poniedziałek, 7 marca 2022 10:36

Jak zaprojektować łazienkę?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak zaprojektować łazienkę?

Łazienka nie jest najczęściej przebudowywanym pomieszczeniem w domu, ale może być jednym z tych, które sprawiają więcej kłopotów w przypadku remontu. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań projektowych dla tej przestrzeni należy dokładnie rozważyć wszystkie możliwe opcje, ponieważ to jedno z pomieszczeń, z którego korzystamy najczęściej.

Co wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem prac?

Jeśli planujesz remont łazienki, ważne jest, aby spełniała ona wszystkie nasze potrzeby. Duża rodzina będzie miała inne wymagania niż jedna osoba, podobnie jak to, czy wolimy brać kąpiel, czy prysznic w tej przestrzeni! Określenie, jakie udogodnienia są dla nas niezbędne, może również pomóc w zaplanowaniu ewentualnych problemów, zanim pojawią się one w trakcie budowy – na przykład konieczności umieszczenia dodatkowych szafek w miejscach, w których mogłyby się przydać. Warto również zastanowić się, czy kupujemy ceramikę sanitarną od jednego producenta, takiego jak na przykład Cersanit, czy nie ma to dla nas większego znaczenia.

Projektowanie łazienki krok po kroku

Dobrze przemyślany projekt jest niezbędny dla udanego remontu łazienki. Po pierwsze, należy określić swoje potrzeby i jak będzie wyglądał produkt końcowy – nie wahaj się pytać, jeśli są jakieś wątpliwości! Specjaliści mogą doradzić, jaki typ lub styl będzie najlepiej pasował do specyfikacji, a także pomóc na wszystkich etapach renowacji tego pomieszczenia, od etapu planowania po sam proces instalacji.

Dla kogo łazienka?

Zastanów się, kto będzie korzystał z łazienki: osoba samotna, duża rodzina czy osoby starsze? Jeśli w twoim wnętrzu są osoby starsze, ze względów bezpieczeństwa rozważ zastosowanie matowych powierzchni. Nie zawsze wygląda to ładnie, ale ważne jest, aby myśleć nie tylko o estetyce, ale także o tym, aby zapewnić swoim bliskim wszystko, czego potrzebują, bez ciasnych, zbyt małych przestrzeni, zbyt wysokich progów, niewygodnego wejścia do wanny itd.

Kolory i wygląd ścian

Warto również zastanowić się, jaka kolorystyka będzie odpowiednia. W małych łazienkach ciemne meble i kafelki mogą nie być zbyt dobrym pomysłem. Warto postawić na jasne elementy, lustra, które optycznie zwiększą powietrze. Najczęściej decydujemy się na kafelki, bo najłatwiej je utrzymać w miejscu, które jest tak narażone na wilgoć, chlapanie wodą itd. Jednakże warto wiedzieć, że na rynku dostępne są także wodoodporne tapety czy farby, które także w powodzeniem mogą zastąpić kafelki. Wszystko zależy od naszych potrzeb i tego, jak chcemy zaprojektować łazienkę.

Samodzielnie czy z projektantem?

Jeśli urządzamy łazienkę w nowo budowanym domu lub mieszkaniu, najpewniej układ łazienki znajduje się w projekcie całego domu. Oczywiście można go modyfikować do własnych potrzeb, ale z uwagą. Inaczej jest gdy remontujemy łazienkę, wówczas często projektujemy ją od podstaw.

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu artykułów o aranżacji wnętrz, magazynów, możemy sprawdzić wiele inspiracji w internecie. Dodatkowo dostępne są także programy, dzięki którym w domowym zaciszu możemy zaprojektować łazienkę. Jednak istotne jest odpowiednie jej ustawienie, funkcjonalność, dobre wymiary.

Tutaj może być problem, bo nie zawsze wiemy, jak co ustawić, szczególnie w małych łazienkach, żeby było jak najlepiej funkcjonalne i żebyśmy mieli możliwość przemieszczania się czy sprzątania. Jeśli nie mamy takiej wiedzy, naprawdę warto skonsultować się z architektem i zamówić projekt u niego.

Wanna czy prysznic?

Musimy także wybrać, czego potrzebujemy, co odpowiada naszym potrzebom – czy lepsza będzie dla nas wanna, czy prysznic? Oczywiście często decyduje metraż, jednak zdarza się, że ludzie zupełnie nie korzystają z wanny i nawet w dużej łazience jej nie ma. Tutaj także ważne jest to, kto mieszka w domu, kto będzie korzystał, jakie są potrzeby.

Projektowanie łazienki jest o tyle wymagające, że jest to pomieszczenie uważane za takie, które jest remontowane i zmieniane najrzadziej. Dlatego warto sprawdzić, by było to miejsce funkcjonalne i idealne na lata.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka