czwartek, 8 października 2020 07:25

IT Recruitment Kraków – jak skutecznie zatrudniać programistów?

Autor Głos 24
IT Recruitment Kraków – jak skutecznie zatrudniać programistów?

IT Recruitment (właściwie Information Technology Recruitment) to sposób pozyskiwania do pracy specjalistów wyższego szczebla – programistów i informatyków. Fachowcy z branży IT rzadko pozostają bezrobotni. Nie poszukują zatem aktywnie pracy, zwykle pną się stopniowo po szczeblach kariery bez większego trudu. Jak zatem zachęcić tak poszukiwanego specjalistę do pracy w określonej firmie? Zadanie to wymaga niekonwencjonalnych i nowoczesnych działań. Jeśli chodzi o działalność z zakresu IT Recruitment, Kraków posiada bogate zaplecze i doświadczonych specjalistów na rynku branżowym. Dzięki temu możliwe staje się dotarcie do największych talentów IT.

Talentem nazywa się nie tylko osobę o ponadprzeciętnych możliwościach i zdolnościach. Na rynku pracy to również ci, którzy odznaczają się zwykle wysokim, kierunkowym wykształceniem i bogatym doświadczeniem. IT Recruitment wykorzystuje specjalistyczne narzędzia, by jak najszybciej i najskuteczniej dotrzeć do potencjalnych kandydatów do pracy w branży IT. Nawet jeśli posiadają oni już zajęcie, które wydaje się spełnieniem ich marzeń.

Rekrutacja w branży IT

Coraz więcej firm korzysta z usług RPO (Recruitment Process Outsourcing). Jedną z nich, oferowaną przez firmy outsourcingowe, jest IT Recruitment. Wybierają ją nie tylko firmy-giganci. Obecnie rekrutacja dla branży IT jest bardzo powszechna. Każda z nich potrzebuje przecież programisty, informatyka czy grafika. Wysoko wykwalifikowana kadra i doświadczeni pracownicy są poszukiwani przez większość pracodawców aktywnych na rynku pracy.

Rekrutacja dla branży IT nie może odbywać się jedynie za pośrednictwem tradycyjnych kanałów. Liczy się tu nowoczesność i kreatywność. Oprócz umieszczenia ogłoszenia w internecie czy Urzędzie Pracy pracodawca powinien sam zabiegać o pozyskanie kandydatów na oferowane przez siebie stanowisko. Może oczywiście skorzystać z usług profesjonalistów. Headhunterzy mają swoje sposoby na szybkie odszukanie prawdziwych talentów.

Warto w procesie rekrutacji IT skorzystać z sourcingu na platformach takich jak LinkedIn. Umożliwiają one bezpośredni kontakt z potencjalnym pracownikiem. Dzięki temu można zbudować całkiem rozległą sieć kontaktów, które prędzej czy później się przydają. Najlepszym sposobem na inicjowanie kontaktu z przedstawicielami branży IT jest wysłanie wiadomości elektronicznej, w której proponuje się rozmowę telefoniczną. Takie „uprzedzenie” wpływa pozytywnie na relacje już na początku znajomości. W obietnicach warto być konkretnym, ale i powściągliwym. As w rękawie może przydać się na samym końcu przebiegu procesu rekrutacji.

IT Recruitment Kraków

IT Recruitment jest jedną z podstawowych usług oferowanych przez Sowelo Consulting Specjaliści pracujący dla firmy jako rekruterzy wysyłani są do zleceniodawców. Stanowią część oficjalnego zespołu rekrutacyjnego. Dzięki temu aktywnie uczestniczą w procesie pozyskiwania kandydatów do pracy. Znajdując się „u źródła”, poznają specyfikę miejsca pracy, określają preferencje i potrzeby oraz ustalają profil kandydata „idealnego”. Wówczas mogą skupić się na poszukiwaniach.

Dzięki nim możliwe staje się dotarcie do kandydatów, których osobowość i umiejętności są najbardziej dopasowane do wymagań zleceniodawcy. Rekruterzy Sowelo Consulting systematycznie mierzą skuteczność swojej pracy. Obliczają ją na podstawie procentowej ilości osób zatrudnionych w wyniku przeprowadzonego od podstaw procesu rekrutacji.

Dane dotyczące doświadczenia w rekrutacji są istotne również dla potencjalnych klientów, którzy poszukują firm rekrutacyjnych. Ponieważ Outsourcing Procesów Rekrutacji ma się w polskiej rzeczywistości coraz lepiej, rośnie również liczba osób zainteresowanych usługą IT Recruitment.

IT Recruitment Kraków

Cechy dobrego rekrutera IT

Headhunter, który poszukuje pracowników dla branży IT, powinien przede wszystkim znać nowoczesną technologię. Choć zasada ta wydaje się oczywista, nie każdy rekruter ma świadomość konieczności nieustannego poszerzania swojej wiedzy i doświadczenia. Branża IT jest bowiem bardzo aktywna i dynamiczna. Zmienia się niemal z dnia na dzień, wraz z rozwojem techniki i technologii. Nowoczesne rozwiązania technologiczne nie powinny być dla rekrutera zagadką. Oczywiście, nie trzeba wykazywać się specjalistyczną wiedzą na temat całokształtu pracy programistów. Niezbędnym minimum jest natomiast znajomość języka, którym się między sobą porozumiewają, cyklu powstawania oprogramowania czy sztandarowych zasad i zadań podczas pracy programisty.

Swobodna rozmowa na wiele tematów związanych z branżą pozwala rekruterowi zdobyć zaufanie kandydata. Dzięki temu ten czuje się doceniany, a rozmowa przebiega po ciekawych torach dla obu stron. Rzetelna konwersacja z kandydatem to podstawa profesjonalizmu rekrutera.

Dobry rekruter nie składa obietnic na wyrost. Jeśli wie, że wymagania, które stawia kandydat, nie będą możliwe do spełnienia, powinien delikatnie go o tym poinformować. Zawsze może przecież zasięgnąć porady managera czy samego pracodawcy. Wiele warunków zatrudnienia da się wynegocjować przy minimalnym nakładzie energii i chęci.

Choć każdy proces rekrutacji jest wymagający, IT Recruitment Kraków umożliwia szybkie znalezienie odpowiednich kandydatów. Wszystko ze względu na kadrę pracującą w Sowelo Consulting. Doświadczeni headhunterzy wraz z pracodawcami jasno określają profil kandydata do pracy i na tej podstawie poszukują nowych „głów”. Każdy projekt jest dla nich wyzwaniem, a znaleziony kandydat – sukcesem. W pracy dobrego rekrutera liczy się bowiem jakościowe podejście do pracy. Nie liczy się ilość znalezionych osób, ale ich możliwości i umiejętności. Prędzej czy później w poszukiwaniach odnajdzie się prawdziwa „perełka”, którą każdy pracodawca będzie chciał mieć w swoim zespole.

IT Recruitment – wyzwania i trudności

Choć znalezienie pracowników IT nie jest łatwe, najczęściej dobór odpowiedniego kandydata to jedynie kwestia czasu. Wyzwaniem może być natomiast przekonanie go do podjęcia pracy u określonego pracodawcy. Wówczas przydaje się umiejętność negocjowania warunków zatrudnienia. Pracodawca nie może bowiem przystawać na każde życzenie i prośbę przyszłego pracownika. Liczy się tu kompromis, który osiągnąć pomaga wykwalifikowany headhunter. Jego rola nie kończy się bowiem na znalezieniu kandydata do pracy. Uczestniczy on w sposób aktywny w rozmowach kwalifikacyjnych, służy pomocą i radą w ostatecznym wyborze, prowadzi ewaluację procesu rekrutacji i ocenia jego skuteczność. Niektóre firmy outsourcingowe modelują również działania pracodawcy, które powinien on podejmować w stosunku do nowo zatrudnionego pracownika. Jeszcze inne co jakiś czas kontrolują czy „ich” kandydat sprawdza się na stanowisku.

Praktycznie jedyna trudność, jaką można napotkać korzystając z usługi IT Recruitment Kraków jest zbudowanie odpowiedniego Employer Branding. Jest to skomplikowane zwłaszcza dla nowych i nierozpoznawalnych marek. Potencjalni pracownicy rzadko decydują się bowiem na rozpoczęcie pracy w miejscu, o którym nic nie wiedzą i nic nie słyszeli. Wieści rozchodzą się szybko. Jeśli pracodawca okaże się godny zaufania i zapracuje na odpowiednio dobrą opinię, może liczyć na to, że doświadczony headhunter pozyska dla niego wielu kandydatów do pracy. Na to jednak potrzeba czasu.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje