piątek, 10 czerwca 2022 10:50

Jaka poduszka ortopedyczna sprawdzi się najlepiej?

Autor Artykuł sponsorowany
Jaka poduszka ortopedyczna sprawdzi się najlepiej?

Pytanie o to jaka poduszka ortopedyczna sprawdzi się najlepiej wymaga doprecyzowania. Po pierwsze, stajemy przed koniecznością ustalenia, jakie warunki muszą spełniać poduszki, aby mogły być nazywane ortopedycznymi. Po drugie, warto wskazać jaki rodzaj poduszki zalecany jest przy konkretnych dolegliwościach albo w ramach profilaktyki.

Co to jest poduszka ortopedyczna

Poduszka ortopedyczna jest zgodna z wymaganiami MDR 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. (klasyfikacja wyrobów medycznych), co daje gwarancję użycia do jej produkcji materiałów najwyższej jakości i maksymalnie ogranicza niebezpieczeństwo związane z oddziaływaniem wyrobu na organizm ludzki.

Poduszki ortopedyczne mają różne kształty, wszystkie jednak odbiegają od kształtu tradycyjnych poduszek, które składają się z wsypu i wypełnienia. Jest to spowodowane faktem, że poduszka ortopedyczna zawsze jest monolityczna: to kawałek najwyższej jakości pianki termoaktywnej, uformowany w pożądany kształt i często wzbogacony o dodatkowe otwory (otwór dekompresyjny, otwory na guzy kulszowe) czy rowki funkcyjne, np. wentylujące.

Zasadniczym zadaniem każdej poduszki ortopedycznej jest podpieranie kręgosłupa w taki sposób, aby umożliwić mu fizjologiczne ułożenie się oraz odciążanie mięśni przykręgosłupowych. Zapobiega to powstawaniu problemów z narządem ruchu wynikających z przyjmowania nieprawidłowej pozycji podczas snu lub pracy za biurkiem albo za kierownicą.

Odciążające i kompensujące właściwości poduszek ortopedycznych wykorzystywane są także w rehabilitacji pooperacyjnej u osób po zabiegach chirurgicznych w obrębie krocza i miednicy, w połogu, w przywracaniu komfortu życia u pacjentów borykających się z hemoroidami. Specjalistyczne poduszki ortopedyczne wspomagają też rodziców w korygowaniu spłaszczonej główki u niemowląt.

Wszystkie wymienione zastosowania poduszek ortopedycznych implikują konieczność sięgnięcia po konkretny model.

Jaka poduszka ortopedyczna sprawdzi się najlepiej na fotelu biurowym

Doskonałym uzupełnieniem fotela biurowego będzie poduszka lędźwiowa która odciąża kręgosłup, dopasowując się do przestrzeni między plecami i oparciem. Jej rozmiar i kształt należy dobrać do własnych gabarytów, dbając o to, żeby starannie przypiąć poduszkę we właściwym miejscu – służą do tego elastyczne pasy z klamrami lub rzepami. O optymalnym ustawieniu poduszki lędźwiowej mówimy wtedy, kiedy jej najgrubsza część znajduje się na wysokości największego zagłębienia w odcinku lędźwiowym pleców.

Jaka poduszka ortopedyczna polecana jest kierowcy (pasażerowi)

Kierowcom i pasażerom zaleca się używanie nowoczesnych modeli poduszek ortopedycznych, składających się z dwóch elementów - części górnej, czyli poduszki mocowanej na oparciu fotela oraz części dolnej, czyli poduszki umieszczanej na siedzisku. Takie rozwiązanie to gwarancja optymalnego podparcia zarówno piersiowego, jak i lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Używając poduszki ortopedycznej dla kierowców znajdujemy się w maksymalnie komfortowej sytuacji: zagłówek podpiera odcinek szyjny kręgosłupa, a dwie poduszki – odcinek piersiowy i lędźwiowy. Takie ułożenie ciała pozwala komfortowo prowadzić samochód przez kilka godzin (oczywiście z zachowaniem postojów nakazanych przez prawo – w przypadku kierowców zawodowych i zdrowy rozsądek – w przypadku wszystkich pozostałych).

Jaka poduszka pomaga w przypadku hemoroidów

Poduszki ortopedyczne na hemoroidy mają okrągły lub owalny kształt i centralnie zlokalizowany otwór. Wykonane z pianki memory, doskonale dopasowują się do kształtu ciała i umożliwiają natychmiastowe zniwelowanie dolegliwości bólowych. Można je stosować na każdym podłożu – zdadzą egzamin nie tylko na siedzisku krzesła biurowego, ale także na kanapie, na podłodze, na siedzeniu w samochodzie.

Jaką poduszkę ortopedyczna wybrać dla niemowlęcia

W przypadku niemowląt w grę wchodzą wyłącznie specjalistyczne poduszki korekcyjne, tzw. poduszki z dziurką, czyli specyficznym okrągłym zagłębieniem pośrodku, które nie tylko zabezpiecza przed spłaszczeniem główki niemowlaka, ale pomaga też przywrócić jej prawidłowy kształt, jeśli doszło już do deformacji kości czaszki. W przypadku wcześniaków, poduszkę można używać dopiero po opuszczeniu przez dziecko inkubatora.

Stosowanie poduszki ortopedycznej u niemowląt zawsze należy skonsultować z pediatrą i/albo fizjoterapeutą.

Jaką poduszkę ortopedyczną do spania zaleca się dla dzieci powyżej trzeciego roku życia i dla dorosłych

Dziecięca poduszka ortopedyczna do spania nie różni się od poduszek dla dorosłych niczym innym poza rozmiarami. Jej zadaniem jest wpasowanie się w przestrzeń między materacem a karkiem oraz barkiem i głową. Dzięki temu przyjmujemy fizjologiczną pozycję umożliwiającą komfortowy sen bez nocnych wybudzeń. Zmniejsza się też napięcie mięśni głowy, szyi oraz karku. Poduszka taka może mieć rowki i/lub otwory wentylacyjne, zapobiegające przegrzewaniu i nadmiernemu poceniu się głowy i szyi.

Podsumowując: zawsze najlepiej sprawdzi się taka poduszka ortopedyczna, która precyzyjnie odpowiada na potrzeby swojego użytkownika.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka