piątek, 12 listopada 2021 12:28

IV fala w Małopolsce. Wojewoda: "Sytuacja będzie się pogarszać"

Autor Marzena Gitler
IV fala w Małopolsce. Wojewoda: "Sytuacja będzie się pogarszać"

Wojewoda małopolski poinformował dziś o kolejnych zwiększeniach łóżek covidowych i decyzjach w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w Małopolsce. - Wchodzimy w piąty etap strategii, która została przygotowana wspólnie z dyrektorami szpitali - mówił Łukasz Kmita. Zapowiedział też dalszy wzrost nowych zakażeń. - Prawdopodobnie do końca listopada ta sytuacja będzie się pogarszać - stwierdził na briefingu.

Wojewoda małopolski poinformował dziś o sytuacji epidemicznej w Małopolsce i kolejnych decyzjach dotyczących zwiększania w województwie liczby łóżek covidowych.

NA ŻYWO 🔴 Briefing prasowy wojewody małopolskiego Łukasza Kmity dotyczący aktualnej sytuacji epidemicznej oraz dalszych decyzji zwiększających bazę łóżek „covidowych” w Małopolsce

Opublikowany przez Małopolski Urząd Wojewódzki Piątek, 12 listopada 2021

Ile łóżek covidowych?

- Wszyscy z niepokojem patrzymy na rozwój sytuacji epidemicznej w Małopolsce - mówił wojewoda, podkreślając, że pojawia się dużo nowych hospitalizacji i coraz więcej zajętych jest łóżek covidowych.

Przypomniał, że między 4 a 11 listopada liczba osób hospitalizowanych z powodu covid zwiększyła się o 316. - W szpitalach w Małopolsce rośnie także liczba zajętych respiratorów. 4 listopada mieliśmy ich poniżej 50. Dzisiaj już mamy powyżej 70 - mówił Łukasz Kmita.

Wojewoda poinformował o kolejnych decyzjach, jakie będą podejmowane w związku z rozwojem IV fali epidemii w Małopolsce i wdrażaniem zaplanowanej we wrześniu strategii.

- Pomiędzy 1 a 11 listopada zwiększyliśmy dostępność łóżek covidowych o 350 - mówił na briefingu. - Pomiędzy 11 października, a 11 listopada, czyli w przeciągu miesiąca podwoiliśmy liczbę dostępnych miejsc covidowych - podsumował dotychczasowe działania.

Będzie jeszcze gorzej

- Wchodzimy w piąty etap strategii, która została przygotowana wspólnie z dyrektorami szpitali. Ten etap dla większości szpitali będzie osiągnięty 15 lub 16 listopada, czyli w poniedziałek lub wtorek - poinformował wojewoda. Przekazał też jak będzie sukcesywnie zwiększana baza łóżek dla zakażonych koronawirusem. - Co ważne, od 10 listopada do 19 listopada zakładamy wzrost bazy łóżkowej o 808. To jest bardzo duża liczba, w tym są łóżka respiratorowe, które są konieczne. Widzimy dużą zajętość łóżek respiratorowych, dlatego też 61 łóżek respiratorowych po prostu musi powstać, aby w Małopolsce, aby wszyscy mogli czuć się bezpiecznie - mówił Kmita.

Niestety, dane epidemiczne wskazują, że może być jeszcze gorzej, i konieczne będą dalsze kroki. - 6 etap strategii zostanie wprowadzony od 22 do 23 listopada - zapowiedział wojewoda, który przekazał też jakie są dalsze prognozy epidemii w Małopolsce. - Prawdopodobnie do końca listopada sytuacja będzie się pogarszać. Będziemy zmuszeni do wydania kolejnych decyzji dotyczących łóżek covidowych do docelowego poziomu 2277 łóżek, w tym 184 łóżek respiratorowych. Wydaje się, że ta liczba 2277 będzie to liczba, która powinna zabezpieczyć mieszkańców Małopolski w łóżka covidowe - stwierdził Łukasz Kmita.

Więcej łóżek dla zakażonych - co to oznacza?

Wojewoda nie ukrywał, że zwiększenie łóżek dla zakażonych, wymagających hospitalizacji, odbędzie się kosztem leczenie innych schorzeń. - Sytuacja, podkreślam, jest wymagająca. Dyrektorzy szpitali mają świadomość, że te decyzje będą wiązały się z pewnymi ograniczeniami dostępności do niecovidowej opieki specjalistycznej w szpitalach. Ale rozwój epidemii i fakt, że tylu mieszkańców się nie zaszczepiło w Małopolsce (przypominam, że 55% mieszkańców nie jest zaszczepionych) powoduje, że decyzje dotyczące zabezpieczenia łóżek respiratorowych muszą być realizowane - mówił wojewoda.

Na konferencji padły też konkretne informacje, jak zwiększać się będzie liczba łóżek covidowych w poszczególnych regionach i szpitalach (szczegółowe dane w grafikach w galerii poniżej).

Ile karetek?

Wojewoda zapowiedział też zwiększenie liczby zespołów ratownictwa medycznego od 17 listopada do końca grudnia. - Na terenie województwa małopolskiego uruchomimy 16 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego. To będą zespoły, które spowodują, że nie będzie takiej sytuacji, że zabrakło karetek - poinformował Łukasz Kmita. - Staram się wyciągać wyciągać wnioski z pierwszej i 2 fali pandemii. W 3 fali zwiększyliśmy liczbę karetek i teraz taką decyzję po analizie wspólnie z zespołami ratownictwa medycznego z dysponentami, Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym i z pogotowiem ratunkowym w Tarnowie podjęliśmy - mówił wojewoda.

Najwięcej karetek będzie uruchomionych dodatkowych w tak zwanym rejonie karpackim (obszar Nowego Sącz i Tarnowa). Będzie to łącznie 9 zespołów ratownictwa medycznego: 2 zespoły będą 24-godzinne, 3 zespoły 12-godzinne, 4 zespoły 8-godzine. Natomiast w rejonie krakowskim zostanie uruchomionych dodatkowo 7 24-godzinny zespołów ratownictwa medycznego.

Ile łóżek covidowych dla dzieci?

Wojewoda podjął decyzję o zwiększeniu również liczby łóżek covidowych dla dzieci. - Zwiększamy także liczby łóżek covidowych dla dzieci - mówił na briefingu. W tej chwilijest 39 łóżek dla dzieci z podejrzeniem covidu i 36 łóżek dla dzieci z potwierdzonym zakażeniem, które funkcjonują w szpitalu Żeromskiego w Krakowie, w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie i w szpitalu im. Szczeklika w Tarnowie. W tym ostatnim w najbliższych dniach uruchomionych zostanie 11 dodatkowych łóżek covidowych dla dzieci - poinformował Łukasz Kmita.

Czy to wystarczy?

Wojewoda jest przekonany, ze zaplanowane we wrześniu strategia sprawdzi się w obliczu rosnącej liczny zakażeń w związku z IV falą. - Działamy w taki sposób, aby być dwa kroki przed epidemią, która z pewnością się rozpędza. Te dane, które mamy z różnego rodzaju instytucji, takich jak sanepid, ale także w wyniku rozmów z ekspertami, pokazują, że z pewnością do końca listopada będą następowały przyrosty nowych przypadków COVID-19 w Małopolsce - stwierdził wojewoda.

Zauważył też (o czym informowaliśmy w naszych raportach), że w Małopolsce IV fala jest nieco opóźniona w stosunku do regonów, gdzie zakażeń obecnie jest najwięcej. - Małopolska w stosunku do na przykład Lublina jest nieco opóźniona, jeśli chodzi o przyrost nowych nowych przypadków COVID-19 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, czyli u nas fala będzie późniejsza. Dlatego mamy, można powiedzieć, trochę więcej czasu na to, żeby każdy ze szpitali przygotował się do tego, aby się na tę sytuację przygotować - mówił wojewoda.

Zapowiedział też, ze w kolejnym etapie uruchomiony zostanie także szpital prywatny szpital, należący do zakonu bonifratrów, w którym również powstaną łóżka covidowe.

Najwięcej szczepień w Barbakanie

Wojewoda podsumował też wczorajszą akcję szczepień Szczepimy się dla Niepodległej, w ramach której punkty szczepień pojawiły się w kilkunastu miejscach w Małopolsce.

Największym zainteresowaniem cieszył się punkt w Krakowie przy Barbakanie. - Łącznie przekroczyliśmy 1070 osób zaszczepionych szczepionką przeciw COVID- 19., a 50 osób przyjęło szczepionkę przeciwko grypie - poinformował wojewoda.

graf i fot. MUW

Zdrowie – zagrożenia i choroby - najnowsze informacje

Rozrywka