poniedziałek, 17 sierpnia 2020 14:35

Jak wykonać ogród skalny?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak wykonać ogród skalny?

Stworzenie własnego ogrodu wiąże się z ciągłą pracą, szczególnie fizyczną, która jednak daje wiele satysfakcji. Obserwowanie, jak nasze wysiłki przynoszą stopniowe efekty w postaci rozrastającego się, żyjącego ogrodu to niesamowite uczucie, o które warto zawalczyć. Wykonanie skalniaka nie należy do czynności mocno skomplikowanych, jednakże wymaga od wykonawcy cierpliwości, poczucia estetyki i świadomości, jakie rośliny będą się w takich warunkach czuły najlepiej. Warto na ten temat dowiedzieć się odrobinę więcej przed rozpoczęciem pracy - czasami zaczerpnięcie inspiracji w internecie może być strzałem w dziesiątkę.

Jak powinien wyglądać idealny skalniak?

Skalniak to inspiracja górska, jednak biorąc pod uwagę klimat i wysokość nad poziomem morza trudno byłoby w warunkach przydomowych odtworzyć idealne warunki dla górskich roślin. Przyjęło się więc, że tworzenie tego rodzaju ogrodów opiera się o niskie rośliny i ozdobne kamienie, które mają za zadanie nie tylko dobrze wyglądać, ale również podtrzymywać nasypy ziemi. Idealny ogród skalny to przemyślana kompozycja, która z każdym rokiem staje się coraz bardziej intrygująca - warto zainwestować w niego trochę czasu, aby swoim wyglądem jak najbardziej przypominał krajobraz naturalny. Niech nas jednak nie zmyli ten naturalny wygląd - to nie oznacza, że nie wymaga on pracy, wręcz przeciwnie.

Od czego zacząć tworzenie ogrodu skalnego?

Tak jak zostało wyżej wspomniane - ogród skalny powinien być przede wszystkim odpowiednikiem naturalnych ogrodów górskich. Aby taki był, trzeba go dobrze rozplanować. Zaczynamy więc od projektu na papierze. Unikajmy wzorów geometrycznych i jakichkolwiek symetrii, czy linii. Oczywiście możemy zastosować jakiś pomocniczy kształt, jednakże trzymajmy się nieoczywistych kształtów. Wkomponujmy go w istniejący ogród tak, aby tworzył z nim całość, płynnie przechodząc w kolejne jego fragmenty. Ważne, aby skalniak nie był samodzielną wyspą, ponieważ coś takiego absolutnie nie wygląda naturalnie. Wbrew pozorom nie trzeba tworzyć bardzo wysokich konstrukcji - można zaprojektować płaski ogród skalny, który będzie się pięknie prezentował przy kamiennej ścieżce.

Projekt gotowy, co teraz? Zajmijmy się nasypem ziemi, który warto poprzedzić wysypaniem na gruncie odpowiedniego drenażu w postaci drobnego gruzu lub żwiru. Na drenaż wykładamy ziemię i układamy dobrane wcześniej kamienie - dobrze żeby były różnej wielkości i zróżnicowanego kształtu. Unikajmy jednostajności i starajmy się tworzyć kilka wysokości, na których później umieścimy byliny.

Ostatnim etapem jest nasadzanie wybranych roślin - wczujmy się w naturalne połączenie barw, odpowiednio dopasowaną wysokość roślin i ich średni lub odrobinę silniejszy rozrost, aby skalniak z roku na rok był coraz gęstszy, ale całkowicie pod naszą kontrolą. Wzniesione rośliny posadźmy z tyłu, natomiast płożące lub zwieszające się bardziej z przodu. Należy pamiętać o odpowiedniej głębokości sadzenia między kamieniami, ponieważ to zaważy na późniejszym wyglądzie ogrodu.

Dobrym pomysłem jest urozmaicenie skalniaka elementami konstrukcji wodnych, które mogą też służyć jako dodatkowe nawodnienie ogrodu. Oczka wodne, miniaturowe strumyki lub małe fontanny doskonale nadają się do tego typu ogrodów.

Jak dbać o ogródek skalny?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest odchwaszczanie - pielenie jest niezbędne, aby ogród zachował swój kształt i trwałość. Każdego roku należy sprawdzać, czy rosnące rośliny nie tłumią swoich sąsiadów. Sezonowo oczyszczamy skalniak z obumarłych liści i przekwitniętych kwiatów. Nawożenie jest raczej zbędne, bo rośliny skalne potrafią sobie poradzić nawet w najbardziej ubogiej glebie.

Po więcej wskazówek warto wejść na portal PoradnikOgrodniczy.pl, gdzie znajdziemy wiele wartych uwagi porad i obserwacji ogrodniczych.

Ogród - najnowsze informacje

Rozrywka