wtorek, 29 listopada 2022 15:04

Jak zostać kierowcą ciężarówki?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak zostać kierowcą ciężarówki?

Zastanawiałeś się, co musisz zrobić, aby zostać kierowcą ciężarówki w Niemczech lub za granicą? Poniższy artykuł wyjaśnia kwestie dotyczące najważniejszych kwalifikacji i dokumentów, które są istotne, aby mieć możliwość pracy jako kierowca zawodowy. Dodatkowo, zapoznasz się z ofertami pracy, jakie są dostępne w Niemczech. Z pewnością ciekawi Cię jeszcze aspekt wynagrodzenia i benefitów. Artykuł podaje plusy pracy jako kierowca Tira w Niemczech i konkretne wynagrodzenia, jakie może otrzymać początkujący i doświadczony kierowca.

Jak zostać kierowcą ciężarówki? - wskazówki

Każdy, kto chce zostać kierowcą ciężarówki, musi spełnić odpowiednie wymagania. Należy zacząć od zrobienia prawa jazdy kategorii C i C+E. Ukończenie kursu i egzaminów, pozwala danej osobie na prowadzenie samochodu ciężarowego z przyczepą (pojazdami o wadze powyżej 3,5 tony). Jakie warunki trzeba spełniać, aby przystąpić do kursu, a finalnie do egzaminu?

  • Prawo jazdy kategorii B.
  • Ukończone 21 lat.
  • Numer PKK.

Posiadając, prawo jazdy kategorii C+E nadal nie można zostać profesjonalnym kierowcą. Aplikując na stanowisko - "kierowca ciężarówki" należy mieć stosowne dokumenty. Oczywiście obowiązek ich posiadania jest regulowany przez prawo - ustawę o transporcie drogowym art.39. Jakie dokumenty trzeba są wymagane do pracy jako kierowca Tira za granicą lub w kraju?

  • Świadectwo kwalifikacji zawodowej.
  • Orzeczenie lekarskie.
  • Orzeczenie psychologiczne.

Każdy z powyższych dokumentów jest niezbędny do pracy jako kierowca ciężarówki. Pracodawca musi posiadać dokumenty swojego kierowcy, inaczej mógłby narazić się na wysokie kary.

Kierowca ciężarówki za granicą

Starając się o pracę jako kierowca ciężarówki za granicą, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Wymagane prawo jazdy i dokumenty, jakie przyszły kierowca musi posiadać są takie same w krajach europejskich jak i Polsce. Kolejną sprawą jest znajomość języka. Wielu pracodawców wymaga od swoich podwładnych znajomości języka obowiązującego w danym państwie, co najmniej na poziomie komunikatywnym lub podstawowym. Najczęściej wymagany jest język niemiecki lub angielski, ale można też znaleźć oferty bez znajomości języka, gdzie kierowca jest wspierany przez polski dział dyspozytorów 24/7 i może się z nimi kontaktować w rodzimym języku – jak na przykład w ASMO Solutions. Przed rozpoczęciem aplikowania do różnych firm, warto przemyśleć sprawę dodatkowych szkoleń takich jak ADR, potrzebne do przewozu materiałów niebezpiecznych czy przejść szkolenie na BDF-y, na które obecnie jest duże zapotrzebowanie w branży, zaś zarobki są jedne z najwyższych. Podnoszenie swoich kwalifikacji może nie tylko wpłynąć na zarobki, ale również na jakość pracy i możliwość szybszego awansu lub otrzymania podwyżki.

Kierowca C+E Niemcy

Praca kierowca C+E w Niemczech jest dostępna dla każdego, kto posiada wyżej wymienione kwalifikacje i dokumenty. Jak wyglądają oferty pracy jako kierowca Tira w Niemczech? Atrakcyjnie, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych kierowców., ze względu na duże braki kierowców na tamtejszym rynku. Posiadając wysokie kwalifikacje i pozwolenia na przewóz większości towarów, w tym niebezpiecznych, można otrzymać pracę o bardzo wysokim standardzie. Pracując w Niemczech, można otrzymać szereg benefitów - opiekę zdrowotną, świadczenie socjalne, Kindergeld oraz składki na . Osoba, która aplikuje na stanowisko kierowcy ciężarówki w Niemczech, może zgłosić się do stosownej agencji w Polsce, jak ASMO Solutions, która pomoże mu w wyborze oferty, a także zaproponuje tylko te, które są dostosowane pod jej osobiste preferencje. Planując karierę, jako kierowca kategorii C+E warto wziąć pod uwagę swoje umiejętności językowe i możliwości wyjazdu.

Ile zarabia kierowca Tira w Niemczech?

Zaczynając jako kierowca ciężarówki w Niemczech (bez doświadczenia), można spodziewać się wynagrodzenia w wysokości, około 2400€ na rękę miesięcznie. Oczywiście na całość wynagrodzenia mają wpływ różne czynniki. Ilość zjazdów do kraju w miesiącu, rodzaj naczepy, posiadane kursy, doświadczenie, klasa podatkowa i inne.. Przykładowo kierowca BDF zarobi do 3500€ na rękę, kierowca chłodni 3200€ na rękę, na plandece 2800€ netto, a na tandemie nawet 3000€ netto za miesiąc pracy. Biorąc pod uwagę fakt, że w Niemczech pracownicy mogą oczekiwać dużo wyższych standardów, jeżeli chodzi o flotę pojazdów, infrastrukturę drogową czy nawet prawo pracy, przyszły pracownik może nie tylko zarabiać więcej niż w Polsce. Kierowcy w Niemczech mogą spodziewać się po prostu lepszej pracy z wyższymi zarobkami na start. Niemieccy pracodawcy w bardzo dużym stopniu doceniają swoich pracowników, a przy obecnej sytuacji i brakach na rynku, nie chcą ich stracić, dlatego - praca kierowcy ciężarówki w Niemczech jest bardziej opłacalna niż w Polsce. Czy warto więc starać się o pracę w Niemczech? Odpowiedź brzmi tak! Przyszły pracownik zyskuje o wiele więcej korzyści i o wiele wyższe wynagrodzenie.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje