środa, 22 stycznia 2020 13:05

Jak inwestować w mieszkania w Krakowie?

Autor Artykuł zewnętrzny
Jak inwestować w mieszkania w Krakowie?

Krakowski rynek nieruchomości na wynajem jest bardzo zróżnicowany – obok pokojów dla studentów, nie brakuje też luksusowych apartamentów. Czy kupno mieszkania pod wynajem w Krakowie się opłaca? Sprawdzamy, na jakie stopy zwrotu mogą liczyć inwestorzy.

Jak prezentuje się krakowski rynek nieruchomości?

Inwestorzy prywatni bardzo chętnie kupują mieszkania w dużych miastach. W czołówce znajdują się Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław i Kraków. Niespecjalnie to dziwi, jeśli wziąć pod uwagę, że w każdym z wymienionych miast znalezienie najemców nie stanowi problemu. Kraków to ośrodek akademicki, zatem co roku prywatnych kwater poszukują studenci zlokalizowanych w mieście uczelni. To także ośrodek biznesowy – to właśnie tu oddziały swoich firm zlokalizowało wiele polskich i zagranicznych, rozpoznawalnych marek, w tym choćby Comarch SA, Deloitte czy Shell.

Kraków to także miasto przyciągające co roku miliony turystów. Z badań przeprowadzonych przez Małopolską Organizację Turystyczną wynika, że w 2019 r. chętnych do odwiedzin stolicy Małopolski było ponad 14 mln. Mimo dobrze rozwiniętej bazy hotelarskiej, wielu turystów szuka kwaterunku dającego większą intymność – bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się prywatne mieszkania i apartamenty zlokalizowane głównie w pobliżu centrum.

O tym, jak bardzo zróżnicowany jest krakowski rynek wynajmu mieszkań można się przekonać, zapoznając się z aktualną ofertą mieszkań oferowanych na wynajem: https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/krakow/. Czy tak duża baza oznacza, że nowi inwestorzy mają niewielkie szanse na zarobek? Przeciwnie – krakowski rynek nieruchomości na wynajem wciąż prężnie się rozwija i nie można mówić o jego nasyceniu.

Ceny mieszkań w Krakowie i oczekiwana stopa zwrotu

Jeżeli przyjrzeć się bliżej cenom nieruchomości położonych w Krakowie, nietrudno zauważyć, że w ostatnich latach poszybowały one w górę. Potwierdza to raport „Rynek mieszkaniowy w Polsce 2019” przygotowany przez firmę Emmerson Evaluation – w zależności od dzielnicy, za mkw. mieszkania trzeba zapłacić średnio od 6 170 zł (Nowa Huta) do ponad 8 380 zł (Śródmieście). Według specjalistów nikłe są szanse, by w najbliższych miesiącach ceny mieszkań spadały. Przeciwnie – realny scenariusz to tendencja wzrostowa, co wiąże się m.in. z problemami deweloperów z pozyskaniem gruntów pod budowę kolejnych osiedli.

Ile trzeba zapłacić za wynajem mieszkania? Ceny zależy od kilku czynników – wielkości lokalu, jego położenia oraz standardu wykończenia. Średnie ceny podawane przez wspomnianą firmę Emmerson Evaluation kształtują się na poziomie:

  • 1 390 zł za mieszkanie 1-pokojowe,
  • 1 820 zł za mieszkanie 2-pokojowe,
  • 2 340 zł za mieszkanie 3-pokojowe.

Trzeba też pamiętać, że średnie stawki czynszu różnią się także między poszczególnymi dzielnicami – nie wszystkie są równie popularne wśród najemców. Przykładowo najemcy 2-pokojowego mieszkania położonego w dzielnicy:

  • Nowa Huta – płacą średnio 1 400 zł miesięcznie,
  • Krowodrza – płacą średnio 1 710 zł miesięcznie,
  • Pogórze i Stare Miasto – płacą średnio 1 900 zł miesięcznie.

Porównując ceny obowiązujące na krakowskim rynku nieruchomości do cen w Białymstoku, Łodzi, Lublinie czy Poznaniu, można powiedzieć, że stolica Małopolski plasuje się w czołówce najdroższych polskich miast – drożej jest tylko we Wrocławiu, w Gdańsku i w Warszawie.

Jednocześnie inwestorzy mogą liczyć na stopę zwrotu w wysokości od 3,4 (mieszkanie 3-pokojowe) do 4,1 proc. (mieszkanie 1-pokojowe). Wyższe wyniki osiągają osoby inwestujące w nieruchomości położone we Wrocławiu, w Gdańsku, w Szczecinie czy w Łodzi.

W jakiej dzielnicy Krakowa kupić mieszkanie pod wynajem?

Aby zacząć inwestować w mieszkania położone w Krakowie, warto poznać specyfikę poszczególnych dzielnic. Dotyczy to szczególnie inwestorów spoza województwa małopolskiego, którzy nie będą samodzielnie zajmować się formalnościami związanymi z wynajmem kupionego lokalu.

Jakie dzielnice cieszą się największym zainteresowaniem wśród inwestorów? Oto obszary Krakowa, na które warto zwrócić uwagę, tworząc swój model biznesowy zarabiania na nieruchomościach:

  • Stare Miasto. To dzielnica o rozwiniętym zapleczu rozrywkowo-kulturalnym. Mieszkanie opłaca się tu kupić przede wszystkim tym inwestorom, którzy chcą zarabiać na krótkoterminowym wynajmie lokalu. Z uwagi na brak gruntów pod budowę nowych osiedli, inwestorzy mogą liczyć wyłącznie na mieszkania w kamienicach;
  • Grzegórzki. Dzielnica cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród osób poszukujących mieszkania dla siebie, jak i inwestorów. Powodem jest niewielka odległość od centrum. Na terenie tej części miasta intensywnie działają także inwestorzy, dzięki czemu bez trudu można tu kupić np. mieszkanie o podwyższonym standardzie pod wynajem krótko- lub długoterminowy;
  • Krowodrza. To jedna z dzielnic popularnych wśród inwestorów. Uwagę na nieruchomości położone właśnie tutaj powinni zwrócić inwestorzy, którzy planują kupić duże mieszkanie, a następnie wynajmować osobno poszczególne pokoje.

Pod wynajem długoterminowy idealnie nadają się dzielnice Prądnik Czerwony i Prądnik Biały. Obie to centra biznesowe. To właśnie tu najczęściej mieszkania poszukują pracownicy delegowani do pracy w krakowskich oddziałach firm oraz osoby, które do stolicy województwa małopolskiego przyjechały w celach zarobkowych.

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje