W zależności od warunków, jakie istnieją na działce dobór przydomowej oczyszczalni powinien być dopasowany indywidualnie. Najlepiej by było, gdyby montaż oraz pozostałe procedury zlecić profesjonalnej firmie, która zajmie się wszystkim od początku do końca.
Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?
W zależności od warunków, jakie istnieją na działce dobór przydomowej oczyszczalni powinien być dopasowany indywidualnie. Najlepiej by było, gdyby montaż oraz pozostałe procedury zlecić profesjonalnej firmie, która zajmie się wszystkim od początku do końca.
W chwili obecnej na rynku oferowane są różne modele oczyszczalni, których zastosowanie może być zależne między innymi od liczby domowników, ilości dostarczanych ścieków, charakteru danego obiektu oraz wielkości i rodzaju gruntu na działce.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to świetne rozwiązanie, które w pełni zastąpi działanie szamba i związanego z nim regularnego opróżniania. Zastępują budowę długich i drogich sieci kanalizacyjnych.
Jak wiadomo, każda inwestycja kosztuje. Jednakże pomimo wysokich kosztów budowy takiej oczyszczalni ścieków, to jej eksploatacja jest o wiele tańsza aniżeli wywóz szamba bądź odprowadzanie ścieków siecią kanalizacyjną.
W zależności od wyboru modelu i zastosowanej technologii, porównując do budowy szamba, to zwrot kosztów za budowę przydomowej oczyszczalni następuję w ciągu 5 lat. Dodatkowo można starać się o dotację lub kredyt preferencyjny.
Z kolei w przypadku szamba budowa takiej inwestycji jest tania, aczkolwiek dalsza eksploatacja wychodzi drożej. Podając przykład na czteroosobowej rodzinie mieszkającej w domu jednorodzinnym to średnio co 2 tygodnie wypełnia się szambo o pojemności 8m3. Koszt jednorazowego wywozu kosztuje około 150 zł, więc rocznie wychodzi około 2,5 tysiąca.
Procedura
Dopasowaniem odpowiedniego modelu oczyszczalni wraz z zastosowana technologią, montażem oraz wypełnianiem wszelkich procedur zajmują się specjalistyczne firmy. Osoba fizyczna prowadząca własne gospodarstwo domowe bądź rolne (niebędące przedsiębiorstwem), korzystająca tylko z wód ma prostą sprawę do ogarnięcia, a mianowicie musi zgłosić daną inwestycję, bez uzyskania pozwolenia.
Zanim jednak wybierze się przydomową oczyszczalnię, warto sprawdzić w urzędzie lub starostwie, czy na danej działce zezwala się na budowę takiej instalacji. Najłatwiej jest to określić po warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.
Projekt odpowiednio dobranego typu oczyszczalni powinien przygotować specjalista, który określi rzeczywiste warunki gruntowo-wodne , a w razie potrzeby, dokona testów na przepuszczalność gruntu.
Następnie należy złożyć wniosek zgłoszenia budowy w urzędzie gminy lub starostwie, który będzie zawierał między innymi projekt oczyszczalni, mapkę działki z jej umiejscowieniem, dokument potwierdzający prawo do dysponowania działką, opinię lub potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia oczyszczalni wydane przez Wydział Ochrony Środowiska.
W sytuacji, gdy oczyszczone ścieki będą odprowadzane do wód powierzchniowych to należy dołączyć również zgodę właściciela tych wód na wprowadzanie, zgodę właścicieli gruntów na przeprowadzenie rur przez ich teren oraz operat wodno-prawny.
Jeśli w ciągu 30 dni od potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia urząd nie zgłosi zastrzeżeń to można rozpocząć budowę oczyszczalni. Zakończenie budowy oraz rozpoczęcie eksploatacji należy zgłosić w tym samym miejscu.
Kiedy urząd otrzyma zgłoszenie to musi określić w piśmie potwierdzającym warunki eksploatacyjne urządzenia, przede wszystkim miejsce zrzutu osadów ściekowych, sposób ich odbioru oraz zasady kontroli eksploatacji.
Technologie oczyszczalnia
Istnieje wiele rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków różniących się zastosowaną technologią. Wyróżnia się następujące modele:
- z drenażem rozsączającym,
- z filtrem piaskowym,
- z filtrem gruntowo-roślinnym,
- ze złożem biologicznym z komora osadu czynnego.
Oczyszczalnie ścieków możesz zamówić w firmie:
Primeko
INFORMACJE KONTAKTOWE
www: http://primeko.pl/
BIURO:
ul. Malwowa 3
62-200 Gniezno
tel. 602 37 88 00
E-mail: biuro@primeko.pl
NIP: 784-188-90-85
ODDZIAŁ POZNAŃ:
ul. Jugosłowiańska 52b/6
61-157 Poznań
tel. 531 80 88 60
E-mail: pawel@primeko.pl