poniedziałek, 4 marca 2024 15:09

Ból kręgosłupa – jakie mogą być przyczyny?

Autor Artykuł sponsorowany
Ból kręgosłupa – jakie mogą być przyczyny?

Kręgosłup to dość złożony element układu kostnego, a od jego sprawności zależy działanie najważniejszych kończyn. Jednak dzisiejszy styl życia, dieta czy praca zdalna coraz częściej powodują, że ból pleców to bardzo częsta przypadłość, która w pewnym momencie życia dotyka znaczną większość osób. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa i jak temu zaradzić!

Od szyi aż po kość ogonową – kręgosłup składa się z różnych odcinków, a każdy z nich może boleć z innego powodu. Niektóre z tych przyczyn można wyeliminować lub zmniejszyć ich oddziaływanie, podczas gdy inne wymagają specjalistycznego leczenia. Kiedy warto udać się na konsultację lekarską? Jaką profilaktykę i leczenie stosować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

PlusRecepta.pl – konsultacje lekarskie bez wychodzenia z domu

Przyczyn bólu pleców może być wiele – od wad postawy aż po spędzenie zbyt wielu godzin przed komputerem w pozycji siedzącej. Warto jednak pamiętać, że jeśli ból pojawia się często lub nie ustępuje, warto skonsultować to ze specjalistą. Jeśli nie chcesz czekać wiele miesięcy w kolejce do ortopedy, możesz skorzystać z przychodni internetowej PlusRecepta.pl. Konsultacja lekarska online jest możliwa nawet w weekendy lub po godzinach pracy i to bez wychodzenia z domu. Specjalista po zebraniu obszernego wywiadu może zadecydować, że konieczna będzie e-recepta – ból kręgosłupa można bowiem leczyć farmakologicznie. Taką e-receptę otrzymasz natychmiast na swój adres e-mail lub SMS-owo.

Możliwe przyczyny bólu kręgosłupa

Każde leczenie powinno skupiać się przede wszystkim na ustaleniu przyczyny bólu i jej ewentualnym wyeliminowaniu. Jednak ból kręgosłupa może mieć naprawdę wiele źródeł. Aby je ustalić, lekarz może zadecydować o konieczności wykonania dodatkowych badań, takich jak rezonans magnetyczny, badanie rentgenowskie czy tomografia komputerowa.

Czym jest otyłość i od jakiej wagi się zaczyna? Jak ją leczyć?

Jeśli odczuwasz ból w odcinku szyjnym kręgosłupa, może on wynikać z długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Na pewno takim dolegliwościom będzie sprzyjać praca siedząca przed komputerem, ale narażeni na nie są także zawodowi kierowcy. Ból kręgosłupa piersiowego zdarza się stosunkowo rzadko ze względu na znacznie mniejszą ruchomość kręgów. Jeśli już ból tego odcinka się pojawia, zwykle wynika z wad postawy lub otyłości, stanowiącej obciążenie dla kręgosłupa.

Jednymi z najczęściej bolących odcinków kręgosłupa jest odcinek lędźwiowy oraz odcinek krzyżowy. To ból w dolnej partii pleców, który często wynika z dużego obciążenia kręgów, zmian zwyrodnieniowych, ale także dyskopatii, stanów zapalnych czy cukrzycy, mogącej mieć wpływ na powstawanie rwy kulszowej. Ból ostatniego odcinka kręgosłupa – guzicznego, najczęściej jest wynikiem urazów mechanicznych. Niezależnie od tego, jaka może być przyczyna bólu, zawsze warto skonsultować go ze specjalistą. Aby kontynuować leczenie, wystarczy e-recepta wystawiona online.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka