piątek, 28 stycznia 2022 15:13

Jaka strategia na V falę w Małopolsce? Znamy tylko pierwszy etap

Autor Marzena Gitler
Jaka strategia na V falę w Małopolsce? Znamy tylko pierwszy etap

3700 łóżek covidowych w całym województwie w tym ok. 1200 łóżek zlokalizowanych w Krakowie - tak wygląda strategia na V falę epidemii koronawirusa w Małopolsce. Problem w tym, że to I faza zwiększania liczby łóżek dla zakażonych koronawirusem. Co będzie dalej? Nie wiadomo.

Wojewoda małopolski odpowiedział na nasze pytanie o strategię na V falę koronawirusa. Jednak, w przeciwieństwie do opracowanej jeszcze we wrześniu ubiegłego roku strategii na IV falę, szczegółów jest bardzo mało.

Przypomnijmy, zaprezentowana 28 września strategia miała V etapów zwiększania liczby miejsc covidowych i włączania nad opiekę nad zakażonymi kolejnych placówek w całej Małopolsce. Pod koniec listopada, w szczycie IV fali, wdrożono kolejny, szósty etap 6 etap strategii, który zakładał zwiększenia poziomu łóżek covidowych do 2277 , w tym 184 łóżek respiratorowych. Obecnie jesteśmy już na jej etapie siódmym. Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki dla pacjentów z COVID-19 jest 2984 miejsc w szpitalach, z czego zajętych jest 1772 oraz 272 miejsca respiratorowe, z których obecnie korzysta 169 chorych (dane z 27 stycznia). Ta strategia w IV fali się sprawdziła. Czy wystarczy na wzrost zakażeń wywołany Omikronem?

W związku ze zwiększająca się liczbą zakażeń w Małopolsce, przygotowane przez szpitale miejsca mogą się szybko zapełnić. 25 stycznia padł rekord liczby zakażeń od początku pandemii - było ich aż 4557, dziś jest niewiele mniej - 4475. O wzroście zakażeń świadczy też olbrzymia liczba osób na kwarantannie. Dziś to ponad 44 tys. mieszkańców Małopolski, oraz gigantyczne kolejki przed punktami wymazowymi. Czy Małopolska jest gotowa na dalsze wzrosty hospitalizacji?

Na przesłane 18 stycznia pytania o strategię odpowiedź dostaliśmy dopiero po 10 dniach! -  Wojewoda Małopolski na potrzeby V fali epidemii, w oparciu o wytyczne Ministerstwa Zdrowia, przygotował koncepcję zabezpieczenia zwiększonej liczby łóżek covidowych w województwie małopolskim. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Zdrowia na potrzeby V fali epidemii w Polsce może być konieczne przygotowanie bazy łóżkowej na poziomie 40 tys. łóżek w I etapie i 60 tys. łóżek w II etapie - przypomniała Joanna Paździo, I zastępca dyrektora Biura Wojewody i Rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego.

Jak zatem wygląda strategia na V falę w Małopolsce. - Szczegółowy plan przygotowany przez Wojewodę Małopolskiego obejmuje I fazę zwiększenia bazy łóżek covidowych V fali i określa poziom zabezpieczania w liczbie 3700 łóżek (co odpowiada poziomowi z okresu III fali epidemii), w tym ok. 1200 łóżek zlokalizowanych w Krakowie - mówi Joanna Paździo.

O takiej liczbie łóżek covidowych w województwie mówił w rozmowie z Głos24 w ubiegłym tygodniu Artur Asztabski, Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie, w którym od listopada funkcjonuje oddział covidowy, kosztem miejsc dla pacjentów trzech oddziałów: oddziału rehabilitacji, oddziału kardiologii i części oddziału ortopedii. - W sumie oddaliśmy 84 łóżka dla pacjentów covidowych i 13 łóżek intensywnej terapii - mówił prezes Asztabski. - To jest bardzo duża ilość, biorąc pod uwagę, że prowadzimy leczenie onkologiczne. To są łóżka, które zabraliśmy innym pacjentom - podkreślił. - Dostaliśmy już zapowiedź, że jeżeli sytuacja będzie się pogarszała, będą tworzone kolejne łóżka w oddziałach covidowych. Strategia jest przewidziana na 40 tys. zachorowań w Polsce i 3700 hospitalizacji w Małopolsce. Jesteśmy na to przygotowani - dodał w rozmowie z Głos24.  

- Ideą przewodnią było takie rozplanowanie łóżek dla pacjentów Covid-19 (proporcjonalnie w poszczególnych szpitalach), aby zachować przede wszystkim możliwość działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz możliwość zapewnienia leczenia pacjentów cierpiących z powodu innych schorzeń - uspokaja przedstawicielka wojewody.  

Rzecznik wojewody precyzuje, że strategia dla województwa małopolskiego jest wynikiem prac przedstawicieli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, w tym wojewódzkiego koordynatora ds. zaopatrzenia w tlen oraz pełnomocnika wojewody małopolskiego do spraw organizacji opieki zdrowotnej, w tym zabezpieczenia anestezjologii i intensywnej terapii, w ramach przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 w województwie małopolskim, w konsultacji z dyrektorami szpitali oraz organami założycielskimi szpitali.

fot. MUW

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka