W dzisiejszym raporcie Ministerstwa Zdrowia dowiemy się o 1230 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce - zapowiada RMF FM. Wczoraj wojewoda małopolski zaprezentował już strategię na IV falę epidemii. Zaplanowano zwiększenie łóżek covidowych do 2 198.
W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano ponad 1230 zakażeń koronawirusem - dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM Michał Dobrołowicz. To największy dobowy wzrost liczby nowych przypadków od czterech miesięcy i 40-procentowy wzrost zakażeń w porównaniu do poprzedniej środy.
Jak informuje rząd projekt najnowszego rozporządzenia dotyczącego obostrzeń został wczoraj opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowany już do podpisu premiera. Zakłada on m.in. przedłużenie do 31 października 2021 r. obowiązywania obecnych ograniczeń.
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że kolejne obostrzenia będą wprowadzane regionalnie. Gdzie - zadecydować ma poza liczbą infekcji - także poziom szczepień oraz sytuacja w szpitalach powiatach.
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił w poniedziałek, że jeżeli sytuacja epidemiczna będzie się pogarszała, zostaną podjęte decyzje o zwiększeniu liczby łóżek dla pacjentów z Covid-19. Strategię zwiększania ich liczby zaprezentował wczoraj w Krakowie wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Wiosenne miesiące tego roku nie były łatwe dla Małopolski. Trzecia fala koronawirusa SARS-CoV-2 przyniosła ogromną liczbę zakażeń i zachorowań na COVID-19. Największy dzienny przyrost miał miejsce 1 kwietnia 2021 roku i wyniósł 3067 nowych przypadków - przypomniał wojewoda. - Rekordową liczbę pacjentów z COVID-19 – 3051 – zanotowaliśmy 10 kwietnia. Trzy dni później padł też rekord zajętych respiratorów. Ich zastosowania potrzebowało 413 pacjentów.
Wojewoda podsumował, że w szczytowym momencie trzeciej fali funkcjonowało 4282 łóżka dla pacjentów covidowych i niemal 500 respiratorami. - Stanęliśmy w obliczu konieczności sięgnięcia po najgłębsze rezerwy. To był ogromny wysiłek całej służby zdrowia. Dziękuję wszystkim, dzięki którym przetrwaliśmy tamten trudny okres – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Nowa strategia na IV falę
Plan zabezpieczenia województwa małopolskiego w łóżka dla pacjentów z COVID-19 w przypadku wzrostu liczby pacjentów zakażonych opracowano z uwzględnieniem 6 subregionów: Kraków (m. Kraków, powiaty: krakowski, wielicki, miechowski, proszowicki), Małopolska Zachodnia (powiaty: oświęcimski, chrzanowski, olkuski, wadowicki), sądecki (m. Nowy Sącz, powiaty: nowosądecki, gorlicki, limanowski), tarnowski (m. Tarnów, powiaty: tarnowski, bocheński, brzeski, dąbrowski), podhalański (powiaty: tatrzański, nowotarski, suski, myślenicki).
Zaplanowano stoponiowe zwiększanie liczby łóżek covidowych, również dla najmłodszych pacjentów. Dzieci będą leczone w czterech szpitalach - trzech w subregionie krakowskim oraz jednym w subregionie tarnowskim. W sytuacji znaczącego wzrostu liczby zakażeń i hospitalizacji pacjentów pediatrycznych baza łóżek dla dzieci z potwierdzonym COVID-19 zostanie zwiększona łącznie do 67 łóżek, w tym 3 łóżek respiratorowych.
Obecnie w Małopolsce są 172 łóżka dla pacjentów dorosłych z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 w 35 szpitalach i jak na razie jest to liczba wystarczająca z uwagi na szybką diagnostykę zakażeń, wykorzystanie testów antygenowych oraz rozwiniętą sieć laboratoriów diagnostycznych w zakresie SARS-CoV-2 - poinformowano na spotkaniu.
W przypadku wzrostu zakażeń uruchamiane będą kolejne placówki. - Przygotowany plan opiera się na uzgodnionej ze szpitalami koncepcji elastycznego zabezpieczenia łóżek „covidowych” na wypadek zwiększonej liczby zakażeń koronawirusem w kolejnych sześciu etapach. Będą one uruchamiane przy ok. 75-80% zajętości łóżek dostępnych dla pacjentów z potwierdzonym COVID-19. Plan w zakresie etapowego zwiększania liczby łóżek w ujęciu subregionalnym będzie stanowił podstawę do wydawania decyzji i poleceń dotyczących zwiększania bazy łóżkowej dla pacjentów w województwie małopolskim – tłumaczy wojewoda Łukasz Kmita.
Etap I obejmował 9 wytypowanych szpitali województwa małopolskiego, w tym szpital tymczasowy w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK) w Krakowie. Stan zabezpieczenia łóżek dla pacjentów COVID-19 w szpitalach na I etapie wynosił 270 łóżek, w tym: 227 łóżek dla osób z potwierdzonym COVID-19 i 43 łóżka OIT.
Na II etapie do zabezpieczania łóżek „covidowych” włączonych zostanie dodatkowo 10 szpitali, tj.:
- Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza w Krakowie,
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie,
- 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ w Krakowie,
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Proszowicach,
- Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach,
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Szpital im. dr. Józefa Dietla w Krynicy-Zdroju,
- Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu,
- Szpital Powiatowy w Limanowej im. Miłosierdzia Bożego,
- Zespół Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu,
- Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej.
Stan zabezpieczenia łóżek dla pacjentów COVID-19 w szpitalach na II etapie będzie wynosił 604 łóżka, w tym: 539 łóżek dla osób z potwierdzeniem COVID-19 i 65 łóżek OIT.
- Aktualnie jesteśmy właśnie w tej fazie – wydawane są decyzje zwiększające liczbę łóżek przewidzianą dla etapu I - powiedział Łukasz Kmita.
Na III etapie do zabezpieczania łóżek „covidowych” włączone zostaną dodatkowo 2 szpitale, tj.:
- Nowy Szpital w Olkuszu Sp. z o.o.,
- Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach.
Stan zabezpieczenia łóżek dla pacjentów COVID-19 w szpitalach na III etapie będzie wynosił 892 łóżka, w tym: 817 łóżek dla osób z potwierdzeniem COVID-19 i 75 łóżek OIT.
Na IV etapie liczba łóżek dla pacjentów COVID-19 zostanie zwiększona do 1 169, w tym: 1 068 łóżek dla osób z potwierdzeniem COVID-19 i 101 łóżek OIT.
Na V etapie do zabezpieczania łóżek dla pacjentów z COVID-19 włączonych zostanie dodatkowo 8 szpitali, tj.:
- Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II,
- Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie,
- Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Sp. z o.o.,
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie,
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni „Szpital Powiatowy” im. bł. Marty Wieckiej,
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku,
- Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie,
- Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarnowie.
W sumie powstanie wtedy 1 654 łóżka, w tym: 1 537 łóżek dla osób z potwierdzeniem COVID-19 i 117 łóżek OIT.
Na VI etapie do zabezpieczania łóżek dla pacjentów z COVID-19 włączony zostanie dodatkowo Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie. Stan zabezpieczenia łóżek dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach na VI etapie będzie wynosił 2 198 łóżek, w tym 2 054 łóżek dla osób z potwierdzeniem COVID-19 i 144 łóżka OIT.
Na konferencji prasowej omówiono też stan dostępności tlenoterapii dla pacjentów. - Tlen jest lekiem strategicznym, którego ciągłość dostaw nie może zostać zachwiana. W Małopolsce dobowe zużycie tlenu obecnie oscyluje wokół 13 ton ciekłego tlenu. Jak pandemia pokazała, z każdą kolejną falą zużycie tlenu wzrastało do niespotykanych dotychczas rozmiarów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Z dotychczasowych doświadczeń wiadomo, że zużycie tlenu wzrastało od 28 ton na dobę w szczycie I fali, do 63 ton w szczycie trzeciej.
Wojewoda przypomniał, że na rozbudowę instalacji tlenowych w Małopolsce MSWiA przeznaczyło 4,7 mln zł. Ta kwota trafiła do 15 małopolskich szpitali. Z drugiej puli dofinansowanie otrzymały kolejne szpitale.
W Małopolsce powstały też wojewódzkie banki tlenu. Są zlokalizowane są na terenie Krakowa, Dąbrowy Tarnowskiej i Rabki-Zdroju.
Wzrost zakażeń w Małopolsce
Ostatnie dni pokazały wzrost zachorowań na COVID-19. W Małopolsce liczba pacjentów z COVID-19 wczoraj wyniosła 139 i z dnia na dzień sukcesywnie rośnie. Dla przypomnienia – jeszcze 20 lipca było ich tylko 20, a tydzień temu – 20 września – 123. Spośród 139 hospitalizowanych 14 wymaga zastosowania respiratora. Aktualnie na podstawie decyzji Wojewody Małopolskiego uruchomione zostały 524 łóżka „covidowe”, w tym 43 to łóżka respiratorowe.
Największą grupę pacjentów z COVID-19 stanowią osoby niezaszczepione. Nadal wśród gmin z najmniejszą wyszczepialnością znajdują się samorządy z południa Małopolski, m.in. Biały Dunajec, Czarny Dunajec i Szaflary, których mieszkańcy zaszczepili się zaledwie w 21-23%. Najlepiej w statystykach wypada Kraków, gdzie zaszczepionych w pełni jest prawie 64% mieszkańców.
- W Małopolsce wykonano ok. 3,2 mln szczepień. Aktualnie niespełna 1,5 miliona Małopolan może czuć się bezpiecznie dzięki przyjęciu obu dawek szczepionki lub szczepionki jednodawkowej. Dziękuję im za to! Dalej konsekwentnie apelujemy: SZCZEPMY SIĘ! To dla nas wszystkich bardzo ważna i wspólna sprawa – zaznacza wojewoda Łukasz Kmita.