czwartek, 2 kwietnia 2020 11:54

Jak wygląda dozowanie płynów montażowych? Przemysł Dozowania Płynów Montażowych

Autor Głos 24
Jak wygląda dozowanie płynów montażowych? Przemysł Dozowania Płynów Montażowych

To normalne, że wraz z rozwojem elektroniki układy są coraz mocniejsze i bardziej funkcjonalne. Wraz z tymi parametrami zachodzi również zjawisko ich minimalizacji. Komponenty są coraz mniejsze. Cechy te sprawiają, że końcowe urządzenia są lżejsze, wygodniejsze i bardziej kompaktowe. Jednak wraz z tym rozwojem pojawiają się problemy związane montażem, system dozowania, odprowadzaniem ciepła, ochroną przed wibracjami i czynnikami atmosferycznymi. Komplikacje te sprawiają, że technika dozowania płynów coraz bardziej się rozwija i ma już swoją gałąź w przemyśle. Na rynku ciągle możemy spotkać coraz to nowsze technologie. Dobrym przykładem jest np. montaż powierzchniowy, conformal coatingu, underfill, dam & fill, zalewanie i uszczelki wylewane.

Techniki dozowania

W przemyśle związanym z dozowaniem płynów, wraz z coraz większą miniaturyzacją elementów elektronicznych, musimy stosować coraz lepszą i precyzyjną technologię. W Polsce dobrym przykładem jest firma AMB Technic oferująca profesjonalne systemy dozowania płynów.

Warstwa automatyczna

W tej analizie bierzemy pod uwagę stopień automatyzacji naszej platformy. Jak było wcześniej wspomniane, linia im bardziej będzie zaawansowana, tym poprawi się jej wydajność i precyzja. Podstawowymi parametrami będzie tu prędkość pozycjonowania, dokładność dawki, wprowadzanie detalu i ruchy postępowe w czasie. W związku z tymi zależnościami układa się bardzo ciekawa, czterostopniowa piramida:

1.   na samym spodzie mamy warstwę dozowania ręcznego. Proces odbywa się przez dyspensery,
2.   kolejną warstwą będą manipulatory i stacje robocze,
3.   następnym stopniem są linie wyposażone w  kamery i korekty pozwalające pozycjonowanie głowicy według fiduciali -  „in-line”,
4.   na samym szczycie można umieścić zaawansowane linie „in-line”.

Warstwa reologiczna

Po określeniu stopnia automatyzacji warto przeanalizować poniższe parametry:

  • odpowiedni płyn montażowy (kompatybilności chemiczna i mechaniczna) lepkość
  • płynu montażowego,
  • powtarzalność dozowania dawki,
  • panowanie nad sedymentacją wypełniaczy,
  • kontrola nad temperaturą podłoża,
  • bezkontaktowe dozowania,
  • kontrola nad rozpływem po nałożeniu,
  • metoda i sposób utwardzania,
  • sprzężenie zwrotne i kontrola jakości,
  • raporty i logi produkcyjne,
  • zarządzanie produkcją.

Przyszłość technik dozowania płynów montażowych

Reologia jest nauką młodą i ma dopiero 50 lat. Nie jest to długi okres w porównaniu z rozwojem przemysłu. Dodatkowo dochodzi fakt, że niewiele uczelni wyższych może pochwalić się wiedzą i wykładami na ten temat. Cały jej rozwój oparty jest na doświadczeniach i badaniach laboratoryjnych. Sprawia to ciągłe zmiany norm i standardów. Jednak niesie to ze sobą wiele zalet. Jest to dobry i ciekawy kierunek dla firm i studentów. Dodatkowo doświadczenie i badania pokazują, że można coraz bardziej optymalizować wielkość układów elektronicznych, zachowując przy tym wszystkie parametry. Niestety faktem jest to, że często te inwestycje wydają się nieopłacalne i to pieniądz rządzi jej rozwojem.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka