poniedziałek, 7 czerwca 2021 09:11

Jak wybrać kredyt? Rodzaje, warunki i parametry kredytów

Autor Artykuł sponsorowany
Jak wybrać kredyt? Rodzaje, warunki i parametry kredytów

Dobry kredyt pomaga w realizacji planów, ale jednocześnie nie jest nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu. Jak w gąszczu ofert dostępnych na rynku znaleźć najlepszy kredyt dla siebie?

Najlepszy kredyt – czyli jaki?


W ramach kredytu można pożyczyć określoną sumę pieniędzy od kredytodawcy. Następnie, zgodnie z umową kredytową, należy oddać w wyznaczonym czasie wskazaną kwotę powiększoną o koszty kredytu.

Zgodnie z Prawem bankowym kredyty mogą być udzielane tylko przez banki. Jednak pojęcie kredytu często jest stosowane zamiennie z pożyczką, która na gruncie polskiego prawa regulowana jest innymi przepisami – Kodeksu cywilnego oraz Ustawy o kredycie konsumenckim.

Aby wybrać najlepszy kredyt, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:
- Rodzaj kredytu,
- Warunki, na których udzielany jest kredyt,
- Koszty kredytowe.

Rodzaje kredytów bankowych


Kredyty bankowe dzielone są na różne kategorie pod kątem ich przeznaczenia.

Główne rodzaje kredytów bankowych:
- Kredyt gotówkowy, konsumpcyjny – może być przeznaczony na dowolny cel, na przykład zakupy, remont, wakacyjny wyjazd.
- Kredyt hipoteczny – udzielany najczęściej na zakup lub budowę nieruchomości jak dom, mieszkanie, grunt.
- Kredyt samochodowy – pomaga w zakupie nowego lub używanego samochodu.
- Kredyt konsolidacyjny – służy do łatwiejszej spłaty posiadanych zobowiązań, umożliwiając obniżenie rat.
- Karta kredytowa – pozwala na szybki dostęp do środków w ramach wyznaczonego przez bank limitu kredytowego.
- Debet, limit kredytowy w rachunku – kredyt odnawialny, który umożliwia korzystanie ze środków ponad kwotę na koncie bankowym.

Poza tym kredyty można podzielić również na inne rodzaje:


- Pod kątem czasu spłaty – krótkoterminowe do 1 roku, średnioterminowe od 1 roku do 3 lat, długoterminowe powyżej 3 lat.
- Pod kątem waluty wypłacanych środków – kredyty złotówkowe oraz kredyty walutowe, na przykład w euro, franku szwajcarskim.
- Pod kątem miejsca udzielenia – kredyty oferowane stacjonarnie w placówce kredytodawcy i kredyty internetowe, które udzielane są przez stronę WWW.
- Pod kątem odnawialności – kredyty odnawialne, które umożliwiają stały dostęp do środków po spłaceniu raty, a także kredyty nieodnawialne, które mogą być wykorzystane jednorazowo.

Kredyt – warunki przyznania


Aby dostać kredyt, trzeba spełnić odpowiednie wymagania dyktowane przez kredytodawcę. Są one powiązane z rodzajem wybranej oferty, kwotą oraz okresem spłaty.

Główne warunki kredytowe:
- Pełnoletność,
- Ważny dowód osobisty,
- Odpowiednia zdolność kredytowa.

Zdolność kredytowa odnosi się do szeregu czynników, między innymi osiąganych dochodów, wydatków, sytuacji rodzinnej czy wiarygodności kredytowej zapisanej w bazie BIK (Biuro Informacji Kredytowej) oraz w bazach BIG (Biura Informacji Gospodarczej) jak Krajowy Rejestr Długów – KRD, BIG Info Monitor i innych.

Najważniejsze parametry kredytu
Wiele osób, które chciałyby uzyskać dodatkowe środki, wnioskuje o nie w banku, w którym korzysta z konta. Jednak często okazuje się, że konkurencja może zaprezentować znacznie lepszą ofertę. Aby wybrać dobry kredyt, warto przeanalizować jego parametry i porównać ze sobą różne propozycje.

Główne parametry kredytów:


- Stopa oprocentowania – odsetki naliczane do każdej raty kredytu.
- Prowizja, marża – zapłata dla kredytodawcy za udzielenie kredytu.
- RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) – odnosi się do całkowitego kosztu kredytu.
- Okres spłaty – dłuższy czas spłaty pozwala na rozłożenie zadłużenia na większą liczbę rat i obniżenie ich wysokości, lecz podnosi koszty.
- Rodzaj rat – malejące, stałe – parametr ten dotyczy głównie kredytów hipotecznych.
- Rodzaj zabezpieczenia – przy niższych kwotach nie jest ono stosowane, przy wyższych może mieć postać hipoteki, zastawu, weksla in blanco, przewłaszczenia na zabezpieczenie, poręczenia.

Im niższe koszty kredytu, tym będzie on lepszy, dlatego duże znaczenie ma ich wyliczenie i zestawienie, aby dzięki temu uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Kalkulator kredytowy – znajdź najlepszy kredyt online!
Samodzielne znalezienie kredytu nie musi być skomplikowane – w wyszukaniu i porównaniu najlepszych ofert pomoże kalkulator kredytowy online.

Kalkulatory kredytowe w jednym miejscu gromadzą różne oferty i pozwalają na obliczenie, który bank może zaprezentować najniższe koszty i najlepsze warunki kredytu. Korzystanie z kalkulatorów jest bezpłatne i nie zobowiązuje do złożenia wniosku o kredyt. Pod adresem https://kalkulator-kredytowy.org/ dostępny jest wspomniany kalkulator, wraz z ofertami banków.

Podsumowanie
Aby wybrać najlepszy kredyt, warto sprawdzić oferty wielu banków i dopasować go do swoich potrzeb, biorąc pod uwagę jego przeznaczenie, warunki, koszty i inne istotne parametry. W wyszukaniu kredytu pomoże także kalkulator kredytowy, który wskaże idealną ofertę w gąszczu aktualnych propozycji bankowych.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje