środa, 10 lipca 2024 14:28

Jak wykorzystać trampolinę do ćwiczeń? Poradnik

Autor Artykuł sponsorowany
Jak wykorzystać trampolinę do ćwiczeń? Poradnik

Ćwiczenia wykonywane na trampolinach to dobry sposób na urozmaicenie treningu i zaangażowanie jednocześnie wielu grup mięśni. W jaki sposób wykorzystać trampolinę do ćwiczeń i czy istnieją przeciwskazania do treningu na trampolinie?

Trening na trampolinie. Jak go wykonać?

Z trampoliny możemy korzystać na wiele sposobów, w zależności od tego, czy wybierzemy się na zajęcia jumping fitness, czy może skorzystamy ze sprzętu rozstawionego w ogrodzie. Niezależnie od wybranej przez nas formy trening na trampolinie pozwala spalić nawet ok. 800 kcal na godzinę, podobnie jak bieganie.

Każdorazowo trening warto rozpocząć rozgrzewką, która przygotuje organizm na zwiększony wysiłek, a także zmniejszy prawdopodobieństwo kontuzji. Jeśli zdecydujemy się na zajęcia na sali fitness pod okiem instruktora, możemy spodziewać się ćwiczeń o rosnącej intensywności przy muzyce.

Trampolina do fitnessu wyposażona jest w uchwyt, który pozwala na zachowanie równowagi i precyzji wykonywanych ruchów. W zależności od rodzaju treningu będziemy odrywać stopy od podłoża z innym poziomem natężenia. Dzięki temu z ćwiczeń mogą korzystać również starsze osoby, pod warunkiem braku przeciwwskazań do ćwiczeń.

Trampolina ogrodowa – przykłady ćwiczeń

Nie tylko trampolina fitness sprawdzi się do treningu. Bardzo dobrze sprawdzi się w tej roli również duża trampolina rozłożona w ogrodzie. Możemy wykonywać na niej wiele spośród znanych ćwiczeń, a liczba spalanych kalorii będzie jeszcze większa.

To rodzaj treningu, który łączy w sobie zdrową porcję ruchu z zabawą, dzięki czemu wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej może okazać się łatwiejsze. Skakanie na trampolinie poprawia nie tylko wyczucie równowagi i koordynację ciała, ale również poprawia kondycję i pozwala na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Bieg w miejscu, skoki w przód i tył, skoki z przyciąganiem kolan, przysiady czy podskakiwanie w pozycji siedzącej z wyprostowanymi nogami sprawdzą się podczas aktywności na trampolinie.

Poza ćwiczeniami możemy również nauczyć się różnych trików, np. salta w przód i w tył. Znajomość odpowiedniej techniki wykonywanych w powietrzu obrotów pozwoli na bezpieczną zabawę. O tym, jak się nauczyć i poprawnie wykonywać salta do przodu i tyłu znajdziemy informację m.in. na stronie: https://www.decathlon.pl/c/exe/jak-zrobic-salto-w-przod-i-tyl-na-trampolinie-tutorial-decathlon_67f0ab77-569b-4e59-b845-3643f7a4bfd0.

O czym warto pamiętać przed wykonywaniem ćwiczeń?

Przed rozpoczęciem ćwiczeń na trampolinie warto upewnić się, że nie mamy do tego żadnych zdrowotnych przeciwwskazań, co można skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Trening na trampolinie może nie być dobry dla osób z osłabionymi stawami czy mięśniami dna miednicy. Warto również pamiętać, by nie ćwiczyć zbyt często, ponieważ może to nas narazić na bóle stawów czy kontuzje. Na początek przygody z tym rodzajem aktywności dobrym pomysłem może okazać się ćwiczenie przez jakiś czas pod okiem instruktora w celu poznania odpowiednich technik wykonywanych ćwiczeń.

Sport

Sport - najnowsze informacje

Rozrywka