wtorek, 3 października 2023 10:55

Jak będą głosować mieszkańcy Krakowa? Badania zaskakują

Autor Patryk Trzaska
Jak będą głosować mieszkańcy Krakowa? Badania zaskakują

Koalicja Obywatelska w zachodniej części Krakowa, Prawo i Sprawiedliwość na wschodzie stolicy Małopolski, a Lewica może liczyć na Stare Podgórze. Jak będą głosować mieszkańcy Grodu Krakowa? Mieszkańcy, której dzielnicy mogą poszczycić się najwyższą frekwencją?

Analitycy Picodi Polska sprawdzili wyniki wyborów do Sejmu z 2019 roku w Krakowie z dokładnością co do ulicy i nanieśli te wyniki na mapę. Pod uwagę wzięto 405 stałych lokali wyborczych z pominięciem szpitali, domów pomocy społecznej i zakładów karnych.

Przypomnijmy, w wyborach parlamentarnych w 2019 roku wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 43,59% głosów, drugie miejsce zdobyła Koalicja Obywatelska, na którą głos oddało 27,40% wyborców, Lewica zdobyła 12,56%, Polskie Stronnictwo Ludowe 8,55%, a Konfederacja 6,81%.

Wracając jednak na krakowskie podwórko, frekwencyjnym rekordzistą był obwód nr 77 na północy miasta obejmujący okolice osiedla „Bocianie Gniazdo” – w tym obwodzie frekwencja sięgnęła aż 94,11%. Drugim pod względem udziału w wyborach był obwód nr 121 (ul. Skarżyńskiego i Osiedle Akademickie) – 85,10%. Zamyka podium obwód nr 309 (Cichy Kącik i Czarna Wieś) – 83,23%.

Mapa poparcia partii politycznych w Krakowie

Jak jednak głosowali mieszkańcy poszczególnych dzielnic w Krakowie? Analitycy Picodi Polska przeanalizowali, jak wygląda poparcie 5 komitetów wyborczych w poszczególnych obwodach głosowania.

  • Koalicja Obywatelska największej głosów uzyskała w zachodniej części Krakowa – na Woli Justowskiej, Zwierzyńcu, w Bielanach, Przegorzałach, Chełmie i Zakamyczu (obwody 141–145).
  • Prawo i Sprawiedliwość odnotowuje najwyższe poparcie na wschodnich obrzeżach Krakowa, w tzw. Zahuciu – Kościelniki, Ruszcza, Wyciąże.
  • Lewica może pochwalić się wynikiem w okolicach 25% na Starym Podgórzu i Zabłociu.
  • Poparcie PSL przekracza 10% na południowo-zachodnim krańcu Krakowa (obszar pn. Tyniec, wchodzący w skład obwodów głosowania nr 161 i 162) oraz w Olszy przy ul. Wieńskiej, Zaułku Wileńskim i al. 29 Listopada (obwód nr 66).
  • Z kolei Konfederacja na mapie Krakowa szczególnie wyróżnia się w okolicach osiedla Avia – tam poparcie tej partii sięga 18% (obwód 303).

Metodologia

Dane dotyczące frekwencji w poszczególnych obwodach oraz wyniki głosowania pochodzą z portalu Państwowej Komisji Wyborczej (pkw.gov.pl). Na mapę naniesiono frekwencję po obwodach głosowania oraz poparcie dla 5 komitetów wyborczych, które dostały się do Sejmu IX kadencji (2019–2023). Pominęliśmy obwody głosowania utworzone w domach pomocy społecznej, zakładach karnych oraz szpitalach i innych placówkach medycznych (1,2% wyborców). Granice obwodów głosowania pochodzą ze strony Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej (msip.krakow.pl).

fot. krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka