu weryfikacji, to przede wszystkim pacjenci muszą być czujni i dobrze zorientowani, by trafić na profesjonalnego specjalistę.

Przede wszystkim klienci psychologów i coachów nie powinni kierować się przy wyborze specjalisty tym, kto ma największą liczbę obserwujących w mediach społecznościowych – mówi Onetowi Abramowicz, podkreślając, że kompetencje, kwalifikacje i doświadczenie powinny być kluczowymi kryteriami wyboru specjalisty.

Psycholożka zwróciła również uwagę na potrzebę wprowadzenia zmian w ustawach regulujących zawody psychoterapeuty i psychologa.

To przede wszystkim organ — mam tutaj na myśli Ministerstwo Zdrowia — powinien być sprawczy. Ministerstwo powinno pełnić rolę nie tylko drogowskazu, ale też podejmować konkretne decyzje - apeluje Abramowicz.

Daria Abramowicz zwróciła uwagę na poważne wyzwania stojące przed polskim systemem opieki zdrowia psychicznego. W obliczu rosnącego kryzysu zdrowia psychicznego, potrzeba pilnych działań, które zapewnią Polakom dostęp do profesjonalnej i etycznej pomocy psychologicznej, jest bardzo pilnym tematem.

Rozmawiając o ustawach o zawodzie psychologa i psychoterapeuty chciałabym przede wszystkim zrozumieć, dlaczego mamy taki chaos w kontekście wyboru konsultanta krajowego? Dlaczego w założeniu ustawy jest zniesienie wymogu wykształcenia bazowego, kierunkowego? - pyta psycholożka.


Polska - najnowsze informacje

Rozrywka