poniedziałek, 18 grudnia 2023 08:27

Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA?

Autor Artykuł sponsorowany
Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA?

Cały czas rośnie popularność importu aut z USA. Na ten krok decydują się już nie tylko kolekcjonerzy, ale również osoby prywatne szukające świetnie wyposażonego samochodu w równie dobrej cenie. Koszt sprowadzenia auta z USA to temat, który zdecydowanie warto omówić – okazuje się, że kwoty wcale nie są tak wysokie, jak mogłoby się wydawać. Jak zatem wyglądają opłaty za auto z USA? Z jakimi kosztami dodatkowymi trzeba się liczyć? Czytaj dalej!

Koszty sprowadzenia auta z USA – podstawowe informacje

Czy wiesz, że import aut z USA to już nie tylko trend dla zamożnych? Coraz więcej kierowców postanawia sprowadzić dla siebie samochód ze Stanów Zjednoczonych. I wcale nie są to osoby z portfelem bez dna! Choć trzeba oczywiście liczyć się z pewnymi opłatami, koszty te pozostają w zasięgu wielu osób. To świetna informacja – wszak rynek motoryzacyjny w USA dosłownie pęka w szwach i można tam znaleźć naprawdę świetne pojazdy.

Rynek aut z drugiej ręki jest olbrzymi, nowych ofert stale przybywa, a same pojazdy mogą pochwalić się nieporównywalne lepszym wyposażeniem niż ich odpowiedniki w Europie. Kierowcy chcą więc wiedzieć, jaki jest realny koszt sprowadzenia auta z USA – ile przyjdzie im zapłacić za samo auto i jakie dodatkowe koszty wliczone są w całą transakcję.

Trzeba pamiętać, że tych kosztów jest kilka. Pierwsza i największa kwota wiąże się z kupnem samochodu, do tego dochodzi transport i kwestie podatkowo-celne. Jak to wygląda w praktyce? Sprawdź poniżej, jaki jest koszt importu auta z USA do Polski i nie daj się zaskoczyć.

Jakie jest realny koszt sprawdzenia auta z USA – opłaty podstawowe

Jeśli jesteś zainteresowany importem, musisz dowiedzieć się, co się składa na koszt sprowadzenia auta z USA. Zacznijmy od kosztów podstawowych – o ile opłaty za transport są raczej oczywistym wydatkiem, o tyle inne wydatki nie są już tak powszechnie znane.

Prowizja domu aukcyjnego

Opłata przelewana na konto wybranego domu aukcyjnego, z którego kupujesz samochód. Nie jest to koszt stały, tj. może różnić się w zależności od wartości auta, regulaminu konkretnego domu aukcyjnego itd. Średnia wartość prowizji wynosi od ok. 300 do kilku tysięcy dolarów.

Koszt transportu auta z USA

Tutaj należy wyraźnie zaznaczyć, że chodzi o przewiezienie pojazdu drogą lądową oraz morską:

  • Transport lądowy – do najbliższego portu w USA (od 200 do ok. 1500      dolarów) oraz z portu w Niemczech lub Holandii do Polski (zwykle ok.      2000-2500 zł).
  • Transport morski – ile kosztuje transport auta z USA? Fracht morski to      jedyna dostępna opcja przewiezienia auta z USA do Europy. Tutaj koszty      wynoszą ok. 700-2200 dolarów i różnią się w zależności od specyfiki portu      załadunkowego oraz gabarytów samochodu.

Wykonanie przelewu

Obsługa przelewu do Stanów Zjednoczonych plus wysyłka niezbędnych dokumentów będzie kosztować około 100 dolarów.

Koszt sprowadzenia auta z USA – opłaty celne i podatkowe

Cło na auto z USA

Opłaty celne prezentują się następująco:

  • cło na samochody osobowe – 10% wartości pojazdu;
  • cło na samochody ciężarowe – 22% wartości pojazdu.

Podatek VAT na samochód z USA

Wartość podatku VAT wynosi od 19 do 23%, w zależności od docelowego miejsca transportu. 19-procentowy VAT zapłacisz w przypadku importu auta z USA do Niemiec; VAT wyniesie 21%, gdy pojazd trafi do Holandii, natomiast przy imporcie bezpośrednio do Polski podatek VAT wyniesie 23%.

Ważna uwaga: przy imporcie pojazdów zabytkowych do Niemiec VAT ulega znacznemu zmniejszeniu i wynosi jedynie 7%.

Akcyza na auto z USA

Akcyza to podatek pośredni nakładany na wybrane wyroby (w tym importowane wyroby akcyzowe, do których zaliczają się auta sprowadzane z USA). Akcyzę należy wliczyć do kosztów sprowadzenia auta z USA, a jej wysokość uzależniona jest przede wszystkim od jednostki napędowej zastosowanej w konkretnym aucie, a także od rodzaju samochodu:

  • pojemność silnika 2.0 lub mniejsza – 3,1%, a jeśli jest to hybryda      plug-in, akcyza nie obowiązuje;
  • pojemność silnika powyżej 2.0 – 18,6%, a w przypadku hybryd plug-in      9,3%;
  • pojemność silnika 2.0 lub mniejsza (zwykłe i miękkie hybrydy) – 1,55%;
  • pojemność silnika powyżej 2.0 (zwykłe i miękkie hybrydy) – 9,3%.
  • samochody elektryczne, pojazdy zabytkowe, samochody ciężarowe, quady,      motocykle – akcyza nie obowiązuje.

Koszty sprowadzenia auta z USA – opłaty urzędowe i rejestracyjne

Jeśli chodzi o koszty sprowadzenia auta z USA do Polski, należy wspomnieć jeszcze o finalnych opłatach związanych z przeglądem i rejestracją pojazdu, a także dostosowaniem go do wymogów europejskiego ruchu drogowego:

  • badanie techniczne i ewentualnie powypadkowe – ok. 200 zł;
  • rejestracja auta z USA – 256 zł;
  • tłumaczenie niezbędnych dokumentów – ok. 150-300 zł;
  • uzyskanie homologacji i wykonanie koniecznych przeróbek – od kilkuset      do kilku tysięcy złotych, w zależności od rodzaju auta i skali koniecznych      do przeprowadzanie prac.

Opłaty za auto z USA – podsumowanie

Decydując się na import auta z USA, warto zaufać renomowanej firmie importerskiej, która zadba o wszystkie niezbędne formalności. Jak zauważa Michał Migut z firmy FlyCars zajmującej się sprowadzaniem samochodów z USA – który pomógł w przygotowaniu tego tekstu – koszt obsługi całego zlecenia będzie się różnił w zależności od kilku czynników. Trudno jest zatem podać ostateczną wycenę.

Przeczytaj także: Ekologiczne i elektryczne trendy w imporcie aut z zagranicy.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka