piątek, 3 czerwca 2022 10:03

Rafał Trzaskowski na leżaku pod "Forum". Promował Campus Polska

Autor Patryk Trzaska
Rafał Trzaskowski na leżaku pod "Forum". Promował Campus Polska

Rafał Trzaskowski pojawił się wczoraj (02.06) w Krakowie, aby promować zaczynający się pod koniec sierpnia Campus Polska Przyszłości. Prezydent Warszawy spotkał się również z młodymi ludźmi i odpowiadał na ich pytania.

Na zorganizowanej na Bulwarach Wiślanych (pod hotelem "Forum") konferencji prasowej Rafał Trzaskowski opowiadał o potrzebach młodych ludzi. Podkreślał znaczącą rolę osób wchodzących dopiero w dorosłe życie w kreowaniu przyszłości Polski. Zwracał również uwagę na Campus Polska, jako miejsce, gdzie młodzi ludzie mogą znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. – To nas różni na Campusie Polska Przyszłości od bardzo wielu debat publicznych, które są toczone w naszym kraju, że chcemy rozmawiać o tym, co będzie. Chcemy inwestować w przyszłość. Nie chcemy przez cały czas zastanawiać się nad tym, co było albo nad tym, co kto powiedział. Chcemy zastanawiać się nad tym, w jaki sposób przedstawiać recepty na tę bardzo trudną sytuację, w której Polska się znalazła. Campus Polska przyszłości to właśnie takie miejsce, w którym to młodzi ludzie planują debaty, zapraszają gości, mówią o tym, z kim chcieliby rozmawiać na te tematy. Nie w ich wypowiedziach słyszymy o polityce. Często jest tak, że młodzież chce rozmawiać z gośćmi ze świata sportu, czy mediów, ale oczywiście też ma swoje propozycje co do polityków, z którymi chce rozmawiać. Najważniejsza jest odpowiedź na pytania dotyczące strategii na przyszłość – mówił  Trzaskowski w Krakowie.

Ze strony dziennikarzy nie zabrakło pytań o Krajowy Plan odbudowy i wizytę Przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen w Warszawie. Rafał Trzaskowski mówił o zaniedbaniach polityków partii rządzącej, wyliczając stracone miliony złotych, których Polska nie otrzymała przez konflikt z Unią Europejską. - Dlaczego Polsce nalicza się kary, w momencie, kiedy reszta Unii Europejskiej wydaje już te pieniądze, to jest to pytanie do pana premiera. Premier lubi się zasłaniać w tej sprawie ministrem Ziobro, mówiąc wszędzie w Europie, że to jego wina. Pan premier stara się radzić sobie z przeróżnymi problemami, przez cały czas opowiada o tym, jaki jest asertywny, a nie potrafi sobie poradzić z partyjką na poziomie 0,7 proc. - zaznaczał Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy podkreślał, jak ważne są pieniądze z KPO dla samorządowców, którzy chcieliby je przeznaczyć na inwestycje dla mieszkańców. - Te pieniądze są absolutnie konieczne dlatego, że przypominam, że inne kraje Unii Europejskiej inwestujące miliardy, a my na razie tych miliardów byliśmy pozbawieni. To są pieniądze, które mają iść na nowe miejsca pracy, na przestawienie naszej gospodarki na nowe źródła energii, na uniezależnienie się od Rosji, od gazu i ropy. Pieniądze z KPO to pieniądze na innowacyjność, czyli na to, żeby nasza gospodarka była jak najbardziej nowoczesna. To są pieniądze na rozwiązania cyfrowe. Żadnego z tych celów nie da się zrealizować bez samorządów, bez miast. Te pieniądze muszą trafić również na polską wieś, do mniejszych ośrodków miejskich, ale też do dużych miast, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław - podkreślił.

Po zakończeniu briefingu Rafał Trzaskowski wraz z młodzieżą usiadł na leżakach pod krakowskim "Forum". W czasie nieformalnego spotkania była możliwość zrobienia sobie z nim zdjęć, uściśnięcia ręki, ale również zadania wszelakich pytań, z którymi Prezydent Warszawy musiał sobie poradzić.  

Campus Polska to inicjatywa Rafała Trzaskowskiego. Podczas wydarzenia ma poruszać najważniejsze problemy obecnej rzeczywistości za pomocą różnych wykładów, paneli, debat i warsztatów, ale także spektakli teatralnych, koncertów i wydarzeń sportowych.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje