Masło to jeden z najpopularniejszych produktów mlecznych, który codziennie gości na naszych stołach. Jednak nie każdy wie, że aby produkt mógł nosić nazwę "masło", musi spełniać konkretne normy, szczególnie dotyczące zawartości tłuszczu.
Masło, a jego różne odmiany
Masło tradycyjne, które kojarzymy z pełnym smakiem i kremową konsystencją, to produkt o zawartości tłuszczu mlecznego na poziomie 80-90%. Istnieją jednak również inne kategorie masła, które mają zmniejszoną zawartość tłuszczu. Według przepisów możemy spotkać się z następującymi rodzajami:
- Masło tradycyjne: 80-90% tłuszczu mlecznego,
- Masło o zawartości trzech czwartych tłuszczu: 60-62% tłuszczu,
- Masło półtłuste: 39-41% tłuszczu,
- Tłuszcz mleczny do smarowania: zawiera różne poziomy tłuszczu.
Katarzyna Bosacka, znana ekspertka od zdrowego odżywiania, wyjaśniła na swoim profilu na Instagramie, że tylko produkty z zawartością tłuszczu mlecznego na poziomie minimum 80% mogą być sprzedawane pod nazwą „masło”. „Każdy inny produkt musi mieć w nazwie jasno określoną zmniejszoną zawartość tłuszczu” — czytamy na Onet Kobieta.
Jak wybierać masło?
W obliczu rosnących cen żywności, szczególnie masła, które kosztuje od 6 do 10 zł za kostkę, ważne jest dokładne czytanie etykiet. Konsumenci powinni być świadomi, że nazwa „masło” jest zarezerwowana tylko dla produktów spełniających ścisłe normy dotyczące zawartości tłuszczu. Warto wybierać masło, które spełnia te normy, zwracając jednocześnie uwagę na skład i cenę produktu.